پاسخ محمد جواد ظریف به انتقادهای رکس تیلرسون

جمعه, ۱ام اردیبهشت, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

وزیر امور خارجه ایران در واکنش به سخنان همتای آمریکایی خود، از ایالات متحده خواست، به تعهداتش عمل کند. وزیر امور خارجه آمریکا از برجام انتقاد کرده و توافق هسته‌ای را “نماد رویکرد شکست‌خورده گذشته” نامیده بود.

روز پنجشنبه (۳۱ فروردین / ۲۰ آوریل) محمد جواد ظریف از طریق شبکه اجتماعی توئیتر به اظهارات تند رکس تیلرسون پاسخ داد. در این پاسخ که خبرگزاری آلمان آن را “خونسردانه” ارزیابی کرده، آمده است: «اتهامات نخ‌نمای آمریکا نمی‌تواند اعتراف آن کشور به اینکه، ایران به تعهدات برجامی خود عمل کرده را بپوشاند.»

رکس تیلرسون روز چهارشنبه (۱۹ آوریل) از توافقنامه هسته‌ای با ایران به شدت انتقاد کرد. او معتقد است که این توافق “دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را به تعویق می‌اندازد، اما متوقف نمی‌کند”.

وزیر امور خارجه آمریکا در رابطه با توافق هسته‌ای گفت: «این مثالی دیگر از این است که با پول از شر اهداف و جاه طلبی‌های هسته‌ای خلاص شویم. ما برای زمانی کوتاه آنها را می‌خریم و کسی باید بعدا بیاید و با آنها مواجه شود. ما این را روشی محتاطانه و معقول برای مواجه شدن با ایران نمی‌دانیم.»

پیش‌تر وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرده بود که جمهوری اسلامی به تمام تعهدات خود در چارچوب “برنامه جامع اقدام مشترک” (برجام) عمل کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در عین حال گفته بود که توافق‌نامه هسته‌ای دقیق‌تر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دونالد ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی خود بارها به توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرده و آن را “بدترین توافق تمام دوران‌ها” خوانده بود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین مدعی شده بود که ایالات متحده آمریکا برای دستیابی به توافق هسته‌ای ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران پرداخته است.

از: دویچه وله

 

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.