شهر یزد در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد

یکشنبه, ۱۸ام تیر, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

شهر یزد به عنوان نخستین شهر تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. یونسکو این شهر را مجموعه‌ای از عناصر معماری اسلامی در دوره‌های مختلف معرفی کرده که سازگار با آب و هوای محیط طراحی و ساخته شده‌اند.

کمیته میراث جهانی یونسکو روز یکشنبه (۹ ژوئیه/ ۱۸ تیر) به ثبت شهر تاریخی یزد در فهرست میراث جهانیسازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) رأی داد. با این حساب اولین شهر تاریخی ایران در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید. منطقه‌ی ثبت‌شده بیش از ٧٠٠ هکتار از اراضی شهر قدیمی یزد را در بر می‌گیرد.

در توصیف یزد در پایگاه اینترنتی یونسکو آمده است: «بافت تاریخی یزد مجموعه‌ای از بناهای عمومی با معماری اسلامی است که در محدوده‌ای بسیار بزرگ المان‌های معماری اسلامی از دوره‌های مختلف را در بر می‌گیرد».

معماری این شهر سازگار با اقلیم منطقه توصیف شده است.

یزد در سال ۲۰۰۷ برای ثبت در فهرست میراث جهانی به یونسکو پیشنهاد شده بود.

مدیر پروژه بافت تاریخی یزد پیش از این ابراز نگرانی کرده بود که به دلیل “ساخت‌وساز غیرقانونی”، “تجاوز به حریم باغ دولت‌آباد” و “عدم امکان ساخت‌وساز با مصالح خشت و گل” ثبت این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو با مشکل روبه‌رو شود.

دیدنی‌های یزد؛ سرزمین آتش مقدس، بیابان و بادگیرها

مسجد جامع یزد
بر اساس اسناد تاریخی مسجد جامع یزد را بر جای آتشگاه ساسانی ساخته‌اند و سنگ بنای آن توسط علاءالدوله گرشاسب نهاده شده و بنای اصلی مسجد کنونی، از آثار سید رکن الدین محمد قاضی است. این بنا از لحاظ خوابیدگی گنبد، سردر رفیع و بلند و کاشی‌کاری‌های زیبا و منحصر به فرد، شهرت دارد.

مجموعه امیر چخماق
امیر جلال‌الدین چخماق شامی در دوره تیموریان، به امر شاهرخ تیموری حکومت یزد را بر عهده گرفت. او با کمک همسرش فاطمه خاتون در این مکان، میدان‌گاهی و در اطراف آن آب انبار، خانقاه، مدرسه، کاروانسرا، چاه آب، بازار و از همه مهمتر مسجد امیر چخماق را بنا کرد. تاریخ بنای آن مربوط به قرن نهم هجری قمری می‌باشد.

 

از> دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.