احتياج باعث قطع درختان ۳۰ ساله ميشود:‌ گاز نداریم، درخت قطع می‌کنیم

شنبه, ۶ام خرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

او قطع درختان را تنها راه نجات خود و خانواده‌اش می‌داند و می‌گوید: از چوب درختان درختان جنگلی هم برای گرم کردن خانواده استفاده می‌کنم هم زغال آن را به بهایی ناچیز می‌فروشم.

در کنار نفس کشیدن تبر بدستان و آه درختان بلوط، فرار پرندگان، آتش سوزی مراتع و صدای ناهنجار چارپایان چوب بر پشت براحتی دیده و شنیده می‌شود.

باید مسافتی نسبتا پرپیچ و خم را با محورهای باریک را روستانشینانی که سال‌ها برای قطع درختان بلوط جهت گرم کردن منازلشان بر دوش چارپایان سیاه و سفیدشان حمل می‌کنند را بپیمایی.

شدت گرما در مسیر نرسیده به مناطق جنگلی کشنده است بگونه‌ای که برای رسیدن به تبر بدستان باید چفیه‌ای را مرتب خیس کنی و بر سر وصورت بکشی.

مسیر کوهپایه‌ای را طی کرده و به دامنه جنگل‌ها برسی آنوقت است که تنها در برخی اوقات صدای تک پرنده‌ای شنیده می‌شود.

تبر به دستان به مکان دیگری رفتند و خبری از درختان نیست

سال‌ها پیش همین درختان محل زندگی انواع پرندگانی بودند که در نبود تبر بدستان خسته از روزگار، شاد و خرم به تفریح و شادی می‌پرداختند اما امروز نه صدای نفس کشیدن تبر بدست می‌آید نه آه درختان، زیرا که تبربدستان به مکان دیگری نقل مکان کرده‌اند اما خبری از درختان نیست.

کمی بالا‌تر که بروی صدای «یار یار» محلی تبر بدستی که کتری سیاهش بر روی آتش گذاشته شده شنیده می‌شود.

تبری با قدی نسبتا متوسط اما لبه‌ای تیز که نشان می‌دهد قاتل بسیاری از درختان جنگلی است در کنارش دیده می‌شود و چارپایی با بار و بندیل محلی با افسار به درختی بسته شده است.

اره‌ای با دندنه‌های ریز و درشت بیننده را به یاد «کوسه‌های» فیلم‌های سینمائی می‌اندازد.

تعارف می‌کند و چای تازه دم، می‌ه‌مان لیوان شیشه ای‌اش می‌شود تا خستگی از تن رهگذر بزداید و نمی‌داند که می‌خواهم خاطراتش را بنویسم.

او قطع درختان زندگی را تنها راه نجات خود و خانواده‌اش می‌داند و می‌گوید: از چوب درختان درختان جنگلی هم برای گرم کردن خانواده استفاده می‌کنم هم زغال آن را به بهایی ناچیز می‌فروشم.

تبربدست مسن هم هست از درد‌هایش سخن می‌گوید و می‌گوید اگر شرایط ما را داشتید چکار می‌کردید؟ حاضر بودید زن و بچه‌‌هایتان در سرما تلف شوند یا نتوانند برای حمام و شستشو از آب گرم استفاده کنند.

وی گفت: بار‌ها از مسئولان خواسته‌ایم که برای ما مانند جاهای دیگر لوله کشی گاز کنند تا درختان جنگلی را قطع نکنیم اما تاکنون خبری نشده است.

او خود از قطع درختان جنگلی عذاب می‌کشد و ادامه می‌دهد: فکر می‌کنید خوشحالم که درختان را قطع می‌کنم اما مطمئن باشید که زجر می‌کشم اما مجبورم.

این روستانشنین «آرو گچساران» باز هم از فقر و فلاکت سخن می‌گوید و بیان می‌دارد: بسیاری از درختان را که سن بیش از ۳۰ سال دارند با تبر‌ها و اره‌های ما قطع شده و بعد از استفاده به زغال تبدیل می‌شوند.

وی قیمت هرگونی زغال در بازار را حدود ۱۰ هزار تومان عنوان کرد و یادآور شد: این درحالیست که بسیاری از درختان جنگلی فقط برای ۱۰ هزار تومان قطع می‌شوند.

وعده بخشدار: روستاهای آرو و دیل گاز رسانی می‌شوند

بخشدار مرکزی گچساران هم با تائید اینکه برخی از روستانشینان «آرو» و «دیل» اقدام به قطع درختان جنگلی می‌کنند، اظهار داشت: پروژه گازرسانی به این روستا‌ها بزودی کلنگ زنی می‌شود.

«یحیی ذبیحی» گفت: این روستا‌ها از سمت شهرستان چرام باید دارای خطوط لوله گاز شوند و طرح مطالعاتی آن به پایان رسیده است.

وی جمعیت ساکن در روستاهای دیل و آرو گچساران را حدود یک هزار نفر ذکر و خاطرنشان کرد: با گازرسانی به این روستا‌ها شاهد قطع درختان جنگلی نخواهیم بود.

بخشدار مرکزی گچساران افزود: امیدواریم عملیات اجرایی و کلنگ زنی گازرسانی به این روستا‌ها در هفته دولت امسال صورت گیرد.

کار‌شناس مسوول روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد هم روند تخریب جنگل‌ها به بهانه نبود لوله‌های گاز در روستا‌ها را یک واقعیت انکارناپذیر برشمرد.

«سعید نظری» به ایلنا گفت: متاسفانه شرکت گاز در گازرسانی به برخی روستاهای حاشیه جنگل‌ها بنحو شایسته‌ای از خود اقدامی نشان نداده و روستانشنیان اقدام به قطع درختان جنگلی می‌کنند.

وی بدون اشاره به میزان قطع درختان جنگلی در کهگیلویه و بویراحمد، اظهارداشت: متاسفانه سالانه بخشی از جنگل‌های این استان توسط تبربدستان قطع و تبدیل به گونی‌های ۱۰ هزار تومانی زغال می‌شود.

کار‌شناس مسوول روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد افزود: علاوه برجنگل‌ها، بخشی از عرصه‌های منابع طبیعی نیز توسط برخی سودجویان طعمه حریق می‌شود.

نظری، بیشترین ضرر و زیان وارده بر جنگل‌ها و عرصه‌های منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد را توسط دستگاههای خدمات رسان مانند گاز، برق و مخابرات برشمرد.

وی گفت: البته در سه ساله اخیر با تمهیدات جدیدی که «مهندس تباشیر» و مجموعه کاریشان داشته‌اند آمار قطع درختان جنگلی و آتش سوزی‌ها نسبت به قبل کمتر شده است.

نظری از احداث دیوار حفاظتی با نام «کمربند سبز» به منظور جلوگیری از قطع درختان جنگلی به بهانه ساخت و ساز‌ها خبرداد و یادآور شد: پرونده‌هایی مبنی بر تخلف در این زمینه در دستگاه قضایی در حال پیگیری است.

کهگیلویه و بویراحمد بیش از یک میلیون و ۷۲۴ هزار هکتار جنگل و مرتع دارد.

از: ایلنا/  ضرغام علیبازی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.