برای فرار از تحریم؛ مالکیت بخشی از حوزه‌های نفتی خزر و پارس جنوبی به روسیه و چین واگذارشد

یکشنبه, ۲۷ام فروردین, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

دوشنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۱
خبرنگاران سبز/ کار‌شناسان ایران سبز: در پی نزدیک شدن زمان تحریم نفت و گاز ایران و همزمان با انصراف شرکت‌های چینی از بیمه کردن محموله‌های نفتی کشور، قرارگاه خاتم الانبیاء بعنوان طرف ایرانی یک اقدام ضد ملی، پیمانی با شرکت‌های نفتی چین و روسیه به امضاء رساند که به موجب آن تعدادی از حوزه‌های نفت و گاز کشور به تملک آن‌ها درمی آید تا نفت صادر شده ایرانی به عنوان نفت غیر ایرانی تلقی شود.

این در حالی است که تا پیش از این، قراردادهای نفتی بین ایران با چین و روسیه حداقل در ظاهر به عنوان سرمایه گذاری مشترک نامیده می‌شد. بر این اساس سهم روسیه در۶ منطقه عظیم نفتی ایران در حوزه خزری۶۰ % و سهم ایران ۴۰% خواهد بود! در این چارچوب روس‌ها برای گمراه کردن بازرسان بین المللی، نفت منطقه آرال خود را با نفت ایران ترکیب و به نام نفت آرال به بازار عرضه خواهد کرد تا امکان شناسایی محموله‌های نفتی ایران و اتهام نقض تحریم‌ها را کاهش دهند.

اگرچه همه شواهد نشان می‌دهد هیچ اتفاق بخصوصی در حوزه نفتی اورال صورت نپذیرفته که باعث شود این تعداد قرارداد نفتی جدید بین روسیه و کشورهای شرق آسیا، ایتالیا، یونان، اسپانیا و پرتقال امضا شود. نفت اورال و نفت شمال ایران به لحاظ جنس و کیفیت بسیار به هم شباهت دارند. روسیه آمادگی خود را برای تامین نفت پالایشگاههای اروپایی پس از تحریم نفت ایران اعلام کرده است اما با ۴ تا ۶ دلار افزایش قیمت در هر بشکه. از سوی دیگر روس‌ها موافقت کرده‌اند با ترفند مالکیت خود بر حوزه‌های نفتی ایران در خزر، نفت ایران را تا ۱۷ دلار زیر قیمت بازار خریداری کرده و با ترکیب نفت اورال به بازارهای اروپایی منتقل کنند. در این محاسبه روس‌ها بدون انجام هیچ اقدامی و صرفا بر پایه بی‌خردی و خیانت مقامهای حکومت ایران، از بابت واسطه‌گری برای هر بشکه نفت ایران بیش از ۲۰ دلار درآمد خواهند داشت.

روسیه همچنین به ترکیه وعده داده است که پس از تحریم نفت و گاز ایران توان تامین نیازهای نفتی آن کشور را خواهد داشت و تا ۳/۵ دلار تخفیف را هم برای آنان منظور می‌دارد. بررسی‌های کار‌شناسان نشان می‌دهد از مجموع ۱۱ حوزه عظیم نفتی جدیدا کشف شده در منطقه آسیای مرکزی، ۶ حوزه آن درمنطقه نفتی خزر سهم ایران قرار دارند.

در همین راستا و همزمان در جنوب کشور بیش از ۵۰ % از سهم مالکیت حوزهای ۱۴ و ۱۵ و ۱۷ و ۱۸ و ۱۹ منطقه پارس جنوبی هم به چینی‌ها واگذار شد تا شرکت‌های چین ترانس و کاسکو چین که از شرکت‌های بزرگ بیمه گر در حوزه‌های نفت و گاز هستند بتوانند بیمه و حمل و نقل محموله‌های صادراتی این منطقه را بدون هراس از تحریم‌ها انجام دهند. این دو شرکت اخیرا بیمه محموله‌های نفتی ایران را متوقف کرده بودند. جالب توجه اینکه نرخ بیمه محصولات نفتی این قرارداد‌ها بیش از نرخ‌های جهانی است و طرف ایرانی موظف به پرداخت این مبالغ است. هر کدام ازاین دوشرکت بعلاوه ۲/۵ میلیارد دلارسپرده نقدی را از دولت ایران برای اتفاقات پیش بینی نشده دریافت کرده‌اند.

دولت ایران بعلاوه موظف است مالیات کل فروش نفت صادراتی را فارغ از میزان سهم خود، بطور کامل پرداخت کند. اگر چه سهم هر کدام از ۳ کشوربابت درآمدهای ناشی از فروش نفت به ازاء سهم آن‌ها از میزان مالکیت! آن‌ها محاسبه می‌گردد. با توجه به این نکته مهم که سهم زیر ۴۰% طرف ایرانی از منابع نفتی کشور هم صرفا توسط شرکای چینی و روسی به‌‌ همان قیمت‌های ترکمانچایی مورد اشاره خریداری می‌شود.

چینی‌ها بلافاصله پس ازکسب امتیاز مالکیت مشترک حوزه‌های نفتی پارس جنوبی، قرارداد سوآپ نفت خود (ایران!) را با روسیه به امضا رسانده و این دو کشور با تقسیم درآمدهای نفتی ملت محروم ما، بی‌لیلاقتی و خیانت آشکار مقامهای حکومتی ایران را به اثبات رساندند.

به نظر می‌رسد عملی شدن این خیانت آشکار و ضد ملی حکومت ایران و نیز پشت پا زدن دولتهای چین و روسیه به مصوبات بین المللی در هم سویی آشکار با رژیم رو به زوال و مستبد دینی در ایران باید هرچه دقیق‌تر مورد بررسی قرار گیرد تا راه هر گونه ظلم و اجحاف بیشتر به ملت ستمدیده ایران را بسته و با غارت منابع ملی، سوء استفاده بیگانگان و تقویت نظام فاسد مقابله لازم صورت پذیرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.