حسن روحانی در ضیافت افطار با ورزشکاران: زنان باید در صحنه‌های ورزشی حضور فعال داشته باشند

دوشنبه, ۲۹ام خرداد, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری: رئیس‌جمهوری شامگاه یکشنبه در ضیافت افطار با ورزشکاران، همگان را به اتحاد و تلاش در مسیر توسعه و رونق ایران اسلامی فراخواند و تأکید کرد: «اکنون دیگر انتخابات به پایان رسیده و رقابت‌های انتخاباتی که مثل رقابت لیگ‌های داخلی بود و هر دسته‌ای طرفدار تیم خودشان بودند،‌ جای خود را به رقابت‌های جهانی داده است و دیگر باید همه طرفدار و پشتیبان تیم ملی باشیم که می‌خواهد در رقابت‌های جهانی افتخار بیافریند».

حسن روحانی با تأکید بر اینکه «امروز همه باید یکپارچه و یک تیم باشیم»، گفت: «ما امروز می‌خواهیم در مسابقات منطقه‌ای و جهانی شرکت کنیم و در عرصه امنیت، علم و خودکفایی به رده‌های اول برسیم و افتخار بیافرینیم. همان‌طور که افتخارآفرینی در عرصه ورزش و بالابردن پرچم کشورمان در میادین جهانی مایه افتخار و خوشحالی است، کسب رتبه‌های بالا در عرصه‌های مختلف تولید و علم و امنیت نیز مایه افتخار و عزت خواهد بود».

روحانی افزود: «در میدان نبرد از سلامت جسم و جان خود می‌گذریم، تا به اهداف بلندتری که همان حفظ استقلال، عزت و شرف کشور است دست پیدا کنیم و این همان کاری است که رزمندگان ما در هشت‌سال دفاع مقدس انجام دادند». او، امیرالمؤمنین علی(ع) را قهرمان تاریخ بشریت برشمرد و عنوان کرد: «روح بلند امیرالمؤمنین(ع) و جایگاه ایشان بسیار حائز اهمیت است به‌گونه‌ای که آن امام به همان اندازه که در میدان نبرد با ابهت و قدرتمند بود، وقتی در برابر یتیمان قرار می‌گرفت با روح بلند و بزرگواری نسبت به آنان برخورد می‌کرد. افتخار ما این است که در همه قهرمانی‌های مادی و معنوی به امام و راهبری مانند علی(ع) اقتدا می‌کنیم».

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در هیچ کجای تاریخ و دنیا رادمردی مانند امیرالمؤمنین(ع) وجود ندارد و نمی‌توان چهره‌ای مانند او یافت، گفت: «ملت ایران به‌ویژه ورزشکاران نسبت به امیرالمؤمنین(ع) ارادت ویژه‌ای دارد». رئیس‌جمهوری با اشاره به ضرورت عادت‌دادن نوجوانان و جوانان به ورزش در جامعه افزود: «در گذشته‌ها در حوزه‌های علمیه ورزش‌کردن نشانه کاهش تقوا در طلبه‌ها بود و برخی تصور می‌کردند ورزش‌کردن با دین، تقوا، معنویت و ارتباط با خدا در تضاد است».

او با اشاره به اینکه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ورزش و به‌ویژه ورزش‌هایی مثل فوتبال و والیبال برای طلاب به‌هیچ‌وجه شایسته محسوب نمی‌شد، گفت: «٣٠ تا ۴٠ سال قبل حتی اگر جایی صحبت از ورزش برای خانم‌ها می‌شد،‌ آن هم نه فوتبال و والیبال،‌ بلکه حتی پیاده‌روی و کوهنوردی، برای برخی به‌هیچ‌وجه قابل قبول نبود و می‌گفتند خانم‌ها باید در خانه بمانند». روحانی با بیان اینکه این تفکر با لبّ اسلام همخوانی نداشت،‌ افزود: «برخی ظواهر اسلام بر لبّ اسلام غلبه کرده بود،‌ اما امروز زنان ما در ورزش‌ها و میدان‌های ورزش قهرمانی جهانی حضور دارند. در‌حالی‌که برخی پدران و گذشتگان ما فکر می‌کردند لازمه حفظ دین و تقوا برای خانم‌ها، ماندن در خانه و بیرون‌نرفتن است، امروز زنان جامعه ما در همه عرصه‌های ورزشی، علمی و کاری حضوری پرافتخار دارند». او گفت: «ما می‌خواهیم اسلام را به دنیا معرفی کنیم و این اسلام است که با افتخار می‌توانیم آن را به جهان معرفی کنیم و این راه را امام خمینی (ره) در بستر جمهوری اسلامی به ما یاد داد.

امام همان زمانی که در پاریس بود در واکنش به شعار استقلال آزادی حکومت اسلامی تأکید کرد که ما به دنبال جمهوری اسلامی هستیم». روحانی با بیان اینکه رجوع به نظر مردم یکی از پایه‌های نظام سیاسی مورد نظر امام راحل بود،‌ عنوان کرد: «شما کدام انقلاب را سراغ دارید که تنها ۴٧ روز پس از پیروزی برای تعیین نوع نظام سیاسی‌اش به رأی مردم رجوع کند. امام خمینی ۴٧ روز پس از پیروزی انقلاب ما را پای صندوق رأی فراخواند و ما چنین حکومت و چنین نظامی را برگزیدیم و این نظام و حکومت مایه افتخار ماست».

رئیس‌جمهور با طرح این سؤال که آیا شایسته است در این جمهوری اسلامی زنان ما در مسابقات و عرصه‌های جهانی حضور نداشته باشند، گفت: «همه آحاد و اقشار جامعه از جمله بانوان باید در میدان مسابقه حضور فعال داشته باشند». او گفت: «شما ورزشکاران در ایام انتخابات کار بسیار بزرگی انجام دادید. نه‌تنها در این میدان حضور فعالی داشتید، بلکه مردم را نیز تشویق به حضور در پای صندوق‌های رأی کردید و امروز شما به عنوان یکی از گروه‌های مرجع مردم، وظیفه و مسئولیت بزرگی در عرصه اجتماع بر عهده دارید. اخلاق،‌ منش و رفتار شما در جامعه و به‌ویژه در میادین ورزشی خیلی مهم است و رعایت اخلاق از سوی شما در ورزش و میدان‌های مهم جهانی همواره مایه افتخار این کشور،‌ نظام و ملت ایران بوده است». پیش از سخنان رئیس‌جمهور در این دیدار چند نفر از ورزشکاران، از جمله کمیل قاسمی، قهرمان جهانی کشتی، به بیان دیدگاه‌ها و ‌نظراتشان پیرامون مسائل گوناگون در رشته‌های مختلف ورزشی و ارائه پیشنهادات خود در راستای ارتقای سطح ورزش کشور پرداختند.

همچنین فرشته کریمی، فوتسالیست ایران و سارا اعتماد، عضو تیم ملی بستکبال بانوان کشور لوح سپاسی را به پاس حمایت‌های رئیس‌جمهور و دولت تدبیر و امید از ورزش بانوان به دکتر روحانی تقدیم کردند.
از: شرق


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.