مجلس ایران با افزایش بودجۀ نظامی این کشور موافقت کرد

دوشنبه, ۲۰ام دی, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

نمایندگان مجلس ایران امروز دوشنبه بیستم دی ماه با افزایش بودجۀ نظامی این کشور در سال های آینده موافقت کردند. به موجب این تصمیم که در چارچوب بررسی لایحۀ برنامۀ ششم توسعه اتخاذ شده ۵ درصد از بودجۀ سالانۀ کشور به هزینه های نظامی اختصاص خواهد یافت.

این تصمیم مایۀ خرسندی سپاه پاسداران است که تاکنون از ٢ درصد بودجۀ سالانۀ کشور بهره مند بوده است.

مصوبۀ مجلس می تواند موجب افزایش تنش میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای غربی شود که آزمایشات اخیر موشکی این کشور را نقض قطعنامۀ سازمان ملل می دانند.

خبرگزاری “تسنیم” با انتشار این خبر نوشت که ۱۷۳ نمایندۀ مجلس ایران با این طرح موافقت و ۱۰ نمایندۀ دیگر مخالفت کرده اند. این مصوبه حکومت اسلامی ایران را موظف می کند که برای تقویت ظرفیت دفاعی کشور به عنوان “قدرت منطقه ای” و “تضمین منافع و امنیت” آن ۵ درصد از بودجۀ سالانۀ کشور را به هزینه های نظامی اختصاص دهد.

هدف از این طرح که در تابستان سال ٢۰۱۵ از سوی رهبر جمهوری اسلامی، آیت الله خامنه ای، اعلام شد توسعۀ موشک های دوربرد و پهپادهای مسلح و همچنین تقویت ظرفیت های ایران در جنگ سایبری است.

دولت باراک اوباما معتقد است که آزمایشات اخیر موشکی ایران ناقض قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل است، هر چند نقض توافق بین المللی اتمی با این کشور به شمار نمی رود.

با این حال، رییس جمهوری منتخب آمریکا، دونالد ترامپ، که مخالف این توافق است برنامۀ موشکی ایران را تهدیدی علیه اسرائیل و اروپا و در درازمدت علیه ایالات متحد آمریکا می داند و به همین دلیل قصد دارد با تمام قدرت علیه آن مقابله کند.

قرار است در روزهای آینده شورای امنیت سازمان ملل بررسی برنامۀ موشکی ایران را به عنوان ناقض قطعنامۀ این شورا در دستور کار قرار بدهد.
از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.