افزایش ۲۰۰ هزار نفری جمعیت بیکاران کشور در زمستان ۹۰

سه شنبه, ۲۹ام فروردین, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

باز هم گزارش مرکز آمار، ادعاهای دولت را زیر سوال برد

کلمه – گروه اقتصادی: در حالی که احمدی نژاد و دولتش همچنان اصرار دارند که در سال گذشته یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل ایجاد کرده اند، گزارشی که اخیرا از سوی مرکز آمار منتشر شده، نشان می دهد که نه تنها این ادعا دروغ است، بلکه در زمستان گذشته ۲۰۰ هزار نفر هم به جمعیت بیکاران کشور افزوده شده است.

بر اساس گزارش جدید مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در زمستان ۹۰ با ۲٫۳ درصد افزایش به ۱۴٫۱ درصد رسیده است. این تغییر به معنای افزایش جمعیت بیکاران کشور از ۲٫۶ میلیون نفر به دو میلیون ۸۷۷ هزار نفر در عرض تنها سه ماه آخر سال ۹۰ است.

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان به شیوه ی محاسه و انتشار آمار مذکور انتقاد دارند و معتقدند کسی که تنها دو ساعت در هفته کار داشته باشد، نباید شاغل محسوب شود. دولت اما با این تعریف، سال گذشته ادعای نرخ بیکاری تک رقمی را مطرح کرد که گزارش مرکز آمار نشان دهنده کذب بودن آن نیز هست.

احمدی نژاد وعده ایجاد دو و نیم میلیون شغل در سال را مطرح کرده است؛ ادعایی که با آمار و اطلاعات موجود یکسره در تناقض است. به طوری که تنها اشاره گزارش اخیر مرکز آمار درباره افزایش ۲۰۰ هزار نفری به جمعیت بیکاران در زمستان گذشته را می توان دلیلی بر کذب بودن اظهارات رئیس دولت دانست.

دولت احمدی نژاد در حالی ادعای کاهش یا تثبیت نرخ بیکاری را مطرح می کند که آمارهای منتشر شده درباره سیر نزولی نرخ مشارکت اقتصادی نیز که نشان دهنده کاهش جمعیت فعال کشور است، ادعای دولتمردان را تکذیب می کند.

بر اساس آمارهای رسمی، نرخ مشارکت اقتصادی از حدود ۴۱ درصد در سال ۱۳۸۴ به به ۳۶٫۹ درصد در سال ۹۰ کاهش پیدا کرده و بدین ترتیب حجم جمعیت فعال کشور به حدود ۲۳ میلیون نفر رسیده است؛ تغییری معنایی جز کاهش جمعیت شاغل و افزایش بیکاری پنهان ندارد.

ادعای اشتغال زایی دولت، انتقاد بسیاری از کارشناسان را نیز برانگیخته و حتی صدای برخی نمایندگان مجلس را هم درآورده است. نمایندگانی که آشکارا می بینند آنچه احمدی نژاد و دولتش ادعا می کنند، با واقعیت های حوزه های انتخابیه شان یکی نیست، هرچند پیش از این هم جز این نبود اما به ندرت صدای کسی بلند می شد.

از جمله نمایندگان منتقد اخیر، حسینی نماینده قروه است که دیروز در مصاحبه ای گفت: دولت محترم نسبت به شعار اشتغالی که داده است ، ابتدا شرایط خاص کار را ایجاد کند و راهکارهای لازم را ارائه دهد ؛ اینکه فقط لفظی اعلام ایجاد شغل را کنند، مطمئنا لفاظی ایجاد شغل را عملیاتی نمی کند و ایجاد شغل بستر سازی نیاز دارد .

وی در ادامه گفت: دولت به جای شعار و اعلام آمار ایجاد شغل ، بیاید و وعده خود را عملیاتی کند؛ از وعده دولت ۹ ماه می گذرد، دولت که می گوید تا پایان دوره توان ایجاد شغل را دارد، بگوید و مشخص کند که کجا شغل ایجاد کرده است؛ به اندازه ۷۰ درصد باید تا به حال کار انجام می شد و در مسیر ایجاد دو و نیم میلیون شغل حرکت می کردند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.