۵۰ درصد از کارگران دچار بیکاری پنهان شده‌اند

شنبه, ۱۰ام تیر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

به دليل افزايش بى‌سابقه تورم در حال حاضر ۵۰ درصد از كارگران كشور دچار بيكارى پنهان شده‌اند

عبدالله مختارى از افزايش تورم سبد هزينه خانوار كارگرى از ابتداى سال جارى تا كنون خبر داد و خاطرنشان ساخت: نرخ تورم سبد هزينه خانوار كارگرى بيش از ۳۰ درصد افزايش يافته است و كارگران قادر به تامين هزينه‌هاى اصلى زندگى خود نيستند. او با بيان اينكه دستمزد كارگران تنها ۵۰ درصد از هزينه‌هاى اصلى زندگى آن‌ها را تامين مى‌كند، ياد آور شد: كارگران براى تامين مايحتاج ضرورى زندگى خود مجبور هستند كه در سه شيفت فعاليت كنند.
وی از افزايش تعداد واحدهاى بحرانى در كشور خبر داد و افزود: تعداد واحدهاى بحرانى به دليل عدم تامين نقدينگى رو به افزايش است و كارفرمايان قادر به پرداخت حقوق معوقه كارگران نيستند.
به گفته ی وی هم اكنون هزينه مربوط به اجاره و يا خريد مسكن از جمله مهم‌ترين اقلام در سبد معيشت خانوار كارگرى تلقى مى‌شود كه ۲۵ تا ۴۰ درصد از كل هزينه‌هاى كارگران را در ماه تشكيل مى‌دهد. علاوه بر آن اقلام كليدى ديگرى نيز در سبد هزينه‌هاى كارگران مطرح است كه مى‌توان به هزينه‌هاى مربوط به تامين اقلام خوراكى، پوشاك، حمل و نقل، بهداشت و درمان، تحصيل خود و فرزندان در مراحل بعدى مسافرت‌هاى تفريحى و زيارتى و مواردى از اين دست اشاره كرد. وی با تاكيد بر اينكه در حال حاضر بسيارى از مديران واحدهاى توليدى در بخش خصوصى و دولتى هزينه‌هاى مربوط به نيروى انسانى و دستمزد كارگران را به عنوان هزينه سربار تلقى مى‌كنند، گفت: هر زمانى كه اين ديدگاه تغيير يابد و مديران هزينه‌هاى نيروى انسانى را سرمايه بنگاه بدانند؛ پيشرفت‌هاى سريعى در كشور اتفاق مى‌افتد.
از: ايلنا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.