بيانيه همبستگی کميسيون حقوق بشر و کمک های بشر دوستانۀ پارلمان آلمان با نوازنده و خوانندۀ ايرانی شاهين نجفی

یکشنبه, ۲۸ام خرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

خواننده و نوازندۀ ايرانی شاهين نجفی به اين دليل که در ترانه ای بنام “نقی” به امام دهم مرحوم علی الهادی النقی التماس می کند که به ايران بازگردد و رژيم کنونی را جمع کند، جانش به خطر افتاده است. نجفی به حکومت ايران انتقاد می کند و متن به دليل فراخواندن امام تحريک آميز است.

هنر بايد آزاد باشد. هنر بايد امکان بالندگی داشته باشد؛ و هنر بايد اجازۀ تحريک آميز بودن را هم داشته باشد. شيعيان افراطی جانبدار رژيم قضيه را به گونۀ ديگری می بينند. ايشان با استفاده از فتوای آيت اله العظمی لطف الله صافی گلپايگانی که ۲۳ آوريل امسال صادر شده همگان را به قتل نجفی فرا می خوانند. وی اکنون در آلمان از ترس جان خود ناچار شده مخفی زندگانی کند.
آزادی بيان متر و معيار آزادی در هر جامعۀ کثرت گرا و دموکراتيک است. همواره نقض حق آزادی بيان، همراه است با زير پا گذاشتن حقوق بشر در مواردی ديگر. بنا بر اين آزادی بيان بايد به عنوان يک ارزش والا مورد احترام قرار گيرد و حفظ و تضمين شود.

ما احترام فراوانی برای شهامت شاهين نجفی قائليم. او با وجود تهديد جانی بر حق خود برای آزادی بيان پافشاری می کند.

ميل و ارادۀ او برای تداوم بخشيدن به تلاش های هنری شايستۀ ابراز همبستگی ماست . دولت آلمان، افکار عمومی کشور و مردم و خلاصه همگان بايد از وی در برابر دشمنان آزادی بيان و آزادی مذهب حمايت کنيم.

اين بيانيه از جانب تام کونيگز نمايندۀ مجلس آلمان و رئيس کمسيون حقوق بشر و کمک های انسان دوستانۀ مجلس در اختيار رسانه ها قرار گرفته است.

***

۲- بيانیۀ هنرمندان آلمانی همبستگی با شاهين نجفی

خواننده و نوازندۀ ايرانی شاهين نجفی که از سال ۲۰۰۵ تبعيدی است و در آلمان زندگی می کند تهديد به مرگ شده است، زيرا در ترانه ای از امام دهم که در سال ۸۶۹ از جهان رفته است می خواهد تا به دنيا باز گردد. متن اين ترانه نقدی است طنز آلوده به رژيم ديکتاتوری ايران . آيت الله های عظمی او را مرتدی می نامند که حق اومرگ است. برای سر او جايزه ای ۱۰۰ هزار دلاری تعيين کرده اند. ما برای شهامت شاهين نجفی که سر نترسی دارد و همچنان به دخالت در امور هنری ادامه می دهداحترام قائليم، زيرا هنر با قيد و بند خوانايی ندارد. هنر بايد بالنده شود و بتواند تحريک آميزهم باشد . آزادی هنر پاره ای از حقوق بشر است که فراگير وجهانی است. تهديد به مرگ يک هنرمند و دگر انديش به معنای مرگ اين حق و مرگ آزادی است. ما با شاهين نجفی ابراز همبستگی می کنيم و از افکار عمومی و از سياستمداران می خواهيم که از همکار ما را به هر شکلی حمايت کنند و برای امنيت وی اقدام نمايند.

افراد زير از جمله امضا کنندگان اين بيانيه هستند.
گونتر گراس (نويسنده، شاعر و طراح)، فولکر شلوندروف (فيلمساز)، اودو ليندنبرگ (خواننده راک و نويسنده)، گونتر والراف (روزنامه نگار و نويسنده)، دوريس دوری (فيلمساز و نويسنده)، کنستانتين وِکر (خواننده، ترانه سرا، آهنگساز و بازيگر)، فريدريش کريستيان دِليوس (نويسنده)


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.