گرانی مسکن و اجاره بها؛ کابوس بی خانه ها

یکشنبه, ۲۱ام خرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

بنا به گفته برخی از متقاضیان، قیمتها به بالاترین نرخ خود رسیده است و بخش زیادی از خریداران مسکن از بازار خارج شده اند، زیرا توان خرید یک آپارتمان با چنین قیمتهایی را ندارند؛ به همین جهت بازار اجاره بها رونق بیشتری پیدا کرده است و قیمتها هم روز به روز نوسان بیشتری پیدا می کنند.

باز هم تابستان نزدیک است و فصل اسباب کشی و جابجایی در راه است.هر سال در فصل تابستان با توجه بهتعطیلی مدارس بیشترین حجم جابجایی در بازار مسکن رخ می دهد.اتفاقی باعث می شود تابستان ها بهای مسکن و اجاره بهای آن رشد داشته باشد.
آفتاب: این روزها اما هنوز تابستان از راه نرسیده بازار مسکن روزهای گرانی را تجربه می کند و پیش بینی می شود با توجه به تجربه سال های گذشته، با رسیدن تابستان وضعیت از این هم بدتر شود و قیمت ها به خصوص اجاره بهای مسکن سر به فلک بکشد.

در هر حال، با وجود آنچه از سوي برخي مسؤولان بخش مسکن کنترل بازار خوانده مي شد، براساس آمار رسمي اعلام شده قيمت مسکن در فروردين ماه حدود 7 درصد و قيمت اجاره بها 6/7 درصد رشد داشته است.

ابتدای سال 91 بود ک در حالی که کارشناسان زنگ هشدار افزایش قیمت مسکن و اجاره بهای آن را به صدا در آورده بودند، وزير مسکن و شهرسازي قاطعانه اعلام کرد: «قيمت بالا نمي رود؛ عده اي از فروردين ماه بر طبل بالا رفتن قيمت اجاره و خريد و فروش ملک مي کوبند.»

نيکزاد معتقد بود: «برخي آتش به پا مي کنند و مي خواهند بازار مسکن را به هم بريزند، اما يقين بدانند که موفق نخواهند شد؛ زيرا ما آنقدر خانه ساخته ايم که روي دستمان مانده است.»

اگرچه اتخاذ سياستهاي انقباضي و همچنين به اعتقاد برخي، اجراي طرح مسکن مهر و برخي سياستهاي ديگر منجر به کنترل قيمت زمين و مسکن شد و هرچند وجود انگيزه هاي سودجويانه در بازار مسکن بويژه از سوي برخي صاحبان سرمايه و نيز برخي دست اندرکاران بخش خصوصي را نمي توان انکار کرد، امادر هر حال زنگ نوسانات قيمت مسکن زده شده است و دیگر جایی برای انکار نیست.

بی برنامگی در بازار مسکن اما کار را به جایی رسانده که برخی مالکان از فرصت استفاده کرده و قیمت آپارتمانهای خود را افزایش داده اند به طوری که برخی قیمتها موجب تعجب متقاضیان شده است.این در حالی است که بازار خرید و فروش مسکن راکد است و قدرت خرید مسکن برای بسیاری از خانواده ها وجود ندارد و اجاره نشین ها نیز در دست قیمت های نجومی مالکان اسیر شده اند.

بر این اساس، برخی از مالکان در مناطقی که قیمت ها عموما یک نرخ ثابت دارند تا هر مترمربع 200 هزار تومان قیمتها را افزایش دادند و تنها بهانه خود را نوع ساخت و کیفیت اعلام می کنند در صورتی که چنین موضوعی برای خریدار قابل اثبات نیست.

در واقع در این وضعیت که اغلب سیاستهای دولت برای کنترل اجاره بها و جلوگیری از افزایش قیمت از سوی موجران متمرکز شده است، برخی به فکر افزایش قیمت در خرید و فروش افتاده اند و ظرفیت بازار را محک می زنند تا اگر تقاضا برای این قیمتها وجود داشت، واحدهای خود را گران تر به فروش برسانند.

بنا به گفته برخی از متقاضیان، قیمتها به بالاترین نرخ خود رسیده است و بخش زیادی از خریداران مسکن از بازار خارج شده اند، زیرا توان خرید یک آپارتمان با چنین قیمتهایی را ندارند؛ به همین جهت بازار اجاره بها رونق بیشتری پیدا کرده است و قیمتها هم روز به روز نوسان بیشتری پیدا می کنند چرا که افزایش تقاضا همیشه افزایش قیمت ها را در پی داشته است و به این ترتیب مستجران نیز با مشکلات عدیده ای مواجه شده اند.

اگرچه دولت تصمیم گرفته است تا قیمتهای سامانه املاک و مستغلات را برای همگان منتشر کند تا مستاجران از قیمت هر آپارتمان مطلع باشد و قیمتهای بالاتر از عرف بازار را نپذیرند اما به نظر می رسد که مالکان در قیمت گذاری از دولت جلوتر باشند و این بار نیز دولت جا ماده است.

به گزارش شفاف،هر چند وزیر مسکن جنگ روانی را عامل التهاب بازار ی داد و می گوید: «95 درصد ايراني ها از 15 خرداد به بعد جابه جا مي شوند، اما از پنجم فروردين در خصوص تورم اجاره بها صحبت مي شود و به همين منظور براي جلوگيري از هرگونه تبليغات رواني در اين خصوص به جد برآنيم تا موضوع اجاره را مديريت کنيم.» اما هنوز اقدام اساسی در این رابطه صورت نگرفته است و باید منتظر روزهای آینده برای عملی شدن وعده های آقای وزیر بود شاید کمی از التهاب بازار مسکن کاسته شود و آرزوی خانه دار شدن خانواده های ایرانی محقق شود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.