حکم استرداد اموال شرکای زنجانی ابلاغ شد؛ چه پول‌هایی را باید پس بدهند

یکشنبه, ۲۱ام آبان, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

شرق: یک هفته بعد از اینکه قاضی دادگاه تجدید‌نظر پرونده متهمان دوم و سوم فساد نفتی، از حکم تحمل ۲۰ سال حبس و استرداد اموال برای این دو نفر خبر داد، محمدرضا مهرشاد، وکیل‌مدافع حمید فلاح‌هروی، متهم ردیف سوم این پرونده و همچنین غلامرضا مهدوی، وکیل شرکت نفت، از جزئیات این حکم خبر دادند. به گزارش ایسنا، محمدرضا مهرشاد با بیان اینکه موکلم علاوه بر ٢٠ سال حبس، به رد مال به مبلغ ١۴ میلیارد تومان محکوم شده است، وکیل مدافع شرکت نفت نیز گفت: «بر اساس حکم صادره مهدی شمس، متهم ردیف دوم به ٢٠ سال حبس و رد مال تضامنی با بابک زنجانی و فلاح‌هروی به مبلغ ۶۵ میلیون یورو که باید به بانک مسکن بدهد، محکوم شده است». او درباره جزئیات حکم رد مال متهم ردیف سوم نیز گفت: «حمید فلاح‌هروی به رد مال شامل یک دستگاه خودروی بنز، یک میلیارد هدیه ازدواج دخترش و منزلی در شهرک غرب که از طرف بابک زنجانی به‌عنوان هدیه به او داده شده بود و دو میلیون دلار سود حاصل از بانک اف‌ای‌ای‌بی محکوم شده است».

در حالی این دو نفر، علاوه بر حبس به رد مال محکوم شده‌‌اند که خود بابک زنجانی هنوز هیچ پولی را پس نداده و به گفته قاضی مقیسه او در جلسه مواجهه با مهدی شمس و حمید فلاح‌هروی در دادگاه تجدید نظر به‌صراحت اعلام کرده که پول دارم اما یک ریال هم نمی‌دهم.

مال و منال بابک زنجانی چقدر است
اما بابک زنجانی چقدر مال و منال دارد که حاضر نیست یک ریال آن را بدهد. او قبل از دستگیری‌اش در سال ٩٢، در مصاحبه‌ای با ایسنا گفته بود ۶۴ شرکت داخلی و خارجی از جمله، شرکت هلدینگ توسعه سورینت قشم، بانکی به نام «اولین بانک سرمایه‌گذاری اسلامی» در مالزی، سهامدار شرکت هواپیمایی انور ترکیه، مؤسسه مالی اعتباری در امارات و بانک ارزش تاجیکستان و همچنین شرکت‌هایی در دوبی، ترکیه و تاجیکستان دارد. او همچنین مالک باشگاه فوتبال راه آهن سورینت و مؤسسه فیلم‌سازی «سورینت فیلم» و رئیس هیئت‌مدیره هواپیمایی قشم نیز بوده است. درباره دارایی و اموال متهم اصلی پرونده فساد نفتی هیچ‌گاه رقم و عدد دقیقی بیان نشده مثلا یک بار روزنامه «نیویورک تایمز» در سال ٩۴ دارایی‌های او را ١٣,۵ میلیارد دلار تخمین زده بود یا دادستانی تهران اموال او را دو هزار و ۶٠٠ میلیارد تومان اعلام کرد که البته وکیل شرکت نفت ارزش آن را کمتر دانست اما وکیل بابک زنجانی گفت که ارزش آنها حداقل سه‌هزار و ۶٠٠ میلیارد است.

