سفیر آمریکا در سازمان ملل: ایران مجرم اصلی منطقه است

پنج شنبه, ۳۱ام فروردین, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، ایران را “مقصر اصلی” در درگیری‌های منطقه خوانده و در سخنانی تاکید کرده است که آمریکا با همکاری متحدانش از ایران خواهند خواست نسبت به تعهدات بین‌المللی خود پایبند باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه خانم هیلی این سخنان را در جلسه ماهانه شورای امنیت در مورد مسایل خاورمیانه ایراد کرده است.

خانم هیلی در این چارچوب به حمایت ایران از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، کمک تسلیحاتی ایران به شورشیان حوثی در یمن، آموزش شبه نظامیان شیعه در عراق و حضور حزب‌الله که مورد حمایت ایران است در لبنان اشاره کرده است.

وزیر خارجه آمریکا: اگر ایران مهار نشود راه کره شمالی را می‌رود

وزیر دفاع آمریکا: درخاورمیانه هر جا مشکلی هست ردپای ایران هم دیده می‌شود

وزیر خارجه آمریکا: ایران به تعهدات خود براساس برجام عمل کرده است

به نقل از سفیر آمریکا گزارش شده است که “نقش بسیار مخرب فعالیت‌های ایران و حزب‌الله در خاورمیانه نیازمند توجه بیشتر است و این موضوع باید در اولویت فعالیت‌های شورای (امنیت) در منطقه (خاورمیانه) باشد.”

اظهارات خانم هیلی تازه‌ترین مورد از سخنان مقامات ارشد آمریکایی در دست کم یکی دو روز گذشته با محور ایران و انتقاد شدید از این کشور است.

روز گذشته (چهارشنبه ۱۹ آوریل/۳۰ فروردین) رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، نیز در سخنانی تاکید کرد که آمریکا مشغول بازنگری جامع سیاست خود در مقابل ایران است و اخطار داد که “عدم مهار” این کشور می‌تواند تهدیدی علیه صلح و ثبات جهان باشد.

او گفت: “دولت ترامپ هم اکنون مشغول بازبینی سیاست ما در قبال ایران در سراسر بخش های دولتی است… یک ایران مهار نشده پتانسیل آن را دارد که راه کره شمالی را برود و جهان را هم با خود ببرد. ایالات متحده مایل است از این شرایط پرهیز کند که دوباره ثابت شود سیاست صبر استراتژیک یک رویکرد شکست خورده است.”

ساعاتی بعد از انتشار این اظهارات تند وزیر امور خارجه آمریکا علیه ایران محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در توییتی نوشت: “اتهامات نخ‌نمای آمریکا نمی‌تواند اذعان این کشور به تعهد ایران به برجام را بپوشاند، آمریکا باید مسیرش را عوض کند و به تعهدات خودش پایبند باشد.”

آقای تیلرسون در سخنان شدیداللحنی استدلال کرد که برجام “نمونه دیگری از باج دادن به قدرتی است که جاه طلبی‌های هسته‌ای دارد.”

اگرچه وزیر امور خارجه آمریکا قبلا در نامه‌ای به کنگره تایید کرده بود که ایران به تعهداتش در قبال توافق جامع هسته‌ای (برجام) متعهد است.

پیش از آقای تیلرسون هم جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، گفته بود درخاورمیانه هرجا که “مشکلی” وجود دارد، ردپای ایران دیده می‌شود.

آقای ماتیس که در اولین بخش از سفر خود به عربستان سعودی رفته است در اظهارت خود همچنین گفته که ضروری است تا تلاش‌های ایران برای “بی‌ثبات کردن” یمن خنثی شود.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.