خانه سینما میان دیوان عدالت و وزارت ارشاد

چهارشنبه, ۳ام خرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

تصمیم دیوان‌عدالت اداری در نقض دستور انحلال خانه سینما با واکنش وزارت ارشاد روبرو شد. تصمیم‌گیری در باره ادامه کار خانه سینما دوباره به این وزارت‌خانه محول شده و خوشحالی زودهنگام هیات مدیره خانه سینما فرو نشسته است.

دیوان‌ عدالت اداری در روز سه‌شنبه ۲ خرداد در بررسی پرونده شكایت خانه سینما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از نقض تصمیم انحلال خانه سینما خبر داد. هیات مدیره خانه سینما نیز اعلام کرد که این نهاد از فردا فعالیت خود را دوباره از سر خواهد گرفت.

ولی گویا از سرگرفته شدن فعالیت خانه سینما به این سادگی هم نیست. محمد حسینی، وزیر ارشاد در واکنش به این خبر گفته است که دیوان عدالت به تصمیمی که این وزارت‌خانه گرفته فقط «یک ایراد شکلی» وارد کرده است که باید در هیئت رسیدگی مربوطه دوباره بررسی شود.
محمدجعفر منتظری، رییس دیوان عدالت اداری نیز اگرچه تصمیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نقض كرده، ولی آن را مجددا به وزارت فرهنگ و ارشاد برگردانده تا درباره آن تصمیم‌گیری كند!

انحلال کانونی ۲۰ ساله

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز ۱۳ دی ماه ۱۳۹۰ با ارسال نامه‌ای به فرهاد توحیدی، رئیس هیئت‌مدیره‌ی خانه سینما، دستور انحلال این نهاد صنفی را صادر کرد. این وزارت‌خانه “اعمال تغییرات غیرقانونی در اساسنامه” را دلیل انحلال خانه سینما اعلام کرده بود. محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته بود که ادامه‌ی فعالیت این نهاد بعد از صدور حکم انحلال به منزله‌ی “کلاهبرداری” است.

خانه سینما حدود ۲۰ سال پیش تاسیس شده و ۵ هزار نفر از فعالان ۲۹ صنف مختلف سینمایی در آن عضو هستند.
از: دويچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.