همزمان با مانور موشکی، ماجرای جاسوس خوبی که به آمریکا خیانت کرد

دوشنبه, ۱۲ام تیر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران، هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی راکه در اختیار ایران قرار دارد یک “جاسوس خوب” نامید که به “آمریکا خیانت کرد.” او همزمان با آغاز مانور موشکی سپاه اعلام کرد که این نیروی نظامی “در حال بهره برداری” از RQ-170 است.

سردار امیرعلی حاجی زاده گفت “تمام هاردهای مربوط به این سامانه کدشکنی و اطلاعات آن استخراج شده است”.او در تشبیه این ماجرا گفت:”ما وارد کتابخانه‌ای شده‌ایم و اکنون در مقابل ما اطلاعات بسیاری وجود دارد.”

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه در پاسخ به این پرسش که آیا RQ-170 جاسوس خوبی بود یا نه؟ گفت: “جاسوس خوبی بود اما در حق آمریکا خیانت کرد.”

حاجی زاده پیش از این و در روز شنبه، دوم اردیبهشت نیز گفته بود که ایران به “تمام اطلاعات ذخیره شده” در این هواپیمای بدون سرنشین آمریکا دست یافته ‌و مدعی شده بود که متخصصان الکترونیک سپاه ساخت نمونه این پهپاد را آغاز کرده‌اند؛ادعایی که با واکنش منفی آمریکا روبرو شد.

لئون پانه تا، وزیر دفاع ایالات متحده، گفته مقام های سپاه درباره شبیه سازی یک فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را رد کرد و گفت که بر اساس تجربه اش، می تواند بگوید که توانایی ایرانی ها درباره آنچه که می گویند انجام داده اند، به طور جدی زیر سئوال است.

سناتور جو لیبرمن، از سناتورهای بانفوذ ایالات متحده هم روز یکشنبه سوم اردیبهشت، اظهارات سپاه پاسداران در مورد آغاز نمونه‌سازی از هواپیمای بی‌سرنشین آمریکایی را “رجزخوانی” توصیف کرد و با اشاره به مقامات جمهوری اسلامی گفت که آنها “در رجزخوانی سابقه‌دار هستند.”

فرود با کمترین خسارت

رسانه های حکومتی جمهوری اسلامی در آذر ماه سال گذشته به نقل از منابع نظامی گزارش کردند نیروهای مسلح و متخصصان جنگ الکترونیک جمهوری اسلامی، این هواپیمای پیشرفته بدون سرنشین را “با خسارتی اندک” در اختیار گرفته‌اند.

جمهوری اسلامی بعدا این هواپیما را در تلویزیون به نمایش گذاشت که بسیار سالم به نظر می رسید. جمهوری اسلامی می‌گوید این هواپیمایی تجسسی بدون سرنشین حریم هوایی ایران را نقض و برای این کار از پایگاهی در افغانستان استفاده کرده است.

هواپیماهای بدون سرنشین مدل هایی از هواپیماهای نظامی هستند که در سال های اخیر کاربردهای فراوانی در عملیات های نظامی و جاسوسی داشته و به ویژه توسط نیروهای هوایی ایالات متحده آمریکا و نیز سازمان جاسوسی مرکزی این کشور (CIA) برای کشتن شبه نظامیان تروریست مخالف آمریکا در نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار گرفته اند.

هواپیمای RQ-170 که اکنون جمهوری اسلامی آن را در اختیار دارد، از نوع پیشرفته رادارگریز بوده که تکنولوژی ساخت آن مشابه تکنولوژی است که در ساخت برخی از مدرن ترین جنگنده بمب افکن های آمریکایی مانند F-35 لایتنینگ به کار رفته است. جمهوری -اسلامی امیدوار است با دستیابی به آن بتواند ضعف خود در دسترسی به فن آوری پیشرفته هواپیماهای جنگی را که پس از انقلاب 1357 و به دنبال آغاز تحریم های تسلیحاتی ایران شروع شد، جبران کند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا چند روز پس از اعلام جمهوری اسلامی مبنی بر در اختیار گرفتن این هواپیما گفت که دولت آمریکا خواستار بازگرداندن یک هواپیمای بدون سرنشین این کشور که هفته پیش به دست ایران افتاد، شده است.

