آمانو به شورای حکام: ایران به تعهدات خود در برجام عمل می‌کند

دوشنبه, ۲۰ام شهریور, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی خطاب به ۳۵ کشور عضو شورای حکام آژانس گفته است که ایران در حال اجرای تعهدات خود بر اساس برجام یا توافق هسته ای با شش قدرت جهانی است.

آقای آمانو در بیانیه ای خطاب به اعضای شورای حکام گفته است که آژانس از دی ماه ۱۳۹۵ یعنی روز آغاز اجرای توافق هسته ای تاکنون همچنان در حال راستی آزمایی و نظارت بر فعالیت های ایران است که مطابق مفاد توافق متعهد به اجرای آن است.

مدیرکل آژانس در بیانیه خود در آغاز اجلاس فصلی گفته است که آژانس به وظایف خود بر اساس برجام، قطعنامه شورای امنیت٬ قراردادهای دوجانبه با ایران و پروتکل الحاقی ادامه می دهد.

درباره پروتکل الحاقی و دسترسی مکمل به مراکز مورد سوال آژانس٬ آقای آمانو گفته است که سازمان تحت ریاست او” کاری را که درباره دیگر کشورهای عضو پروتکل الحاقی انجام می دهد درباره ایران هم انجام خواهد داد”.

اظهارات آقای آمانو پس از دیدار چند هفته قبل نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل با او بیان می شود. رسانه های آمریکایی می گویند که یکی از محورهای این دیدار٬ درخواست خانم هیلی از آقای آمانو برای بازدید از مراکز نظامی ایران بوده است.

دولت دونالد ترامپ به دنبال یافتن موارد نقض برجام از سوی ایران است اما مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه اخیر خود برای هشتمین بار از زمان اجرایی شدن توافق برجام٬ پایبندی ایران به آن را تایید کرد.
آقای آمانو در گزارش امروز خود خطاب به اعضای شورای حکام گفته است که این سازمان به وظایف خود در برابر ایران بر اساس توافق برجام و قطعنامه مرتبط با آن از سوی شورای امنیت٬ به صورت “بی طرفانه” ادامه خواهد داد.

آمریکا می گوید در حال بررسی مجدد توافق برجام است تا رویکرد دولت دونالد ترامپ را نسبت به آن نهایی کند.
نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل هفته گذشته تلویحا این احتمال را مطرح کرد که رئیس جمهور آمریکا پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نکند. در این صورت درباره ادامه رفع تحریم های آمریکا علیه ایران که بر اساس برجام متوقف شده٬ کنگره این کشور تصمیم خواهد گرفت.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اخیرا احتمال داده که در صورت خروج آمریکا از برجام٬ ایران همانند دیگر شرکای این توافق مثل اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی٬ به آن پایبند خواهد ماند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز در جمع خبرنگاران در تهران گفته است که “ایران آغاز کننده نقض برجام نخواهد بود” و “اگر کشوری در اجرای تعهدات برجامی خود کوتاهی کند باید تاوان سنگینی برای آن بپردازد”. آقای قاسمی گفته “حالا این می تواند آمریکا یا هر کشور دیگری باشد”.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.