تأکید بر لزوم “تولید ملی” همزمان با تعطیلی واحدهای تولیدی

دوشنبه, ۱۱ام اردیبهشت, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

رهبر جمهوری اسلامی برای “غلبه بر توطئه اقتصادی دشمن” بار دیگر خواستار برخورد با “دزدان کیسه ملت” و “تقویت تولید ملی” شد. این در حالی است که برای تولید داخلی رمقی باقی نمانده و فعالان کارگری در حبس نشسته‌اند.

علی خامنه‌ای صبح یکشنبه (۲۹ آوریل/ ۱۰ اردیبهشت) و دو روز مانده به اول ماه مه – روز جهانی کارگر – در جمع “کارگران نمونه” ایرانی سخنرانی کرد. برخورد با «خائنان و دزدان کیسه ملت» و تأکید دوباره بر «حمایت از تولید ملی» از جمله محورهای سخنان او بودند.

به گفته‌ی رهبر جمهوری اسلامی «اقدام کسانی که با یک عنوان و برای کاری خاص، تسهیلات کلان بانکی می‌گیرند اما در جایی دیگر از این تسهیلات استفاده می‌کنند، مصداق خیانت و دزدی از کیسه ملت است و باید با این افراد برخورد شود».

به نظر می‌رسد اشاره‌ی رهبر جمهوری اسلامی به پرونده‌ی “اختلاس” سه هزار میلیارد تومانی است. خامنه‌ای خود زمانی که کشمکش‌ها بر سر ابعاد پرونده‌ی یادشده بالا گرفت از مسئولان جمهوری اسلامی خواست «موضوع را کش ندهند».

این پرونده که از قرار مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در آن دست دارند، همچنان در حال رسیدگی است و در مورد برخی از متهمان آن از حکم “افساد فی الارض” سخن رانده می‌شود؛ اتهامی که مجازات آن در جمهوری اسلامی اعدام است.

اشاره‌ی غیر مستقیم به پرونده “اختلاس سه هزار میلیارد تومانی” موضوع سخنرانی محمود احمدی‌نژاد نیز بود. وی در همین روز و در همایش “ارتقای سلامت اداری” گفت: «در نظارت نباید دنبال پرونده‌سازی باشیم […] بعضی‌ها بر این باورند که اگر چند نفر را اعدام کنیم کار تمام می‌شود در صورتی که این‌گونه نیست».

تولید ملی با کارگران بیکار

علی خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان یکشنبه‌ی خود در سالی که او به‌عنوان «سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» نام‌گذاری کرده، از لزوم «غلبه بر توطئه اقتصادی دشمن» سخن راند. «همت کارگران، سرمایه‌داران، مدیران بخش‌های دولتی و خصوصی» از جمله ابزاری هستند که رهبر جمهوری اسلامی آنها را برای غلبه بر این «توطئه» ضروری دانسته است. رهبر جمهوری اسلامی همچنین «آحاد مردم» را به «مصرف تولید داخلی» فرا خوانده است.

این سخنان در حالی بیان می‌شوند که در ماه‌های اخیر پیوسته اخباری در مورد تعطیلی واحدهای تولیدی منتشر شده است. تجمع کارگران برای اعتراض به عدم دریافت حقوق و احکام سنگین حبس برای فعالان کارگری از دیگر اخبار مرتبط با کارگران هستند.
از: دويچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.