بنیاد شهید سرباز بهایی جان باخته در جنگ را به رسمیت نمی شناسد / اسناد

سه شنبه, ۲۱ام دی, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

خانواده سرباز بهایی که در زمان جنگ در جبهه پیرانشهر جان باخت با نگارش نامه ای به بنیاد شهید خواستار به رسمیت شناخته شدن این سرباز مدافع وطن بعنوان “شهید” و ایجاد سابقه برای او شدند. رئیس بنیاد شهید میاندوآب در پاسخ به درخواست مادر این سرباز جان نوشته است به دلیل “تعلق آنان به فرقه ظاله بهاییت” و بر اساس آئین نامه کاری، امکان تشکیل پرونده برای این فرد یا افراد مشابه اعم از جانبازان یا جانباختگان بهایی ندارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران “مجید محی الدین ذهنی” اهل میاندوآب در اواخر خدمت سربازی خود در ایام جنگ در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۶۵ در پایگاه داود آباد پیرانشهر جان خود را از دست داد.

علیرغم جان باختگی او در جنگ ۸ ساله که در تمام موارد مشابه فرد جان باخته “شهید” خوانده می شد و بازماندگان او تحت حمایت بنیاد شهید قرار می گرفتند، برای آقای ذهنی پرونده ای تشکیل نشد و از بازماندگان او حمایتی صورت نگرفت.

به تازگی مادر این سرباز بهایی جان باخته با نگارش نامه ای به بنیاد شهید از آنان خواست نام فرزندش را بعنوان شهید ثبت کنند با اینحال بر اساس سندی که در ادامه می آید رئیس بنیاد شهید شهر میاندوآب پاسخ می دهد “به دلیل باور بهایی این شهروندان” و بر اساس آئین نامه های موجود این اداره نمی تواند برای “مجید” یا افراد بهایی مشابه پرونده جانبازی یا شهادت مفتوح کند.

اعمال تبعیض در خصوص شهروندان به صرف باورهای مذهبی یکی از بزرگترین زمینه های نقض حقوق بشر در ایران است که در طی دهه های اخیر همواره جریان متناوبی داشته است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.