وعده روحانی درباره تحریم ها، مذاکره با آمریکاست

دوشنبه, ۲۵ام اردیبهشت, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن


جمشید اسدی، کارشناس اقتصادی

سالهاست اپوزیسیون همین هایی را می گوید که در مناظره سوم توسط دولتمردان جمهوری اسلامی مطرح شد. نکته تامل برانگیز مناظره سوم و افشارگری نامزدها بر علیه هم ، طرح مسئله اسکله های نامرئی بود ، به خاطر دارم چند سال پیش آقای کروبی در مورد ۷۶ اسلکه نامرئی سخن گفت و امروز هم بعد از این همه سال، آقای رئیسی اشاره کردند که یک صد و ۱۴ اسلکه نامرئی وجود دارد.

این امر نشان می دهد امروز جمهوری اسلامی چاره ای جز پذیرش آنچه تا به حال اپوزیسیون به عنوان انتقاد مطرح می کرده، ندارد. یعنی همه آن انتقاداتی که در مورد رانت خواری، قاچاق و فساد در مناظره مطرح شد، همان سخنانی بود که مدت ها پیش از آن اپوزیسیون مطرح می کرد و آنها امروز آن را از سر اجبار می پذیرند، چون مشکلاتی واقعی است.

طرح این مسائل در مقابل دوربین یادآور آن است که کماکان فساد و رانت خواری در کشور رایج است. مسئله ۱۲ میلیارد قاچاق مطرح شد که برخی کارشناسان، رقم واقعی آن را ۱۸ میلیارد عنوان می کنند که البته اگر همین ۱۲ میلیارد آقای روحانی را مبنا بگیریم، باید تاکید کنم این مبلغ، پول اندکی نیست که بشود پنهانی آن را جا به جا کرد و حتما با پشتوانه نهادها، بنیادهای دولتی و سپاه پاسداران این نقل و انتقال ها انجام می شود.

در خصوص وعده های اقتصادی برخی نامزدها ، به باور من وعده های مطرح شده از سوی نامزدهای انتخاباتی در مناظره اخیر برای اقتصاد کشور امر خطرناکی است. اصلی ترین وظیفه دولتمردان باید این باشد که فضای کسب و کار را به شکلی تنظیم کنند که اقتصاد «بازاربنیاد»، جایگزین اقتصاد فعلی شود. فقط در آن صورت است که خود تولیدگر، کارآفرین و صاحب سرمایه، چرخ های اقتصاد کشور را راه خواهند انداخت و نیاز به وعده هیچ دولتمردی نیست.

شاید وعده های مالی کاندیداها شدنی باشد، اما برای عملی کردن چنین طرح هایی آنها باید قرض کنند و این روند، اقتصاد کشور را نابود خواهد کرد. آقای احمدی نژآد سیاستی شبیه به اقتصاد رایج در کشور ونزوئلا در پیش گرفته بود.در آنجا می بینید بپا خیزی مردم تا چه حد گسترده بوده و تورم به حدود هزار درصد رسیده است. طرح وعده های اقتصادی اخیر، کماکان پیگیری روندی است که آقای احمدی نژاد بنا گذاشت. آنها برای عملی کردن این وعده ها باید قرض کنند؛ پول چاپ کرده و بین مردم توزیع کنند اما اینکه آیا وضعیت مردم بهبود پیدا خواهد کرد؟ باید بگویم مطمئنا خیر این قبیل اقدامات تورم را به شدت افزایش می دهد. نرخ بالای تورم در ونزوئلا هم ناشی از اقتصاد «اعانه ای» است. این کار بی نتیجه است و البته طبیعی است وقتی به کسانی که دانش آموخته اقتصاد نیستند و وضع مالی خوبی ندارند وعده بدهید که به شما پول می دهیم، خوشحال می شوند ولی آنها نمی دانند این اقدام مثل تریاکی است که دردشان را تسکین می دهد ولی اوضاع شان را بغرنج تر خواهد کرد.

من به آقای روحانی رای ندادم و این دوره هم رای نخواهم داد اما یک نقطه عطفی در تمام مناظره های این دوره وجود داشت و آن این بود که آقای روحانی تعهد داد که تحریم های باقیمانده را هم برخواهد داشت. با اینکه به اسم هیچ کشوری اشاره نکرد اما مشخص بود منظورشان این است که با آمریکا هم در مورد این تحریم ها وارد مذاکره خواهد شد.

من از این اقدام ایشان حمایت می کنم، همان طور که در گذشته از برجام پشتیبانی کردم اما رفع دو معضل اساسی در شرایط کنونی جامعه لازم است، نخست طرح تحریم های یک طرفه آمریکا علیه ایران است که اگر آقای روحانی تعهد داده به آن بپردازد بسیار عالی است. نکته دوم نامساعد بودن فضای کسب و کار در ایران است. بعد از یک دوره بهبودی نسبی که در زمان ریاست جمهوری آقای روحانی رخ داد اما متاسفانه آخرین گزارش بانک جهانی در مورد فضای کسب و کار نشان می دهد که اوضاع ایران بدتر شده است.

کسی که می خواهد سکان ریاست جمهوری را در دست بگیرد، دو مشکل اساسی در برابرش دارد؛ نخست مذاکره با آمریکاست که مشکل اصلی در این مورد در درون مرزهاست. چون عده ای با این ادعا که «آمریکا شیطان بزرگ است» کارشکنی خواهند کرد و مشکل دوم؛ برخورد با رانت خواران ، قاچاقچیان و بنیادهای دولتی است که بر سر سود و گنج نشسته اند و تا بلند نشوند، اوضاع اقتصاد کشور به رونق نخواهد افتاد.

دقت کنید مشکل موجود در فضای کسب و کار جدی است. با وجود وضعیت نابسامانی که قوه قضاییه برای سرمایه گذار ایجاد کرده، او سرمایه گذاری نمی کند و این سوال پیش می آید که چطور از حقوق مالکیت در ایران محافظت خواهد شد؟ با چه اطمینانی یک سرمایه گذار بزرگ، چند میلیون در ایران سرمایه گذاری کند و امیدوار باشد که قانون موجود، مراقب حق مالکیت اوست؟ در این مورد آقای روحانی موفق نبوده و رده فضای کسب و کار ایران بنا بر گزارش بانک جهانی، در سطح پایین قرار دارد.
از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.