کاهش ۲۰ درصدی واردات نفت ایران از سوی هند

چهارشنبه, ۲۰ام اردیبهشت, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

تولید نفت ایران در ماه آوریل سال جاری به سه میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه رسید که نازلترین سطح تولید نفت ایران ظرف ۲۰ سال گذشته است. حال خبرگزاری‌ها از پیوستن هند به تحریم‌های نفتی ایران خبر می‌دهند.

وال ‌استریت ژورنال در گزارشی که در آستانه سفر هیلاری کلینتون به هند منتشر کرده بود خبر از پیوستن دو شرکت بزرگ هندی واردکننده نفت به جمع تحریم‌کنندگان نفت ایران داده بود. هند یکی از بزرگترین واردکنندگان نفت ایران است و کاهش واردات نفتی این کشور از ایران، می‌تواند پیآمدهای مالی سنگینی برای جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

گفته می‌شود که شرکت پالایش و پتروشیمی مانگالور که شرکتی دولتی است و همچنین شرکت “اسار اویل” برآنند تا از میزان واردات نفتی خود در سال مالی جاری حداقل ۱۵ درصد بکاهند. مقامات دولتی هند اعلام کرده‌اند که با اتخاذ چنین سیاستی از سیاست تحریم‌های اقتصادی ایران حمایت خواهند کرد.

در پی سفر اخیر هیلاری کلینتون (چپ) به هند یک مقام دیگر آمریکایی برای پیگیری تحریم نفت ایران به این کشور می‌رود

در پی سفر اخیر هیلاری کلینتون (چپ) به هند یک مقام دیگر آمریکایی برای پیگیری تحریم نفت ایران به این کشور می‌رود

بر اساس گزارشی که توسط موسسه “جی بی سی انرژی” منتشر شده است تولید روزانه نفت ایران در ماه آوریل به میزان یکصد و پنجاه هزار بشکه کاهش یافت و به نازلترین سطح خود پس از پایان جنگ با عراق رسید. به این ترتیب برای نخستین بار ظرف بیست سال گذشته کل تولید نفت خام ایران بالغ بر سه میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه بود.

هند و کاهش واردات نفت از ایران

حال تشدید تحریم‌ها می‌تواند بر فشارها و تنگناهای اقتصادی و مالی ایران بیافزاید. هند ۸۰ درصد از نیازهای خود به نفت خام را از طریق واردات تامین می‌کند که ۱۲ درصد آن تا کنون از ایران وارد می‌شده است.

کارشناسان مسائل انرژی میزان واردات نفت خام هند از ایران را در سال جاری مالی بالغ بر ۱۸ میلیون و پانصد هزار تن اعلام کرده‌اند که در صورت تحقق این پیشبینی ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش نشان میدهد.
از:دويچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.