پس از کوشک ایذه کاروانسرای دهدز تخریب شد: پیشنهاد تشکیل کمیته حقیقت یاب تخریب میراث فرهنگی خوزستان

یکشنبه, ۱۵ام اسفند, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

آثار تاریخی خوزستان یکی پس از دیگری نابود می شود

انتخاب خبر: مجید کیوانی طی بازدید میدانی از کاروانسرای تاریخی دهدز گفت: بی توجهی اخیر و غیرمسئولانه مدیران اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان متأسفانه باعث فراموشی بیشتر و عدم امکان معرفی و بازدید از این بنای تاریخی متعلق به دوران اسلامی در مناطق شمال خوزستان شده است. در این بین عواملی همچون مرمت های غیر حرفه ای، بارش باران های فصلی، فرسایش بنا و تخریب نااگاهانه برخی افراد بومی نیز به تخریب این بنای منحصر به فرد افزوده است.

این فعال میراث فرهنگی در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر افزود: پس از ویرانی کوشک نورآباد ایذه حالا باید شاهد فراموشی و ریزش کاروانسرای تاریخی دهدز باشیم!

وی با بیان اینکه کاروانسرای دهدز مربوط به دوره صفوی است و در حوزه باستانی، تاریخی ایذه مالمیر واقع است، اظهار داشت: این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۵۹۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نماینده سمن های میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری خوزستان افزود: طبق آخرین گزارش اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان در مورد مراحل مرمت کاروانسرا در سال ۱۳۸۸ شاهد هزینه های صرف شده بالا و ناکامی در اهدافی که برای توسعه گردشگری و بهره برداری آن شده است هستیم.

فرامرز خوشاب، رئیس هیئت مدیره شبکه تخصصی سمن های میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوزستان هم ضمن تأیید خبر تخریب بخشی از کاروانسرای تاریخی دهدز گفت: عمق فاجعه از آنجا نمایان می شود که بیشترین آثار مرمت شده در استان خوزستان در دوره ای تقریباً ۱۰ ساله از سال ۸۴ تاکنون به شدت دچار فرسایش و تخریب قرار گرفته که مهمترین عامل در بروز چنین اتفاقات نادری در خوزستان مرمت غیر علمی و استفاده از مصالح غیر استاندارد و عدم نظارت توسط کارشناسان خبره فن مرمت و معماری در مرمت آثار تاریخی خوزستان است که نمونه های دیگر کاستی ها تخریب ها در خوزستان را می توان به کاروانسرای خیرآباد بهبهان، سرستون کاخ شوش، قلعه امیر مجاهد بختیاری رامهرمز، خانه ماپار اهواز، کول فرح ایذه، پل های تاریخی شوشتر،کوشک حمیدیه و عسکر مکرم اشاره کرد.

وی در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر افزود: با توجه به حساسیتی که استاندار خوزستان در هر سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان دارد پیشنهاد اکید داریم که ایشان اقدام به تشکیل کمیته ای تخصصی نسبت به بررسی بحران های به وجود آمده در آثار تاریخی در حال فرو ریزی استان کنند و ضمن بررسی فنی نسبت به شناسایی عوامل به وجود آورنده این فجایع و معلوم شدن چگونگی هزینه های جاری در طرح ها از تخریب سایر آثار تاریخی استان به دست افراد غیر متخصص و ناکارامد جلوگیری نمایند.

به گزارش انتخاب خبر، باتوجه به گزارش خبری مستند در سال ۱۳۸۸ می توان این بی توجهی مدیریت را بررسی نمود.

” شناسهٔ خبر: ۹۶۱۶۰۲ – شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۸ – ۱۲:۳۰
اهواز – خبرگزاری مهر: معاونت حفظ، احیا و ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت: از ابتدای سال ۸۷ سازمان میراث فرهنگی با هدف باززنده سازی کاروانسرای دهدز و تبدیل آن به فضای اقامتی- رفاهی اقدام به مرمت این بنای کرده است.
هر ساله اعتباری برای مرمت کاروانسرای دهدز در نظر گرفته می شود که در سال ۸۷ اعتباری معادل یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال برای مرمت این بنا صرف شده است.

عمده ترین اقدامات صورت گرفته برای احیای این بنا شامل تهیه طرح مستند نگاری و آسیب شناسی بنا توسط مشاور، پاکسازی و آوار برداری از بنا و محوطه، استحکام بخشی موقت و اضطراری دیوارها و بام ها، شمع کوبی، ساخت دیوارهای بنا واجرای طاق سنگی است.

کاروانسرای دهدز در بافت شهری شهر دهدز در پشت ساختمان دادگاه این شهر واقع شده است. این کاروانسرای به ابعاد ۴۰ در ۴۵ متر با سنگ وگچ ساخته شده و دارای تزئینات تاق و تویزه است و در میانه راه خوزستان به اصفهان و در همجواری با استان چهار محال و بختیاری واقع است.”

اما مجید کیوانی در ادامه به خبرنگار انتخاب خبر گفت: هم اکنون این ابنیه زیبا و ارزشمند تاریخی بدون هیچ بهره برداری اقتصادی توسط بخش دولتی و خصوصی رها شده است و جای تأسف است با وجود موقعیت گردشگری منطقه دهدز و واقع شدن در جاده ترانزیتی اصفهان- خوزستان و انبوه مسافران طبیعت گر این ظرفیت تاریخی، گردشگری در تاریکی دیدگان و فراموشی اذهان عمومی و بی تدبیر مدیران غیرمتخصص حوزه میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان دچار ویرانی غیرقابل جبران شود.

نمایی از روستای زیبای دهدز


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.