وضعیت بسیار وخیم جسمی فرح واضحان زندانی سیاسی و عدم درمان وی

دوشنبه, ۸ام خرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

بنابه گزارشات رسیده به “فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران” وضعیت وخیم جسمی زندانی سیاسی فرح (المیرا) واضحان و ممانعت بازجویان وزارت اطلاعات از درمان وی.
زندانی سیاسی فرح واضحان 51 ساله مدتی است از تومور رحم رنج می برد و پزشکان بهداری زندان به او گفته اند که دچار سرطان پیشرفته رحم می باشد. او در حال حاضر دچار خونریزی و دردهای طاقت فرسایی است و در وضعیت وخیم جسمی بسر می برد. خانم و اضحان می بایست مدتها پیش در یکی از بیمارستانهای خارج از زندان بستری و تحت درمان قرار می گرفت اما بازجویان وزارت اطلاعات مانع درمان وی در بیمارستانهای خارج از زندان هستند و تنها به تزریق آمپولهای مسکن اکتفا کرده اند که در روزهای اخیر به خاطر دردهای جانکاه و شدید بارها به بهداری زندان برده شده است.
دردهای شدید و طاقت فرسا که بطور دائم از آن رنج می برد باعث شده است که همبندیان او را نگران و متاثر نماید.
فردی با نام مستعار علوی که از مسئولین و از سربازجویان وزارت اطلاعات در بند 209 زندان اوین شکنجه گاه وزارت اطلاعات می باشد مانع انتقال این زندانی سیاسی به بیمارستانهای خارج از زندان است و از این طریق قصد زجرکش کردن این او را دارد.
به نظر می آید شیوۀ زجر کش کردن زندانیان سیاسی بیمار به عنوان یک ابزار بطور سیستماتیک در زندانهای ولی فقیه پیش برده می شود و تا به حال در مورد چند زندانی سیاسی به اجرا گذاشته شده است که از جملۀ آنها می توان نام جان باختۀ راه آزادی محسن دکمه چی را برد و آخرین آنها که به دلیل عدم درمان جان باخت زندانی سیاسی منصور رادپور می باشد.
زندانی سياسی فرح واضحان 51 ساله و خانه دار می باشد. او دو روز پس از اعتراضات گسترده عاشورای سالل 88 با يورش مامورين وزارت اطلاعات به منزلشان همراه با همسر و ۲ فرزندش دستگير ابتدا آنها را به شکنجه گاههای مخفی بردند و سپس به سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوين منتقل کردند. همسرش محمد علی معماری 61 ساله و دو فرزندانش (يسنا معماری 27 ساله و مهدی معماری 29 ساله) که ۱ ماه در سلولهای انفرادی بسر بردند و در طی اين مدت تحت شکنجه های وحشيانه جسمی و روحی بازجويان وزارت اطلاعات قرار داشتند.يسنا معماری دختر خانم واضحان دچار سرطان لنف و در حال درمان بسر می برد.او به مدت يک ماه در سلولهای انفرادی و تحت شکنجه های غير انسانی قرار داشت و زمانی که شرايط جسمی اش حاد گرديد آنها او را از زندان آزاد کردند..
خانم واضحان پس از چند هفته در شکنجه گاه مخفی وبيش از ۴۰ روز در سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ تحت شکنجه های جسمی و روحی قرار داشت و بعد آن به بند متادون زندان اوين منتقل شد.او در یک دادگاه فرمایشی به 17سال زندان محکوم شد.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، نسبت به زجر کش کردن این زن زندانی سیاسی هشدار می دهد و از کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی خواستار ارجاع پرونده جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه آخوند علی خامنه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت گرفتن تصمیمات لازم اجرا می باشد.
فعالین حقوق بشرو دمکراسی در ایران
07 خرداد1391 برابر با 27 می2012


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.