لشگر بیکاران در تابستان

چهارشنبه, ۲۴ام خرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

یک فعال کارگری نسبت به هجوم لشگر بیکاران در تابستان هشدار می‌دهد

کارشناسان ادعای دولت احمدی‌نژاد برای ایجاد ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار شغل در دو سال گذشته نادرست می‌دانند

دولت محمود احمدی‌نژاد مدعی ایجاد ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار شغل در دو سال گذشته است. کارشناسان این ادعا را نادرست می‌دانند و یک فعال کارگری نسبت به هجوم لشکر بیکاران در تابستان هشدار می‌دهد.

افزایش ناگهانی جمعیت در دهه‌ی شصت خورشیدی تاثیر خود را بیش از پیش در بازار کار ایران آشکار می‌کند. نوزادان آن زمان اکنون جوانانی هستند که وارد بازار کار می‌شوند بدون این که دولت، جز شعار و ادعا، سیاست مشخص و کارآمدی برای اشتغال‌ آنان داشته باشد. ادعاهای دولت در مورد ایجاد میلیون‌ها فرصت شغلی منتقدان و معترضان فراوان دارد.

هشدار در مورد بحران بیکاری

علی دهقان‌کیا، عضو هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار استان تهران می‌گوید، در بهترین حالت دولت در سال ۹۰ حداکثر ۴۰۰ هزار و سال قبل از آن به همین میزان فرصت شغلی پایدار ایجاد کرده است. او روز سه شنبه، ۲۳ خرداد به خبرگزاری مهر گفت، اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها و طرح اجرای مرحله دوم آن بدون حمایت از تولید و واحدهای تولیدی کشور به ویژه واحدهای بحرانی، ممکن است به شدت به ایجاد شرایط ریزش نیروی کار و بحران بیکاری دامن بزند.

مطابق قانون موسوم به هدفمندی یارانه‌ها دولت موظف است دست‌کم ۲۰ در صد از درآمد حاصل از افزایش بهای حامل‌های انرژی را برای رونق تولید داخلی به این بخش اختصاص دهد. در فاز اول نه تنها این رقم پرداخت نشد که دولت مجبور شد برای تامین کسری بودجه از موجودی بانک‌ها نیز برداشت کند.

ایجاد شغل در کشورهای صادرکننده

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس می‌گوید، ما در شاخص توسعه فضای كسب و كار در بین ۱۸۳ كشور در سال ۹۱، رتبه ۱۴۴ هستیم که سال قبل ۱۴۰ و سال قبل‌تر در رتبه ۱۳۲ بودیم ، و این یعنی بدتر شدن وضعیت كارآفرینی در كشور.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) توکلی در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس گفت، در مطالعات انجام شده از سوی صاحبان كسب و كار، تعطیلات بیش از حد بانك‌ها و ضعف نقدینگی از عمده مشكلات این بخش بیان شده است.

اغلب کارشناسان واردات بی‌رویه و اختلاف فاحش بهای رسمی ارز با بازار آزاد را از علت‌های مهم افزایش بیکاری تلقی می‌کنند. علی اکبر آقایی مغانجویی، نماینده سلماس در ۲۳ خرداد در گفتگو با خبرگزاری مجلس گفت، اگر هزینه‌ای که صرف واردات کرده بودیم در بخش‌های تولیدی، کشاورزی، صنعتی و عمرانی سرمایه گذاری می‌شد نیازی به واردات انواع کالای مصرفی نداشتیم. او تاکید می‌کند با افزایش واردات و صرف درآمدهای نفتی در این راه «با ثروت ملی کشور برای بیگانگان اشتغال ایجاد کرده‌ایم.»

کارخانه‌ها در آستانه تعطیلی

نادر‌قاضی‌پور نماینده ارومیه نیز در نشست علنی روز سه شنبه‌ مجلس، بانک مرکزی را مسئول رسیدگی به وضعیت کارخانه‌ها دانست و اظهار داشت، اکثر کارخانه‌های کشور یا تعطیل شده‌اند یا در آستانه تعطیلی قرار دارند. به گزارش خبرگزاری ایلنا، قاضی‌پور در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از محمود احمدی‌نژاد با خاطر امضای قراردادهای جدید تجاری با چین گفت «بهتر است توضیح دهید که چرا این همه اجناس چینی وارد کشور می‌شود‌.
از: دويچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.