معضل فاجعه بار ایدز در خوزستان

سه شنبه, ۱۳ام تیر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

سه هزار نفر در خوزستان از بیماری ایدز خود بی خبرند…

* درگیری با بیماری ایدز مسبب زیانها و خسرانهای فاجعه بار اجتماعی و اقتصادی در جامعه خواهد شد…
* شاه کلید مصونیت جوانان از آسیبهای اجتماعی، شناخت کرامت انسانی و عزت نفس و ارزش وجودی خود است…
* زماني كه گروههاي جوان و آسيب پذيربه دنبال تشكيل گروههاي ورزش، شعر و هنر باشند، بهانه و فرصتي براي رفتن به سمت مسايل حاشيه‌اي باقي نمي‌ماند…
خبرگزاری مستقل پاسارگاد: دبیرکل «کانون آینده نگری ایران» حاصل جستارهای کارگروههای این NGO را درباره پدیده ایدز در خوزستان تشریح کرد. رامین ناصح در این باره گفت: آمار مراکز رسمی از مبتلایان به ایدز در استان خوزستان، در حدود 1300 نفر اعلام شده. و پیش بینی می¬شود آمار مبتلایان واقعی به این بیماری خطرناک در این استان حدود 4000 نفر باشند. و از این عده، 3 هزار نفر از بیماری ایدز خود بی¬خبرند.
وی افزود: 75 درصد مردان مبتلا به ایدز به دلیل اعتیاد به این بیماری دچار شدند و 67 درصد از زنان مبتلا نیز از طریق ارتباط جنسی بیمار شده اند.
این کارشناس اجتماعی عنوان کرد: بر حسب شاخص‌های موجود فراوانی ابتلا به بیماری ایدز در بین جوانان ۱۵ تا ۳۵ ساله بسیار چشمگیر است. از آنجایی که جوانان این مقطع سنی نیروی فعال و کاری جامعه محسوب می‌شوند‏، درگیری با بیماری ایدز مسبب زیانها و خسرانهای فاجعه بار اجتماعی و اقتصادی در جامعه خواهد شد.
ناصح اظهار داشت: درخوزستان ‪ ۲۴پايگاه و مركز مشاوره براي ارايه خدمات آموزش و اطلاع رساني، تشخيص، پيگيري، مراقبت و تجويز دارو وجود دارد. در اين مراكز مشاوره خدمات كاهش آسيب در زمينه كم كردن ريسك ابتلاي افراد به بيماري ‪ HIVناشي ازانجام گرفتن رفتارهاي پرخطردر جامعه‌از جمله توزيع سوزن و سرنگ رايگان در بين افراد داراي رفتارهاي پرخطر ارايه مي‌شود. اين مراكز مشاوره حدود 130 هزار تومان به صورت ماهيانه و به شكل رايگان به عنوان كمك هزينه درمان در اختياربيماران قرار مي‌دهند كه تنها هزينه سه قلم از داروهاي آنها را تامين مي‌كند
دبیرکل کانون آینده نگری گفت: استان خوزستان نیز به دلیل موقعیت حساس منطقه ای نیاز به فعالیت بیشتری در این زمینه به منظور کنترل و پیشگیری از ایدز دارد. متأسفانه بيماري ايدز باعث پايمال شدن حقوق اجتماعي افراد آلوده مي‌شود چون افراد جامعه از روبرو شدن با يك فرد مبتلا به اين بيماري هراس داشته و او را طرد مي‌كنند و در نتيجه فرد مبتلا از فعاليتهاي اجتماعي و اشتغال محروم مي‌ماند. همين برخوردهاي غلط افراد جامعه با مبتلايان به ايدز آنها را وادار به مخفي كاري مي‌كند و در نتيجه اطلاعات لازم در زمينه راههاي انتقال و پيشرفت بيماري در اختيار بيماران قرار نخواهد گرفت.
ناصح، تشریح راهکارهای جلوگیری از گسترش این پدیده را نیازمند مجالی فراخ¬تر در حد یک کتاب دانست و گفت: شاهکلید مصونیت جوانان از آسیبهای اجتماعی، شناخت کرامت انسانی و عزت نفس و ارزش وجودی خود است. ضمنا اگر جوانان مهارتهای فردی و جمعی را بیاموزند و نسبت به عواقب کار خویش آگاه باشند کمتر دست به اعمال مخاطره آمیز می زنند. علاوه بر آن، کاهش هزينه‌هاي ورزش، توسعه ورزش، حرکت به سوی عدالت اجتماعی و کاهش فاصله طبقاتی و كاهش بيكاري باعث تغيير الگوي زندگي مي‌شود. زماني كه گروههاي جوان و آسيب پذيربه دنبال تشكيل گروههاي ورزش، شعر و هنر باشند، بهانه و فرصتي براي رفتن به سمت مسايل حاشيه‌اي باقي نمي‌ماند. و از این رو، نقش مراکزی که اینگونه فعالیتها را تسهیل می¬کنند، بویژه NGOها برجسته می¬نماید.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.