مخالفت شورای امنیت سازمان ملل با همه‌پرسی در کردستان عراق

شنبه, ۱ام مهر, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

شورای امنیت سازمان ملل ضمن حمایت از وحدت و یکپارچگی عراق نسبت به پیامدهای همه‌پرسی در کردستان عراق ابراز نگرانی کرد. از نظر شورا این همه‌پرسی می‌تواند در مقابله با داعش و بازگشت امن پناهجویان و آوارگان اخلال کند.

۱۵ عضو شورای امنیت در بیانیه‌ای مشترک، ضمن مخالفت با همه‌پرسی در کردستان عراق، حمایت خود را از حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور اعلام کرده‌اند.

در این بیانیه، شورای امنیت با اقدام یک جانبه اقلیم کردستان در جهت برگزاری‌ همه‌پرسی مخالفت کرده است.
در بیانیه اشاره‌ای به “استقلال” کردستان عراق نمی‌شود، ولی “پیامدهای احتمالی برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق” عامل بی‌ثبات اوضاع عراق توصیف می‌شود.

در بیانیه آمده است: «همه‌پرسی برنامه‌ریزی‌شده کردها در روز دوشنبه، در حالی انجام می‌شود که مقابله با داعش همچنان ادامه دارد و کردها در آن نقشی محوری بازی می‌کنند».

در بیانیه همچنین احتمال اخلال در بازگشت امن سه میلیون نفری که در جریان مقابله با داعش آواره شده‌اند یکی دیگر از علل نگرانی شورای امنیت از برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق ذکر شده است.

اعضای شورای امنیت در بیانیه خود ضمن پایبندی به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق خواهان آن شده‌اند که هرگونه مشکلی میان دولت مرکزی و دولت اقلیم کردستان در چارچوب قانون اساسی عراق و از طریق گفتگو حل و فصل شود. چنین راه‌حلی از نظر بیانیه مورد حمایت جامعه بین الملل قرار خواهد گرفت.

پیشتر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز نسبت به پیامدهای همه‌پرسی در عراق هشدار داده بود.

دادگاه قانون اساسی عراق با صدور حکمی همه‌پرسی در کردستان را ناقض قانون اساسی این کشور توصیف کرده است. دولت مرکزی هم تهدید کرده است که برای ممانعت از همه‌پرسی کاربرد قهر هم منتقی نیست. این همه‌پرسی با مخالفت آمریکا و همسایگان عراق مانند ایران، ترکیه و عربستان نیز روبرو است.

رهبران کردستان ولی می‌گویند که تعلیق همه‌پرسی منوط به دادن تضمین‌ها و امتیازاتی از سوی دولت مرکزی و جامعه جهانی است.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.