توقف اجرای سند ۲۰۳۰ یونسکو در ایران “تا رفع ابهامات”

چهارشنبه, ۲۷ام اردیبهشت, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

سخنگوی دولت روحانی از توقف سند آموزشی ۲۰۳۰ یونسکو تا اطلاع ثانوی خبر داد. به گفته نوبخت، شب‌نامه‌هایی در ایران پخش شده با این اتهام که دولت “مخفیانه” سندی حاوی “مسائلی مثل خودارضایی کودکان” را امضا کرده است.

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت روز سه‌شنبه (۲۶ اردیبهشت) در نشست خبری هفتگی خود، ضمن تأکید بر “مهم” بودن نظر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، برای دولت در رابطه با سند ۲۰۳۰ یونسکو گفت: «برای عمل به منویات ایشان قرار شد تا رفع ابهامات درباره سند ۲۰۳۰، هرگونه فعالیتی در مورد آن در ایران متوقف شود».

سخنگوی دولت یازدهم در عین تأیید دغدغه‌های رهبر جمهور اسلامی افزود: «شما شب‌نامه‌هایی دیده‌اید که در آن نوشته‌اند دولت سندی را مخفیانه بدون ارجاع به مجلس امضا کرده و در آن مسائلی مثل خودارضایی کودکان سه تا چهار ساله و یا موارد مهم دیگری که انسان شرم می‌کند درباره آنها صحبت کند در آن مطرح شده است».

به گفته نوبخت، سند ۲۰۳۰ پیمان‌نامه یا قرارداد نیست که “در آن نیاز به امضای طرفین باشد” و هیچ‌یک از مقام‌های دولتی هم آن را امضا نکرده است. او تاکید کرده است: «شما نشان دهید که یکی از مقامات جمهوری اسلامی پای این سند را امضا کرده باشد. این یک چارچوب عملی برای آموزش است که اجرای آن الزام‌آور نیست و اگر جمهوری اسلامی با بخشی از آن مخالف باشد، طبق مقررات این حق را دارد که تحفظ خود را اعلام کند».

سخنگوی دولت یادآور شد: «در جلسه آبان ماه یونسکو وزیرآموزش وپروش که درآن جلسه حضور داشت متنی را از سوی جمهوری اسلامی ایران قرائت کرد که در آنجا ثبت شد و متن این بود که “جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به بخش‌هایی از چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰ که به هر شکلی در تعارض با مقررات و اولویت‌های ملی و باورهای دینی و ارزش‌های فرهنگی جامعه ایرانی تفسیر و تعبیر شوند نمی‌داند”. این متن در ساعت ۹:۵۹ صبح روز چهارشنبه ۱۳ آبان ۹۴ (۴ نوامبر ۲۰۱۵) در سایت رسمی یونسکو ثبت شده است».

“فرصتی نیست که ثابت کنیم کافر نیستیم”

نوبخت افزود: «ببینید با این موضوع چقدر برای روحانیت دغدغه به وجود آورده‌اند. به روستاها رفته و مسائلی را برای متدینین مطرح کرده‌اند. این زخمی است که روی دل مردم دیندار زده می‌شود و فرصتی هم نیست که ما اسناد را یک به یک نشان دهیم و ثابت کنیم که ما کافر نیستیم. مشی برخی مشی تکفیری است. به هر حال این یک مسئله انتخاباتی نیست و یک اتهام نارواست که من برای رفع نگرانی مردم مطرح کردم. تا خیال متدینین راحت شود که ما سندی را که در شب‌نامه‌ها گفته می‌شود و ترویج برخی مسائل جنسی امضا نکردیم».

پیش از سخنگوی دولت، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در روز ۲۵ اردیبهشت گفته بود: «می‌گویند دولت سند ۲۰۳۰ را قبول کرده است، در حالی که دولت می‌گوید فرهنگ ایرانی و اسلامی را اجرا می‌کند. آنها آن قدر پررو شدند که گزارش دروغ به محضر رهبری می‌فرستند».

روحانی روز شنبه ۲۳ اردیبهشت نیز اطمینان داده بود که دولت او “در چارچوب قوانین و فرهنگ ایران” به سند ۲۰۳۰ پایبند خواهد بود.

اظهارات روحانی درباره پایبندی دولت‌اش به سند ۲۰۳۰ در چارچوب “قوانین و فرهنگ ایران” در حالی عنوان شد که پیش از او منصور کبگانیان، دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، از توقف اجرای سند سخن گفته بود.

متن کامل سند: “چارچوب عمل ملی آموزش ۲۰۳۰ جمهوری اسلامی ایران” آذرماه ۱۳۹۵


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.