گزارش از ملاقات رهبران بهاییان در آمریکا با دکتر محمد مصدق نخست وزير ايران

شنبه, ۲ام اردیبهشت, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

Dr. Mossadegh respected and cared about the freedom of religion for all Iranians including the followers of Baha’i religion. This is well documented in the book by Dr. Bahram Choubineh on Dr. Mossadegh and Baha’is.

بخشی از گزارش نقل شده در کتاب دکتر چوبینه از ملاقات میان رهبران محفل ملی بهاییان در آمریکا با نخست وزیر ایران:

گزارش ملاقات دکتر محمد مصدق نخست وزير ايران

ساعت [ملاقات]: 11 صبح جمعه، 19 اکتبر 1951 [جمعه 26 مهر ماه 1330] «روز تولد حضرت اعلی»

محل [ملاقات]: اطاق نخست وزير در هتل ريستز تاور، خيابان پارک،
خيابان پنجاه و هفتم، نيويورک
دکتر مصدق گفت، از بازداشت بهائيان يزد اطلاع دارد، چون تيمسار سرلشکر علائی او را ملاقات کرده و به او گزارش داده‌اند که با بهائيان با عدالت رفتار نمی‌شود. نخست وزير اظهار داشت که مايل است، در ايران به بهائيان کمک کند، اما نامه‌ی محفل ملی آمريکا که حاکی از توسعه و نفوذ ديانت بهائی است، مورد علاقه‌ی او نيست. آنچه او احتياج دارد، اين است که روی کاغذ مارک‌دار محفل ملی، يک نامه‌ی رسمی بنويسيم و برای کمک به برادران بهائی ما که درايران در معرض اذيت و آزار قرار دارند، دادخواهی کنيم و ذيل آن نامه را مهر و امضاء نماييم، تا ايشان بتوانند، برای کمک به بهائيان ايران، مورد استفاده قرار دهد. حتا نخست وزير با صراحت گفت: «در آخر اين نامه‌ی رسمی بنويسيد: “جای بسی شگفتی است، در کشوری که دارای تمدن باستانی و قانون اساسی است و تمام افراد در برابر قانون دارای حقوق مساوی هستند، متأسفانه با بهائيان خلاف قانون رفتار می‌شود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. دکتر چوبینه کیست و سابقه تحقیقاتی ایشان پیست؟ نام کتاب ایشان که به آن استناد کرده اید چیست؟ من “دكتر بهرام چوبينه” را جستجو کردم. حتی یک عکس یا بیوگرافی از این فرد موجود نیست.