شیرخام کمیاب شد

شنبه, ۱۶ام اردیبهشت, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

در پی قیمت شیر خام، مدیرعامل اتحادیه تعاونیهای تولیدکنندگان فرآوردهای لبنی از کمیاب شدن شیرخام خبر داد و گفت:‌ در حال حاضر قیمت شیرخام ۷۲ درصد افزایش دارد که در صورت تحقق وعده دولت برای نهاده‌های دامی قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

محمد رضا اسماعیلی با اشاره به برخی مشکلات پیش آمده برای شیر خام، اظهارداشت: در حال حاضر بسیاری از کارخانه‌های تولید فرآورده‌های لبنی با مشکل کمبود و گرانی شیر مواجه هستند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات مهم حال حاضر، کمبود شیر خام است و دامدار عنوان می کند تولید شیر صرفه اقتصادی ندارد و سودآور نیست.

به گزارش فارس، مدیرعامل اتحادیه تعاونیهای تولید کنندگان فرآورده‌های لبنی با بیان اینکه هزینه‌های مربوط به علوفه و نگهداری دام برای تولید شیر بالا بوده و نیاز به حمایت دارد، تصریح کرد: در حال حاضر کارخانه‌ای که ظرفیت دریافت شیری بالغ بر ۵۰ تن دارد اما باید با ۱۰ تن شیر فعالیت کند نمی‌تواند از پس هزینه‌های خود بر آید و به همین علت مجبور به اخراج کارگر و دیگر مسائل می‌شود.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: استفاده از سردخانه و بویلرها نیاز به هزینه دارد که نمی‌توان با حداقل ظرفیت کار کرد و به همین علت سربار این هزینه‌ها در قیمت محصولات نمایان می‌شود.
این فعال بخش تعاونی‌های لبنی، با اشاره به ضرورت حمایت دولت از دامداران برای تولید شیر و سرپا ماندن زنجیره محصولات لبنی اظهار داشت: سال گذشته یک ریال هم یارانه به این بخش تعلق نگرفت و اعتبار مربوط به یارانه انرژی نیز پرداخت نشده است.

وی تاکید کرد: فروردین سال گذشته شیر خام ۴۲۰ تومان بوده و در حال حاضر قیمت شیر ۸۰۰ تومان است که ۹۰ درصد افزایش قیمت داشته و در کل هزینه‌ها ۷۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

اسماعیلی با بیان اینکه قیمت شیرخشک در فروردین سال گذشته ۳۷۵۰ تومان بوده عنوان کرد: اکنون قیمت آن ۸۴۰۰ تومان است که افزایش ۱۱۸ درصدی دارد.

وی افزود: مایه ماست سال گذشته ۵۱ هزار تومان اما در حال حاضر ۹۰ هزار تومان شده که رشد ۷۶ درصدی دارد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونیهای تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی پاستوریزه ایران با اشاره به افزایش ۸۳ درصدی در مباحث حمل‌ونقل، استهلاک، هزینه‌های مالی و عمومی اظهار داشت:۱۰ سال پیش در محصولات لبنی وارد کننده بودیم و با رویکرد مثبت دولت طی سه سال اخیر به عنوان کشور صادر کننده محصولات لبنی فعالیت می‌کردیم اما اکنون با توجه به مشکلات، صادرات کاهش محسوسی خواهد یافت.

به گفته وی، دولت وعده‌ داد نهاده‌های دامی را به قیمت گذشته به تولید کننده بدهد و در این صورت قیمت شیر و محصولات لبنی به حالت قبل برخواهد گشت.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.