نان و تخم مرغ: ۲۲۴ هزارتومان؛ حداقل اجاره: ۴۰۰ هزارتومان / خط فقر چند؟

سه شنبه, ۳۰ام خرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

هزینه ماهانه خوراک یک خانوار 4 نفره در صورتی که فقط نان و تخم مرغ مصرف کند به 224 هزارتومان رسیده است

تصور کنید هر فرد این خانوار بابت وعده صبحانه یک تخم مرغ و یک نان لواش و برای وعده ناهار و شام هم دو عدد تخم مرغ را با دو عدد نان لواش میل کند. در این صورت هر فرد روزانه 5 عدد تخم مرغ 200 تومانی و 5 عدد نان لواش 160 تومانی مصرف می کند.
به عبارت دیگر هزینه ماهانه(31 روز) نان این خانوار به حدود 100 هزارتومان و هزینه تخم مرغ آنها به 124 هزارتومان می رسد. بنابراین در مجموع ماهانه حداقل 224 هزارتومان باید صرف خوراک این خانوار شود. قید حداقل از این بابت است که اگر تخم مرغ ها آب پز مصرف نشود و نیمرو شود، هزینه روغن هم اضافه می شود.
البته هزینه شستشوی ظرف ها و گاز شهری نیز فاکتور گرفته شده است.
اما این خانوار نمونه ماهانه 182 هزارتومان یارانه نقدی دریافت می کند. یعنی 42 هزارتومان کمتر از هزینه خوارک که نزدیک به رقمی است که از قدرت خرید یارانه نقدی به دلیل بروز تورم 22 درصدی کاسته شده است.
از سوی دیگر اگر پدر خانواده شاغل باشد و دستمزد 390 هزارتومانی مصوب شورای عالی کار به عنوان پایه دریافت کند، مجموع حقوقش با سایر مزایا 450 هزارتومان در ماه است.
از قدرت خرید همین حقوق هم به دلیل رخداد تورم 22 درصدی 100 هزارتومان کاسته شده است.
تا اینجای کار این خانواده برای حفظ شرایط زندگی خود در سطح سال گذشته حدود 140 هزارتومان کمبود بودجه پیدا کرده است.
مازاد بودجه این خانوار هم با کسر هزینه خوراک، 408 هزارتومان است. 408 هزارتومانی که قدرت خرید آن معادل 318 هزارتومان سال گذشته است.
همین 408 هزارتومان هم حداقل اجاره بهای یک آپارتمان 50 متری در ارزان ترین منطقه تهران است. پس تکلیف هزینه آب، برق، گاز، تلفن، بهداشت و درمان، آموزش و حمل و نقل این خانوار چه می شود؟ آیا خط فقر همچنان 600 هزارتومان است یا که بدیهی است از 1 میلیون تومان در ماه عبور کرده است؟
از: خبرآنلاين


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.