شرایط بحرانی در بند سیاسی گوهردشت

چهارشنبه, ۳۱ام خرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

ابراز نگرانی زندانیان سیاسی گوهردشت نسبت به وضعیت نامساعد جسمانی چند تن از زندانیان سیاسی این زندان و احتمال تکرار وقایع تلخ هفته های اخیر

با وجود وضعیت به شدت وخیم جسمانی چند تن از زندانیان سیاسی بند ویژه امنیتی زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت)، و علیرغم وقایع اخیر و مرگ خاموش چند تن از زندانیان سیاسی این زندان، مسئولان امنیتی-قضایی اما همچنان مانع از درمان، و یا تداوم درمان ایشان می گردند.

در پی بروز وقایع تلخ اخیر و مرگ خاموش دو تن دیگر از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج در ماه جاری، زندانیان این زندان با ابراز نگرانی نسبت به بی تفاوتی آگاهانه مسئولان و بویژه شخص دادستان تهران در برابر وضعیت نامساعد و بعضاً به شدت وخیم جسمانی تعدادی از زندانیان سیاسی، خواستار تسهیل روند اعطای خدمات درمانی و انتقال زندانیان بیمار این زندان به بیمارستان های مجهز و تخصصی خارج از زندان شدند.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، بر اساس اظهارات زندانیان سیاسی بند ویژه امنیتی زندان رجایی شهر کرج، مسئولان امنیتی-قضایی و بخصوص عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران به عنوان فرد اول تصمیم گیرنده در اعطای امکان درمان های تخصصی خارج از زندان و مرخصی های درمانی، علیرغم تاکید چند باره بهداری زندان گوهردشت مبنی بر نبود امکانات و تجهیزات لازم درمانی و امکانات اولیه مراقبت های ویژه در بهداری این زندان، با بی تفاوتی کامل نسبت به وضعیت جسمانی نامناسب زندانیان سیاسی این زندان که غالباً نیز به علت محدودیت ها موجود و شرایط نامناسب نگهداری و تغذیه نامناسب در وضعیت جسمی نامساعدی بسر می برند، نه تنها از هر گونه اقدامی برای بهبود وضعیت موجود خودداری کرده، که حتی در پاره ای از موارد از تداوم و تکمیل روند درمانی زندانیان تحت درمان که نیاز به سپری کردن دوران نقاهت و بازگشت به شرایط عادی جسمی را داشته اند نیز جلوگیری کرده اند.

هم اکنون تعدادی از زندانیان سیاسی سالن 12 بند چهار زندان رجایی شهر از جمله ریاض الله سبحانی، ماشالله حائری، ابراهیم بابایی، میثاق یزدان نژاد و کامران مرتضایی که اکثراً نیز از سن بالایی برخوردار می باشند، به علت مانع تراشی مسئولان قضایی و عدم ارائه خدمات مناسب و به موقع درمانی در شرایط جسمی به شدت وخیمی به سر می برند که این امر نگرانی زندانیان سیاسی این زندان از وقوع حوادث مشابه اخیر که در جریان آن دو تن از زندانیان این سالن به علت تاخیر در درمان، جان خود را از دست دادند افزایش می دهد.

در همین رابطه ماشالله حائری زندانی سیاسی بند ویژه زندان رجایی شهر کرج روز یکشنبه هفته گذشته، بیست و یکم خردادماه و در پی وخامت وضعیت قلبی، در حالت نیمه هشیار و با اوضاع جسمانی نگران کنند ای به بیمارستانی خارج از زندان انتقال یافت. آقای حائری که می بایست روز چهارشنبه هفدهم ماه جاری به جهت رسیدگی به وضعیت قلبی خود به بیمارستان منتقل می گردید به علت خودداری مقامات قضایی و مسئولان زندان، تا روز بیست و یکم و به هنگام شدت یافتن ناراحتی قلبی خود امکان انتقال به مراکز درمانی مجهز را نیافته بود. آقای حائری مرداد ماه سال گذشته نیز در پی بروز حمله قلبی مورد عمل جراحی قلب قرار گرفته بود که با عدم موافقت مسئولان، از تکمیل دوره درمانی خود بازماند.

همچنین ریاض الله سبحانی از اساتید دانشگاه آنلاین بهاییان و دیگر زندانی این بند نیز به علت بیماری قلبی و ریوی و خونریزی معده در وضعیت بسیار نگران کننده جسمی قرار دارد. آقای سبحانی اردیبهشت ماه سال جاری برای درمان به بیمارستان منتقل گردید که وی نیز بدون پایان دوره درمانی به زندان رجایی شهر کرج بازگردانده شد.

خاطرنشان می گردد که به علت محدودیت های شدید درمانی اعمال شده بر علیه زندانیان سیاسی بند ویژه امنیتی زندان رجایی شهر کرج از سوی مقامات امنیتی و مسئولان دادستانی تهران، طی چهارده ماه گذشته چهار تن از زندانیان سیاسی به نام های محمد مهدی زالیه، منصور رادپور، محسن دگمه چی و حسن ناهید جان خود را از دست داده اند که این مساله تنها محدود به این زندان نبوده و به این آمار می توان وقایع مشابه در میان زندانیان سیاسی و عادی دیگر زندان های کشور را نیز اضافه کرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.