جمهوری اسلامی نه تنها این درخواست را رد کرد بلکه با متهم کردن دولت آمریکا به جاسوسی در خاک ایران، از این کشور به سازمان ملل متحد شکایت کرد.

موشک‌هایی علیه سپرهای ضد موشکی

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه دیروز گفت که آمریکا “آخرین فناوری‌های” خود را روی هواپیمای RQ-170 پیاده کرده بود. اوافزود: “ما هنوز راجع به تجهیزات جاسوسی نصب شده روی آن و توانمندی‌هایش صحبتی نکرده‌ایم.”

سردار حاجی زاده این هواپیما را “بسیار پیشرفته و به‌روز” توصیف کرد و گفت: “تا قبل از دستیابی به آن،‌ نه تنها ما که دیگران نیز از سنسورها و تجهیزات آن بی‌اطلاع بوده‌اند.”

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه همچنین گفت که سپاه در مانور سه روزه ای که از امروز آغاز می شود، انواع موشک‌های بالستیک خود، از جمله موشک ضدشناور “خلیج فارس” را به کار می‌گیرد.

او از به کارگیری هواپیماهای بمب‌افکن بدون سرنشین هم در این مانور خبر داد.

به گفته سردار حاجی زاده، جمهوری اسلامی به زودی به توانایی ساخت موشک‌هایی که رادارها را هدف قرار می دهند دست می‌یابد. به گفته او برد این موشک‌ها ۳۰۰ کیلومتر خواهد بود.

در این رزمایش و بنا بر اعلام سپاه، موشک‌های دوربرد، میان برد و کوتاه برد برای شلیک به صد هدف از پیش تعیین شده به کار گرفته می‌شوند.

حاجی زاده ویژگی این مانور با رزمایش‌های پیشین را ایجاد پایگاه‌هایی دانست که مشابه پایگاه‌ هوایی کشورهای فرامنطقه‌ای ساخته شده‌اند.

او گفت: “بنا داریم با شلیک این موشک‌ها به داخل این پایگاه‌ها، شرایطی فراهم کنیم تا متخصصان بتوانند میزان دقت موشک‌ها و اثرگذاری کلاهک‌ها و توان سامانه‌ها را بسنجند.”

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه توضیح داد: “در رزمایش‌های گذشته، فارغ از میزان برد موشک‌ها، ما در یک مکان مشخص عمل می‌کردیم و اهدافمان متفاوت بود اما در این رزمایش، از نقاط مختلف کشور حتی از سیستان و بلوچستان به سمت هدفی واحد در کویر سمنان شلیک خواهیم کرد.”

او گفت که این موشک‌ها “قابلیت حمله به سپرهای دفاع ضدموشکی” را نیز دارند.

به گفته حاجی زاده، موشک‌های جدید سپاه توانایی مقابله با سپر دفاع ضدموشکی اسرائیل، به نام “گنبد آهنین” را دارند.

سردار حاجی‌زاده تهدید کرد که اگر اسرائیل دست به مقابله نظامی با ایران بزند، موشک‌هایجمهوری اسلامی این کشور را “از روی کره زمین محو خواهند کرد.”

توانایی های موشکی جمهوری اسلامی که برد تعدادی از آنها به اسرائیل و حتی قسمت هایی از اروپا هم می رسد، باعث نگرانی غرب و بخصوص آمریکا و اسرائیل است.

در حال حاضر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) سپر دفاع موشکی خود را در کشور ترکیه که در همسایگی شمال غرب ایران است، مستقر و اعلام کرده این سامانه دفاعی با هدف مقابله با موشک های ایران راه اندازی شده است.

آمریکا و عربستان سعودی هم اخیرا اعلام کرده اند که ایجاد سپر دفاع ضد موشکی برای حفاظت از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در برابر تهدیدات جمهوری اسلامی را در دستور کار خود قرار داده اند.
از: روز


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.