کار نشست شورای حکام آژانس اتمی: دسترسی به پارچين

دوشنبه, ۱۵ام خرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

خبرگزاری فرانسه اطلاع ميدهد: تلاش مشکوک اتمی ايران در الويت دستور کار نشست اين هفته شورای حکام آژانس اتمی سازمان ملل متحد در وين، قرار دارد. هدف آژانس دسترسی نامحدود به يک پايگاه مهم نظامی ايران است.

ماه گذشته، آژانس بين المللی انرژی اتمی گفت تصاوير ماهواره ای از پايگاه پارچين در نزديکی تهران عمليات گسترده ای را در نقاطی که برای سالها در آنها عملاً هيچ فعاليتی وجود نداشته، نشان داده است.
آژانس اتمی سازمان ملل هشدار داد که اين مسأله می تواند به توانايی آژانس برای بازرسی مؤثر از اين تأسيسات اتمی ايران، خدشه وارد کند.
آژانس بين المللی انرژی اتمی در دو بازديد خود از ايران در ماه های ژانويه و فوريه دسترسی به مجتمع پارچين را که به اعتقاد آژانس در آنجا مواد منفجره مشکوک مورد آزمايش قرار گرفته است، خواستار شد.
اما ايران با اين استدلال که سايت مزبور مرتبط با برنامه اتمی کشور نيست، از اعطای اجازه ورود به کارشناسان آژانس، خودداری ورزيد.
ايران اصرار دارد برنامه هسته ای کشور صرفا برای مقاصد غيرنظامی است اما قدرتهای غربی بر اين باورند که جمهوری اسلامی در تلاش برای ساختن بمب اتمی می باشد.
يوکيا آمانو، رييس آژانس بين المللی انرژی اتمی، پس از سفر به ايران در تاريخ ۲١ ماه مه، گفت بزودی توافقی را با سعيد جليلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ايران، برای حل و فصل مسائل برنامه هسته ای تهران، امضا خواهد کرد. اما دو هفته از آن تاريخ گذشته است و هنوز هيچ نشانه ای از امضا قرارداد، ديده نمی شود.
همچنين هفته گذشته، هرمان ناکائرتس، بازرس ارشد آژانس بين المللی انرژی اتمی، تصاوير ماهواره ای جديدی را از پارچين نشان داد که در ۲۵ ماه مه گرفته شده بودند و به گفته تحليلگران حکايت از فعاليت های پاکسازی در اين پايگاه نظامی داشتند.
غنی سازی اورانيوم در سطح خلوص ۲٠ درصدی، تهران را به طور مداوم به توليد ۹۰ درصدی اورانيوم غنی شده مورد نياز برای ساخت بمب اتمی که مورد ديگری از نگرانی های قدرت های غربی است، نزديک می کند.
ايران و قدرت های پنج بعلاوه يک – ايالات متحده، روسيه، چين، بريتانيا، فرانسه و آلمان – در تاريخ ۲٣ و ۲۴ ماه مه در تلاش برای کاهش تنش های مربوط به برنامه مشکوک اتمی تهران، ملاقات کردند، اما نتيجه قابل ملاحظه ای بدست نيامد.
جلسه ديگری در مسکو در ١۸ و ١۹ ماه ژوئن پيش از تحريم نفتی اتحاديه اروپا عليه ايران که در تاريخ اول ماه ژوئيه به اجرا در می آيد، برگزار خواهد شد.
آيت الله علی خامنه ای، رهبر ارشد جمهوری اسلامی، روز يکشنبه، گفت، که مبنای سوء ظن نسبت به پيگيری سلاح های هسته ای توسط ايران بر «دروغ» بنا شده است. آقای خامنه ای اصرار داشت که تحريم های عليه ايران بی اثر بوده و تنها عزم و اراده مردم را تقويت خواهد کرد.
جلسه هيئت ٣۵ نفری شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی که از امروز، دوشنبه، در وين آغاز می شود پشت درهای بسته خواهد بود و قرار است در طول اين هفته ادامه پيدا کند.
از: صدای آمريکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.