ابراز نگرانی شدید انجمن جهانی قلم نسبت به وضعیت محمد سلیمانی نیا

یکشنبه, ۳ام اردیبهشت, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: انجمن جهانی قلم (پن اینترنشنال) روز پنج شنبه با انتشار مطلبی نسبت به وضعیت محمد سلیمانی نیا، مترجم ادبی که از بیستم دی ماه سال گذشته در بازداشت بسر می برد ابراز نگرانی کرد.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، “کمیته نویسندگان دربند” انجمن جهانی قلم روز پنج شنبه با ابراز نگرانی شدید از وضعیت نگران کننده آقای سلیمانی نیا که از دی ماه سال گذشته بدون هیچ اتهامی در بازداشت بسر می برد و از چهاردهم فروردین ماه سال جاری نیز در اعتراض به بازداشت غیرقانونی خود در اعتصاب غذاست، بازداشت آقای سلیمانی نیا را نقض ماده 19 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران نیز از امضاء کنندگان آن می باشد خوانده و جمهوری اسلامی را به آزادی فوری و بی و قید و شرط وی فراخواند.

این سازمان با بیان اینکه آقای سلیمانی نیا که ترجمه کتاب Funny in Farsi نوشتۀ فیروزه دوما نویسندۀ ایرانی- آمریکایی را نیز در کارنامه خود دارد، پیش از آغاز اعتصاب غذا در چهاردهم فروردین ماه سال جاری در شرایط نامطلوبی بسر می برده، نسبت به سلامت وی ابراز نگرانی شدید کرد.

محمد سلیمانی نیا، 39 ساله، در بیستم دی ماه 1390 و در پی احضار به دادگاه انقلاب تهران بازداشت، و پس از بازرسی منزل توسط ماموران امنیتی برخی از لوازم و تجهیزات کامپیوتری و اسناد شخصی وی نیز ضبط شد. بر اساس گزارش ها، وی از آبان ماه سال گذشته، همزمان با بازجویی توسط مقامات امنیتی و اطلاعاتی و ممنوعیت خروج از ایران تحت فشار قرار داشته است.

به گفته این سازمان «گمان می رود که آقای سلیمانی نیا به علت مشارکت در مدیریت وبسایت یو ٢٤ شبکۀ اجتماعی متخصصان که در فروردین ماه سال 86 و برای کمک به متخصصان ایرانی به جهت ارتباط با یکدیگر توسط وی راه اندازی شد مورد هدف قرار گرفته باشد».

انجمن جهانی قلم در پایان همچنین از همگان خواست تا با ارسال نامه به دفاتر رهبر جمهوری اسلامی، رئیس جمهوری، رئیس قوه قضائیه و همچنین نمایندگی های سیاسی ایران در سایر کشورها، با اعتراض به بازداشت آقای سلیمانی نیا و اظهار نگرانی جدی در مورد وضعیت سلامت وی در بازداشت، ایشان را به آزادی فوری و بی قید و شرط این مترجم ادبی حسب ماده 19 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران نیز از امضاء کنندگان آن می باشد فراخوانده و از ایشان موکداً خواستار دسترسی کامل به ملاقات با اعضای خانواده، دسترسی به وکیل مدافع و همچنین دریافت خدمات مناسب درمانی گردند.

لازم به یادآوری است که آقای سلیمانی نیا، روز چهارشنبه هفته گذشته سی ام فروردین ماه و پس از یکصد روز نگهداری در بند امنیتی 209 زندان اوین تهران، به بند عمومی 350 زندان اوین منتقل شد.

www.komitedefa.com


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.