چهار هواپیمای “ای‌تی‌آر” به ایران تحویل داده شد

چهارشنبه, ۲۷ام اردیبهشت, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

با فرود ۴ فروند هواپیمای مسافربری شرکت ایتالیایی فرانسوی “ای‌تی‌آر” در فرودگاه مهرآباد، تحویل این هواپیماها به ایران آغاز شد. قرارداد خرید ۲۰ فروند از این هواپیماهای مسافربری فروردین ماه امسال نهایی شده بود.

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (ایران‌ایر/ هما) با دریافت ۴ فروند هواپیمای مسافربری میان‌برد، گام دیگری در راه نوسازی ناوگان هوایی فرسوده ایران برداشت.

خبر نهایی شدن قرارداد خرید ۲۰ فروند هواپیما میان مقام‌های ایران و شرکت هواپیماسازی ATR حدود یک ماه پیش رسانه‌ای و از سوی مسئولان ایرانی تائید شده بود.

هواپیماهای خریداری شده توسط ایران از نوع ATR 72-600 هستند که با شعاع پرواز حدود ۱۴۰۰ کیلومتری، برای حمل مسافر و بار در مسیرهای کوتاه و متوسط طراحی شده‌اند.

فرهاد پرورش، مدیرعامل شرکت هما ظهر چهارشنبه (۲۷ اردیبهشت/ ۱۷ مه) در مراسم استقبال از ۴ هواپیمای جدید این شرکت، هدف از خرید این هواپیماهای دوموتوره را بر طرف کردن نقاط ضعف شرکت‌های هواپیمایی در زمینه “کمبود هواپیما برای مناطق کمتر برخوردار و فرودگاه‌های کوچک” عنوان کرد.

به گزارش “خبرآنلاین”، فرهاد پرورش خاطرنشان کرد که همراه هواپیماهای خریداری شده ۳ تن بار، شامل قطعات هواپیما نیز وارد ایران شده است.
مدیرعامل هما گفت: «خیلی امیدواریم که بتوانیم این هواپیماهای جدید را در فرودگاه‌های کوچک و مناطق کمتر توسعه یافته به کار بگیریم. ضمن اینکه این هواپیما در مناطق مرزی و کشورهای همسایه هم می‌توانند پرواز کنند.»

مذاکره برای خرید هواپیماهای ایرباس و ای‌تی‌آر در جریان سفر بهمن ماه ۱۳۹۴ حسن روحانی و یک هیئت عالی‌رتیه اقتصادی و سیاسی به ایتالیا و فرانسه آغاز شد و در ماه‌های بعد به امضای قرارداد انجامید.

این سفر اندکی پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) انجام شد و نخستین سفر رئیس جمهور ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا از سال ۸۳ به‌شمار می‌رود.

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایرباس نیز قرارداد بسته که تا فروردین امسال سه فروند آنها به ایران تحویل داده شده است.

به گفته‌ی پرورش تا پائیز امسال ۵ فروند هواپیمای ای‌تی‌آر دیگر در اختیار ایران‌ایر قرار می‌گیرد و زمان تحویل باقی هواپیماها تا پایان سال ۲۰۱۸ خواهد بود.
اصغر فخریه کاشان، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در نشست خبری مراسم ورود ۴ ای‌تی‌آر در فرودگاه مهرآباد تصریح کرد که از زمان اجرایی شدن توافق هسته‌ای تا کنون ۷ فروند هواپیمای نو وارد ایران شده، و از این طریق ۷ هزار شغل جدید ایجاد شده است.

کاسبان تحریم و دلالان هواپیماهای دست دوم

پیش از تعلیق و برداشته شدن تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی، تجهیز ناوگان هوایی ایران تنها از طریق خرید هواپیماهای دست‌دوم و اغلب با دشواری زیاد و صرف هزینه زیاد، از جمله برای پرداخت به دلالان صورت می‌گرفت.

ظاهرا بر همین اساس منتقدان دولت و کسانی که رئیس جمهور آنها را “کاسبان تحریم” می‌خواند انتقادهای زیادی به خرید هواپیمای نو از شرکت‌های اروپائی و آمریکایی، از جمله با توجه به نزدیک بودن زمان تحویل برخی از این هواپیماها با انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم وارد کرده‌اند.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.