مزایده اموال زنجانی
تاکنون دو بار هم برخی اموال زنجانی به مزایده گذاشته شده که بر اساس آن می‌توان حدود دارایی‌های او را حدس زد. به گفته باشگاه خبرنگاران جوان، در مزایده اول که در سال ٩٣ منتشر شد، ٢٧ قلم از املاک او قیمت‌گذاری شده بود که بر اساس آن، ویلای پنج‌هزار‌متری در لواسان، هتل‌های بین‌المللی در قشم و کیش، یک واحد آپارتمان چهار‌میلیاردی در خیابان ولیعصر(عج)، مجتمع تجاری ٢۶‌هزار‌متری در حوالی پارک‌وی به ارزش ٢۶٠ میلیارد تومان و چندین خودرو از مهم‌ترین اموال بابک زنجانی در این مزایده به معرض فروش قرار داده شد. همچنین مجتمع تجاری به ارزش ١۴٠ میلیارد تومان در حوالی ونک، مجتمع مسکونی به ارزش ۶٠ میلیارد تومان در خیابان باهنر، سه هتل در جزیره کیش به ارزش ٢٣٠ میلیارد تومان و یک هتل نیمه‌ساخته در جزیره قشم به ارزش ١۴٠ میلیارد تومان از دیگر اموال بابک زنجانی است که در این مزایده به معرض فروش گذاشته شده بود. مزایده‌ای که در حد آگهی باقی ماند و صدای وکیل زنجانی را هم درآورد که تلاش بابک زنجانی برای پرداخت بدهی‌ها به شرکت نفت ادامه دارد و انتظار ما این است که تا مشخص‌شدن وضعیت پرداخت بدهی‌ها و صدور رأی قطعی، از فروش اموال موکلم جلوگیری شود. اتفاقی که تا امروز نیفتاده و پولی به دولت برنگشته است.

در فهرست اموال بابک زنجانی برای مزایده دوم که در سال ٩۵ منتشر شد، نیز ١٢ ملک او در نقاط مختلف تهران، کلاردشت و قشم به مزایده گذاشته شده است. قیمت پایه‌ای که برای این اموال در نظر گرفته شده معادل ١٠ هزار و ۵۴٣ میلیارد تومان بود که ارزشمندترین آنها ملک ایران‌زمین بود که بعد از گودبرداری و مشکلاتی که برای اهالی آن منطقه پیش آمد، زنجانی اعلام کرد حاضر است ملک همه شاکیان را یکجا خریداری کند. این ملک ٧۵١ میلیارد و ٧٠٠ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود. ملک دیگر او در میدان ونک با قیمت ١١٠ میلیارد و ٢۵١ میلیون تومان به حراج گذاشته شد. ساختمان خیابان دولت نیز به قیمت ١٩ میلیارد و ۶٣۵ میلیون تومان و ساختمان چهل کتاب در خیابان انقلاب هم به ٨٧ میلیارد و ۴٠٠ میلیون تومان به مزایده گذاشته شد. زنجانی همچنین سه آپارتمان در نقاط مختلف شهر به ارزش بیش از ١٢ میلیارد تومان داشت. آپارتمان برج تهران با قیمت سه میلیارد و ١٩۵ میلیون و ٣۶٠ هزار تومان، آپارتمان خیابان فرشته با قیمت سه میلیارد و ١۵٠ میلیون تومان و آپارتمان ولنجک با قیمت پنج میلیارد و ٨٨٠ میلیون تومان به حراج گذاشته شد. همچنین ساختمان جماران با قیمت ۵٢ میلیارد و ۵٠٠ میلیون تومان، ویلای کلاردشت با قیمت ٣١۵ میلیون تومان، ملک هشتگرد با قیمت ٢١٠ میلیون تومان، مغازه‌های پاساژ سجاد شامل ٢٢ باب مغازه به ارزش دومیلیارد و ٢٨۵ میلیون و ٢٢٠ هزار تومان و ملک ایرتویا در قشم با قیمت ١٧ میلیارد و ٨۵٠ میلیون تومان به مزایده گذاشته شدند و در اختیار وزارت نفت قرار گرفت. شهریور امسال اما وزیر نفت خبر داد که: «کسی اموال زنجانی را نمی‌خرد». بیژن زنگنه گفته بود: «اینها اموالی نبوده که به‌راحتی به پول نقد تبدیل شود و وزارت نفت احتیاجی به این اموال همانند مجموعه ساختمانی در جماران، ویلا در لواسان، هتلی در کیش و هتل نیمه‌تمام در قشم نداشته و این اموال برای وزارتخانه کارایی ندارد. وزارت نفت اکنون اموال را قبول کرده و گرفته است اما این دو هزار میلیارد تومان اموالی که از سوی وزارت نفت گرفته شده، قابل تبدیل به دو هزار میلیارد تومان نقدینگی نیست».

بیژن زنگنه همچنین همان اوایلی که بابک زنجانی بازداشت شده بود، درباره میزان بدهی‌های او گفته بود که او به هر ایرانی ١١٠ هزار تومان بدهکار است. زنگنه همچنین در اردیبهشت امسال گفته بود که زنجانی با سود پول خود ۱۳ هزار میلیارد تومان از پول ملت ایران را خورد و برد. او ساعتی یک میلیون و ۸۰ هزار تومان را خورد و این بدون حمایت و پشتیبانی قابل انجام نبوده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.