حلقه فشار گرد سوریه تنگ‌تر می‌شود

جمعه, ۱ام اردیبهشت, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

به نظر سازمان ملل، رژیم سوریه به تعهدات خود پای‌بند نیست. آمریکا خواهان شدیدترین اقدامات تحریمی است. فرانسه برای فشار بر اسد به “گزینه‌های دیگر” فکر می‌کند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه (۱۹ آوریل) از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه انتقاد کرد که به تعهدات خود در قبال طرح صلح کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب، در جهت برقراری آتش‌بس عمل نمی‌کند.

دبیرکل سازمان ملل که با نگرانی از ادامه خونریزی و کشتار در سوریه سخن می‌گفت، به شدت از بشار اسد انتقاد کرد و گفت که او نشان داده است قصد ندارد به تعهدات خود عمل کند. به گفته‌ی او شمار قربانیان در روزهای اخیر به شدت افزایش یافته است.

بان گفت که گزارش‌های متعددی نشان می‌دهد که رژیم سوریه قصد دارد همچنان با قهر و خشونت مخالفان خود را سرکوب کند.

بان کی مون بار دیگر درخواست کرد که شورای امنیت ناظران بیشتری برای نظارت بر اجرای آتش‌بس به سوریه اعزام کند. دولت سوریه در توافق با کوفی عنان با ارسال حداکثر ۲۵۰ ناظر بین‌المللی موافقت کرده است. اما با ادامه درگیری‌های خشونت‌آمیز در سوریه، کارشناسان و مخالفان رژیم سوریه معتقد هستند که برای نظارت بر آتش‌بس به تعداد بیشتری از ناظران بین‌المللی نیاز هست. تا کنون تنها ۳۰ نفر به سوریه اعزام شده‌اند.

“وضعیت فاجعه‌بار”

بان کی مون در گزارشی خطاب به شورای امنیت سازمان ملل درباره وضعیت انسانی در سوریه ابراز نگرانی کرد و آن را “فاجعه‌بار” دانست. او گفت که مردم سوریه به ویژه در مناطق مرزی کشور، در شرایط بسیار ناگواری زندگی می‌کنند. بر اثر ناآرامی‌های یک سال گذشته، تا کنون بیش از ۲۳۰ هزار نفر آواره شده‌اند و بیش از یک میلیون شهروند سوری به کمک فوری نیاز دارند.

دبیرکل سازمان ملل متحد تقاضا کرد که هرچه زودتر تعداد ناظران بین‌المللی به ۳۰۰ نفر برسد.
از: دويچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.