صالحی در واکنش به دلواپسان: ان‌شاءالله ترامپ برجام را پاره کند تا بفهمیم به کجا می‌رسیم

دوشنبه, ۲۶ام تیر, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

ایسنا: علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: برجام را منصفانه ارزیابی کنیم نه آرزومندانه. او دیروز در یازدهمین همایش استادان و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در مشهد خطاب به مخالفان برجام گفت: ان‌شاءالله ترامپ برجام را پاره کند تا بفهمیم به کجا خواهیم رسید. بخش‌های مهم سخنان او در ادامه می‌آید:

حقایق روی زمین را ببینید، سؤالی که مطرح می‌شود این است: چه کار باید می‌کردیم تا آمریکایی‌ها بیایند و عذرخواهی کنند و تحریم‌ها برداشته شود.

کسانی که مخالف برجام هستند، بیایند و به این سؤال پاسخ دهند؛ آیا صنعت هسته‌ای کشور ملک شخصی من بوده که در مذاکرات من برای آن شخصا تعیین تکلیف کنم و هرچه آمریکایی‌ها بگویند، ما بگوییم چشم، چنین طرز فکری حکومت و نظام را زیر سؤال می‌برد. یعنی این نظام هیچ متولی‌ای نداشته که یک نفر مثل من برای کشور تعیین تکلیف کند؟

اصلا فرض کنید اگر نظام این‌طور باشد، بنده همین قدر عقل برای خودم قائلم که چنین مخاطره‌ای نکنم، من با یک دستورالعملی به آنجا می‌روم که حالا چند موردش را برای شما می‌گویم.

نظام برای ما کف تعیین می‌کرد، اینها را بعدا تاریخ می‌نویسد و همه آن نوشته شده است، گفتند چهار هزار ماشین سانتریفیوژ اگر داشته باشیم، خوب است، مصوبات آن هم هست، ما چند ماشین گرفتیم، شش هزار تا، یعنی از کفی که نظام برای ما تعیین کرده بود دو هزار ماشین هم بیشتر گرفتیم.

به ما گفتند چندصد جسد ماشین فقط روی استندها باشد، ولی ما هزارو ۴۴ ماشین گرفتیم، نه فقط جسد ماشین، بلکه ماشین‌ها بچرخد و فقط اورانیوم تزریق نشود، یعنی اراده کنیم فردا اورانیوم هم تزریق می‌کنیم، این فقط کف بود، اما ما در بعد فنی چه گرفتیم، حالا نمی‌خواهم بگویم در چه جاهایی کف چه بود و ما چه گرفتیم.

اگر برجام برای آمریکایی‌ها خوب است، چرا ترامپ و اسرائیل از آن ناراحت‌اند؟! چرا ترامپ می‌گوید برجام بدترین قرارداد تاریخ آمریکا است، آیا بدترین است چون صنعت هسته‌ای ما را متوقف کرده، آیا او می‌خواسته صنعت هسته‌ای ما پابرجا باشد، جواب آن را وزیر اطلاعات اسرائیل داده است، گفته شما چه کار کردید، ایران که صنعت هسته‌ای‌اش را دارد و اگر اراده کند در آستانه تولید سلاح هسته‌ای است. آیا صنعت هسته‌ای وجدانا متوقف شده است؟! آیا نظام مسئولی ندارد که بگذارد صنعت هسته‌ای متوقف شود، آیا اشکالی داشت که بعد از برجام تولید نفت به حدود چهار میلیون بشکه برسد، اشکال دارد صادرات نفت ما به بیش از دو و نیم‌‌میلیون بشکه برسد، اشکال دارد فساد در فروش نفت کنار زده شود. آیا اشکالی دارد با برجام فشار در فروش نفت کشور کنار زده و دلار، کشتی‌رانی و نفت‌کش‌های کشور آزاد شود، بله ما بهتر از این هم می‌توانستیم، من یک‌بار گفتم ما هر بار می‌رویم مذاکره قوی‌تر می‌شویم، بعد یک نفر گفت پس شما می‌روید آنجا آموزش می‌بینید، می‌گویم آقا چرا این حرف را می‌زنی، استاد اولوالعزم هم هر کتابی را بیشتر بخواند بیشتر به علمش افزوده می‌شود. مگر ما خداییم که دیگر به کمالات‌مان افزوده نشود، نقد هم می‌کنیم، نمی‌دانیم چگونه نقد کنیم. آقایان تاریخ نشان خواهد داد، بروید از خود ترامپ بپرسید، ان‌شاءالله که ترامپ برجام را پاره کند تا ببینیم چه می‌شود.

