ادامه تجمع اهوازی‌ها در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان به گرد و خاک + عکس

چهارشنبه, ۲۷ام بهمن, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

جمعی از مردم اهواز برای دومین روز متوالی نیز در مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند تا به ناتوانی مسئولان در پیشگیری و مقابله با بحران اخیر ریزگردها، قطعی متناوب آب و برق و انتقال آب کارون اعتراض کنند.

بعد از ظهر سه‌شنبه (۲۶ بهمن/ ۱۴ فوریه) جمعی از مردم اهواز برای دومین روز متوالی در برابر استانداری خوزستان تجمع کردند تا صدای اعتراض خود علیه وضعیت هوای این شهر و قطعی متناوب آب و برق و انتقال کارون به نقاط دیگر ایران را به گوش استاندار برسانند.

شماری از مسئولان شهری در میان تجمع‌کنندگان حاضر شدند، اما نتوانستند آنها را قانع کنند. تظاهرات‌کنندگان بر خواست خود در مورد گفت‌وگو با استاندار تاکید داشتند. در اثر این تظاهرات مسیرهای منتهی به استانداری مسدود شد.

از چندین روز پیش وضعیت اقلیمی خوزستان که معمولا به دلیل تراکم ریزگردها در شرایط نامناسبی است وخامت بیشتری پیدا کرده است. مه، گرد و غبار و باران آب، برق، تلفن ثابت و همراه و حتی سیستم بانک ها را دائم دچار اختلال می‌کنند و زندگی را در این استان با دشواری‌های اساسی روبرو کرده است. در پیامد این وضعیت مدارس و ادارت در اهواز و سایر شهرها اغلب راهی جز تعطیلی و توقف کارها ندارند و بسیاری از حرفه‌ها و مشاغلی که ادامه کارشان به جریان برق و آب وابسته است با خسارت‌های اساسی روبرو شده‌اند. این وضعیت حتی استخراج نفت در این استان نفت‌خیر را با مشکل روبرو کرده است. تظاهرات و اعتراض مردم هم در سطح شهر اهواز جریان دارد و هم در شبکه‌های مجازی.

در شادگان نیز تظاهرات مشابهی در روزهای گذشته درجریان بوده است. این تظاهرات علیه بی‌توجهی مسئولان به هوای آلوده، آب آلوده و غیرقابل شرب و قطع برق و آب در یازده شهر خوزستان در سه روز گذشته بود.

به دنبال گسترش اعتراضات مردم حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو روز سه‌شنبه به اهواز رفت تا ستاد بحران را در استانداری تشکیل دهد.

“تجمع و گفت‌وگو با استاندار نیازمند مجوز است”

اسماعیل ارزانی، فرماندار اهواز با اشاره به تجمع روز گذشته مردم اهواز به خبرگزاری ایسنا گفته است که  «این تجمع رسمی و دارای مجوز نبود بلکه مردم به صورت خودجوش جلوی استانداری تجمع کردند؛ اگر مردم درخواست حضور استاندار را در این تجمع داشتند باید با اخذ مجوز رسمی این درخواست را پیگیری می‌کردند.» او افزوده است: «در تجمع‌های خودجوش مردمی نمی‌توانیم به استاندار بگوییم میان مردم حاضر شود.»

بنا بر گزارش خبرگزاری‌های ایران، شهروندان اهواز روز شنبه ۲۵ بهمن در اعتراض به “بی‌توجهی مسئولان به پدیده گرد و خاک” مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان با در دست‌داشتن پلاکاردهایی همچون “خوزستان درگذشت. ما از خاکیم و به خاک باز خواهیم گشت”، “تا خون در رگ ماست، این خاک بر سر ماست”، “ای وای بر هم‌وطنی که از یاد رفته باشد”، “نفس، نفس، نفس، کمترین خواهش ما از دنیاست”، “هوای پاک حق مسلم ماست” و … اعتراض خود را نشان دادند.

تجمع اهالی اهواز مقابل استانداری در اعتراض به “بی‌توجهی مسئولان به پدیده گرد و خاک”

پدیده گرد و غبار و ریزگردها در استان خوزستان به مرحله‌ای بحرانی رسیده است.

در روزهای اخیر رسانه‌های ایران گزارش داده بودند که به دلیل پدیده گرد و غبار و ریزگردها، در مواقعی از روز وسعت دید در اهواز به ۱۵۰ متر رسیده و شهروندان قادر نیستند دورتر از این فاصله را ببینند.

همچنین در روزهای اخیر با شدت گرفتن پدیده گرد و غبار و ریزگردها، مدارس و حتی ادارات در شهرهای اهواز، هندیجان، امیدیه، رامشیر، بندرامام، ماهشهر، کارون، باوی، سوسنگرد، هویزه و حمیدیه تعطیل شد.

این دومین تجمع مردم اهواز مقابل استانداری در یک هفته‌ی اخیر است.

موج جدید گرد و غبار در خوزستان جریان عادی زندگی مردم را مختل کرده است.

پیش‌تر منشاء اصلی آلاینده‌های هوای خوزستان کشورهای همسایه عنوان می‌شدند. مسئولان اداره محیط زیست خوزستان می‌گویند منشاء ۱۰ مورد از ۱۲ بحران شدید گرد و غبار از ابتدای سال ۱۳۹۳ داخلی بوده است.

تجمع اهالی اهواز مقابل استانداری در عتراض به “بی‌توجهی مسئولان به پدیده گرد و خاک”

مطابق مصوبه دولت باید در ۲۰۰ هکتار از زمین‌های خوزستان طرح تثبیت شن‌های روان اجرا می‌شد. احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل محیط زیست استان خوزستان می‌گوید فقط درصد کمی از این طرح عملی شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهند در ریزگردها، ده‌ها نوع باکتری و قارچ وجود دارند که می‌توانند تاثیرات مرگباری داشته باشند.

تجمع اهالی اهواز مقابل استانداری در اعتراض به “بی‌توجهی مسئولان به پدیده گرد و خاک”

یک متخصص بیماری‌های ریوی می‌گوید در هر گرم از ریزگردها ۱۰۷ باکتری و ۱۰۶ قارچ وجود دارد. همچنین غلظت مواد آلاینده‌ای همچون فلزات سنگین از جمله سرب در زمان وقوع توفان‌های گرد و غبار می‌تواند تا سه برابر افزایش یابد.

در همین حال مسئولان محلی خوزستان از نبود بیمارستان تخصصی آلرژی و امکانات پزشکی مناسب در این استان برای درمان بیماری‌‌های ناشی از ریزگردها خبر می‌دهند.

تجمع اهالی اهواز مقابل استانداری در عتراض به “بی‌توجهی مسئولان به پدیده گرد و خاک”
نویسنده: HK

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید