ایران در ازای نفت خام از هند روپیه می‌گیرد

دوشنبه, ۲۵ام اردیبهشت, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

پس از یوآن این بار نوبت به روپیه رسید تا در برابر صادرات نفت خام به حساب‌ایران واریز شود. بر اساس توافقی میان هند و ایران ۴۵ درصد از پول فروش نفت ایران به هند به روپیه و ۵۵ درصد مابقی به یورو تبدیل خواهد شد.

تحریم‌های فلج‌کننده اروپا و آمریکا علیه جمهوری اسلامی، ایران را مجبور به پذیرش ارز روپیه هند در برابر نفت خام ارسالی کرده است. محمد مهدی راسخ، دبیر کل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، روز یکشنبه (۲۴ اردیبهشت / ۱۳ مه) از توافق میان بانک مرکزی ایران و وزارت اقتصاد هند خبر داد که بر اساس آن ۴۵ درصد پول فروش نفت ایران از سوی خریدار هندی به روپیه پرداخت خواهد شد.

به گفته‌ی این مقام مسئول “افزایش سرعت مراودات بانکی” هدف اصلی مذاکرات اخیر میان هند و ایران بوده و بانک‌های ایرانی نیز خواستار باز کردن حساب در “یوکو بانک” و همچنین اعطای مجوز برای گشایش شعبه در خاک هند بوده‌اند. یوکو بانک تنها بانکی است که از سوی هند برای برقراری روابط بانکی با ایران و ارائه خدمات معرفی شده است.

پیش از این یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق تهران در دیداری با سفیر هند در ایران روابط یوکو بانک با بانک‌های ایرانی را از حد مطلوب دور دانسته و گفته بود: «تاجران ایرانی ادعا می‌کنند با وجود معامله طرفین با روپیه و گشایش ال سی در بانک‌های ایرانی، یوکو بانک از انتقال وجوه خودداری می‌کند.»

معاف از پرداخت مالیات

دبیر کل اتاق بازرگانی تهران همچنین اعلام کرده است که دولت هند در اقدامی مالیات وارده به ۴۵ درصد از پول نفت ایران را که به روپیه تبدیل می‌شود، از میان برداشته است.

محمد مهدی راسخ گفت: « براساس قانون در هند وقتی پولی وارد این کشور می‌شود و قرار است که تبدیل به روپیه شود مالیات سنگینی به آن تعلق می‌گیرد. اما دولت هند لایحه‌‌ای تنظیم کرد و آن را به مجلس برد و به سرعت به تصویب رساند که این ۴۵ درصد از پول نفت ایران که به روپیه تبدیل می‌شود از مالیات ۴۰ درصدی معاف باشد.»

هند یکی از بزرگترین واردکنندگان نفت ایران به شمار می‌رود. پس از سفر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا به این کشور که به تازگی انجام شد، دو شرکت بزرگ هندی وارد کننده‌ی نفت از تصمیم خود برای کاهش حداقل ۱۵ درصدی میزان واردات نفتی از ایران در سال مالی جاری خبر دادند. مقامات دولت هند اتخاذ چنین تصمیمی را همسو با سیاست‌های تحریمی غرب علیه ایران عنوان کردند.
از: دويچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها: ,

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.