بنده مشکلی که دارم این است که حرفم را می‌زنم، دو سال پیش حدود یک یا دو ماه از تصویب برجام گذشته بود که دو نکته را گفتم، اول اینکه آمریکایی‌ها دبه می‌کنند که این کلمه خودش داستان شد، دومین مسئله‌ای که گفتم این بود که بانک‌های بزرگ هنوز وارد میدان نشدند که آقای روحانی هم عصبانی شدند و من را توبیخ کردند، من در حد توبیخ‌شدن از سوی رئیسم حرفم را گفتم، خیلی از حقایق را نمی‌توان گفت اما حقیقت‌های این‌گونه‌ای را بنده با تشخیص خودم اعلام کردم.

متأسفانه آمریکایی‌ها در برجام عملکرد درستی نداشتند، چگونه درست نبوده، اینجاست که مقام معظم رهبری دقیق مطلب را بیان کردند و فرمودند در نوشتن برجام مسامحه و عجله شده است که این سخن ایشان در بُعد تحریم بود، نه بُعد فنی.

شما بروید رآکتور اراک را ببینید، آمده‌‍‌اند با استفاده از فتوشاپ چاله‌ای که قلب رآکتور اراک است را پر و کلیپی از آن منتشر کرده‌اند که بگویند صنعت هسته‌ای ما متوقف شده است، واقعا آدم باید چه بگوید، این‌گونه می‌گویند صنعت هسته‌ای متوقف شده است، آیا این کارها خداپسندانه و مورد پسند پیامبر (ص) و اسلام است.

برخی عبارت را به بعد فنی صنعت هسته‌ای نسبت می‌دهند و می‌گویند این صنعت نابود شد، من تعجب می‌کنم از برادرانی که ما ۴٠ سال یکدیگر را می‌شناسیم و با هم رفت و آمد خانوادگی داشتیم و افراد عالمی هستند، اما سر مسائل سیاسی می‌گویند صنعت هسته‌ای کلا متوقف شده است. من به عملکرد برجام نمره ٧٠ می‌دهم و از نظر من برجام قبول شده است، ٣٠ درصد هم اختلال ایجاد می‌کنند که باید با آمریکا صحبت کرد و فشار آورد. ما امکانات فشار را هم داریم. امروز در برجام طوری عمل کردیم که دیگر به گذشته بر نمی‌گردیم. اگر در آینده به تاریخ ایران نگاه شود، خواهیم فهمید که این ملت چه قدم بزرگی برداشته است. صنعت هسته‌ای نماد قدرت جمهوری اسلامی ایران است و به سلایق دولت‌ها ربطی ندارد و هر تصمیم بزرگی برای آن گرفته می‌شود، حتما باید با هماهنگی نظام صورت بگیرد.

اکنون در شرایطی قرار داریم که امپراتوری آمریکا دچار تکانه‌های شدیدی شده و برای اولین بار دچار سردرگمی در استراتژی خود شده است.

امروز سردرگمی در استراتژی آمریکا با تزریق از جانب کشورهای خاورمیانه تقویت می‌شود. ترامپ هر روز یک حرف می‌زند و دوقطبی‌شدن آمریکا یک واقعیت است و اختلافات این کشور تازه آغاز شده است. اکنون برخی از کشورهای خاورمیانه قوت مردم خود را به کام استکبار می‌ریزند و به سمت ناکجاآباد حرکت می‌کنند.

از: شرق


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.