آمریکا: ایران به توافق اتمی پایبند بوده است

سه شنبه, ۲۷ام تیر, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

دولت دونالد ترامپ تأیید کرد که ایران به مفاد توافق هسته‌ای پایبند بوده است. دولت ایالات متحده آمریکا در عین حال ایران را کماکان از “بزرگ‌ترین تهدیدها برای مصالح آمریکا و خاور میانه” نامیده است.

دولت آمریکا با وجود انتقاد شدید از ایران تأیید کرده که جمهوری اسلامی به وظایف مندرج در توافق هسته‌ای منعقد در سال ۲۰۱۵ عمل کرده است. این موضوع را چند مقام دولت ایالات متحده شامگاه دوشنبه ۲۶ تیر (۱۷ ژوئیه) در گفت‌وگویی تلفنی با خبرنگاران اعلام کرده‌اند.

یک مقام دولت آمریکا در همین حال تأکید کرد‌، دونالد ترامپ و رکس تیلرسون، رئیس‌جمهور و وزیر خارجه آمریکا همچنان بر این عقیده‌اند که ایران یکی از خطرناک‌ترین تهدیدها برای مصالح آمریکا و خاورمیانه است و تهران برای پایبندی “به روح این توافق” به اندازه کافی عمل نمی‌کند.

همین مقام ادامه داد که آمریکا به علاوه قصد دارد با متحدان خود بر روی رفع کمبودهای موجود در توافق اتمی کار کند.

ترامپ بارها اعلام کرده که توافق هسته‌ای با ایران را “بد” می‌داند. او دستور داد تا شورای امنیت ملی و دیگر نهادهای این کشور این توافق را بررسی کنند. هنوز نتیجه این بررسی روشن نشده است.

با وجود این دولت آمریکا باید هر ۹۰ روز کنگره را در جریان پایبندی ایران به توافق هسته‌ای بگذارد. این مهلت شامگاه دوشنبه ۲۶ تیر(۱۷ ژوئیه) به پایان رسید.

یکی از مقام‌های آمریکا شامگاه دوشنبه گفت، انتظار می‌رود که در پیوند با برنامه موشکی ایران و حمایت دولت این کشور از تروریسم، تحریم‌های جدیدی علیه تهران وضع شود.

توافق اتمی ایران با شش کشور آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان در وین این کشور را مقید می‌کند که غنی‌سازی اورانیوم را تا ۲۵ سال در چارچوب سیستمی چندمرحله‌ای تحت محدودیت‌های شدید و کنترل‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام دهد. در ازای این عملکرد، ایران از برداشته‌شدن تحریم‌های اقتصادی غرب بهره‌مند خواهد شد. با این حال آمریکا برخی اقدام‌های تنبیهی خود را همچنان ادامه داده است.

در دسامبر سال ۲۰۱۶ دو مجلس سنا و نمایندگان در کنگره آمریکا قوانین تحریم که در سال ۱۹۹۶ علیه ایران بسته شده بود را برای ۱۰ سال دیگر تمدید کردند. باراک اوباما که در آن زمان رئیس‌ جمهور بود، حاضر به امضای این سند نشد با این حال آن را وتو نیز نکرد. ایران اما تمدید این قانون را نقض توافق اتمی تلقی کرد.

در فوریه سال ۲۰۱۷ دولت دونالد ترامپ در واکنش به آزمایش موشکی ایران اقدام به تحریم‌های اقتصادی علیه برخی اشخاص و نهادهای ایران کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اوایل ژوئن سال ۲۰۱۷ تأیید کرد که ایران به تمامی وظایف مندرج در توافق عمل کرده است. دولت ایران نیز جمعه گذشته در دو سالگی این توافق (برجام)، بیلان مثبتی از آن ارائه کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران همزمان ابراز امیدواری کرد که ترامپ موضع منفی خود در رابطه با توافق را اصلاح کند.
امضای توافق اتمی با ایران یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های سیاسی باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا محسوب می‌شود. ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود آینده این توافق را به دفعات زیر سئوال برد. او بعد از به دست گرفت سکان ریاست جمهوری، توافق یادشده را همچنان بد خواند. در آوریل سال ۲۰۱۷ ترامپ عنوان کرد که ایران “به روح توافق” پایبند نبوده است.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.