هند، واردات نفت از ایران را ۱۱ درصد کاهش می دهد

سه شنبه, ۲۶ام اردیبهشت, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

هند، روز سه شنبه بیست و ششم اردیبهشت، اعلام کرد واردات نفت خام از ایران را تا میزان ۱۱ درصد کاهش خواهد داد

بدنبال فشار واشنگتن بر دهلی نو به منظور همراه کردن این کشور در خصوص فشار بر ایران، هند اعلام کرد که از میزان نفت وارداتی خود از ایران، در سال مالی جاری (٢۰١٢) خواهد کاست.

پیش از این پالایشگاههای هند پیش بینی کرده بودند که تا میزان ۱۵،۵ میلیون تن نفت خام، در سال مالی جاری از ایران خریداری نمایند.

این میزان واردات نفت نسبت به سال گذشته با کاهش روبرو بوده است.

پیشترهیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، در سفر به هند ازمقامات هند خواسته بود تا میزان واردات نفت خام مورد نیاز خود از ایران را کاهش دهند.

وزیر امور خارجه آمریکا، با اشاره به تحریم های اقتصادی علیه ایران، تأکید کرده بود که هندوستان باید اقدامات بیشتری در این زمینه انجام دهد تا در شمار کشورهائی قرار گیرد که می توانند از معافیت از تحریم های آمریکا استفاده نمایند.

آمریکا، ۱۰ کشور اروپايی و ژاپن را در شمار کشورهای معاف از تحریم قرار داده است که می توانند تا میزان معینی نفت از ایران خریداری نمایند و از تحریم شدن معاف باشند.

این معافیت هنوز شامل کشورهای چین و هند که از بزرگترین خریداران نفت ایران هستند، نشده است.

تصمیم هند در خصوص کاهش واردات نفت از ایران در حالی اعلام می شود که محمود احمدی نژاد، روز دوشنبه بیست و پنج اردیبهشت و در گفتگو با “مان موهان سینگ”، نخست وزیر هند، بر تمایل تهران برای گسترش روابط همه جانبه با دهلی نو تأکید کرده است.
از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.