اعتصاب ۷۰۰ کارگر سیمان اصفهان

دوشنبه, ۱۹ام تیر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

اعتراض كارگران كارخانه سيمان سپاهان به شرايط كارى و حقوقى سابقه طولانى دارد اما از آنجا كه همه نامه نگارى‌ها و پى گيرى‌هاى كارگران خطاب به مسوولان وزارت كار گرفته تا مجلس، به نتيجه نرسيد، حدود ۷۰۰ نفرشان طى سه روز گذشته دست از كار كشيده‌اند و در محوطه كارخانه تجمع كرده‌اند.
نماينده كارگران پيمانى سيمان سپاهان خواسته اين افراد را حذف تبعيض‌ها در پرداخت مزايا از جمله سنوات و كارانه ميان نيروهاى رسمى و پيمانى مى‌داند و به ايلنا مى‌گويد: كارخانه سيمان سپاهان يك‌هزار و ۱۰۰ كارگر پيمانى و رسمى دارد، خواسته كارگران معترض نيز به اطلاع فرماندارى، استاندارى و اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعى رسيده است و ما با استخدام وكيل از طريق مراجع قضايى پيگير مطالبات خود هستيم.

داستان همیشگی نابرابری کارگران رسمی و پیمانی

به گزارش خبرنگار ایلنا در اصفهان، اعتراض کارگران کارخانه سیمان سپاهان به شرایط کاری و حقوقی سابقه طولانی دارد اما از آنجا که همه نامه نگاری‌ها و پی گیری‌هاي كارگران خطاب به مسوولان وزارت کار گرفته تا مجلس، به نتیجه نرسید، حدود ۷۰۰ نفرشان طي سه روز گذشته دست از کار کشیده‌اند و در محوطه کارخانه تجمع كرده‌اند.

غلامی نماینده کارگران پيماني سيمان سپاهان خواسته این افراد را حذف تبعیض‌ها در پرداخت مزایا از جمله سنوات و کارانه میان نیروهای رسمی و پیمانی می‌داند و به ايلنا می‌گوید: کارخانه سیمان سپاهان یک‌هزار و ۱۰۰ کارگر پيماني و رسمی دارد، خواسته کارگران معترض نیز به اطلاع فرمانداری، استانداری و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی رسیده است و ما با استخدام وكيل از طريق مراجع قضايي پيگير مطالبات خود هستيم.

شرکت‌های واسطه‌ای حقوق کارگران را نمی‌پردازند

احمدرضا معینی رییس کانون شوراهای اسلامی کار استان اصفهان در گفتگو با ایلنا، این مشکل را مربوط به کارگران طرف قرارداد با شرکت‌های پیمانکاری دانست و گفت: بیش از ۷۰۰ نفر از کارگران این کارخانه، زیر نظر پیمانکاران فعالیت می‌کنند و همانگونه که بار‌ها اعلام شده این شرکت‌های واسطه‌ای حقوق قانونی کارگران را نمی‌پردازند.

وی مهم‌ترین خواسته کارگران معترض را دریافت حقوق و مزایا بر اساس طرح طبقه بندی مشاغل بیان کرد و افزود: متاسفانه در حالی که دو سوم کارکنان شرکت سیمان سپاهان، با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند، كار محول شده به کارگران پيماني و رسمی برابر است و در این شرايط تبعیض در میان کسانی که شغل یکسانی دارند قابل قبول نیست.

معینی معتقد است بر اساس قانون طبقه بندی مشاغل، همه افرادی که در یک شغل خاص مثلا به عنوان تکنیسین برق در یک واحد تولیدی مشغول به کار هستند باید از حقوق و مزایای برابر برخوردار شوند، به عبارت دیگر کارخانه باید به افراد مزد شغل و کاری که انجام می‌دهند را بپردازد و نوع رابطه کاری آن‌ها را با واحد توليدي را لحاظ نكند.

مزد به اندازه کار است نه نوع قرارداد

اين فعال كارگري استان اصفهان دومین خواسته کارگران معترض این کارخانه را اجرای قانون بهره وری دانست و تاکید کرد: با توجه به اینکه قراردادهای کارگران غیر رسمی، سال به سال تمدید می‌شود نباید تفاوتی بین این قشر، با کارگران رسمی وجود داشته باشد و هر کس باید به نسبت اختیار و کارکرد خود، مزد و مزایای بهره وری را دریافت کند.

رییس کانون شوراهای اسلامی کار استان اصفهان راه حل تمام این مشکلات را داشتن قرارداد مستقیم با کارخانه اعلام کرد و گفت: کارگران معترض، حدود ده روز است که در اعتراض به تبعیض و پرداخت نشدن کامل حق و حقوق قانونی‌شان، دست از کار کشیده‌اند و در اعتصاب هستند.

معامله دوسر سود برای پیمانکاران

معینی با اشاره به فعالیت کارخانه سیمان زیر نظر خیریه همدانیان اصفهان خاطرنشان کرد: درست است که این کارخانه مشمول اجرای قانون حذف شرکت‌های پیمانکاری نیست با این حال اداره کار، تعاون و رفاه استان اصفهان موظف است بر عملکرد شرکت‌های واسطه‌ای نظارت داشته باشد تا کمتر، حقوق نیروهای وابسته به آن‌ها ضایع شود.

وی بزرگ‌ترین گلایه کارگران این واحد تولیدی را نابرابری رفتار با پرسنل رسمی و پیمانی بیان کرد و ادامه داد: شرکت‌های پیمانکار، از یک سو حقوق و مزایای کامل یک کارگر را از کارفرما دریافت می‌کنند و از سوی دیگر قسمتی از آن را به نیروی کار می‌پردازند و با این کار مثل زالو به جان کارگران افتاده‌اند.

رییس کانون شوراهای اسلامی کار استان اصفهان، خواستار تعریف طرح طبقه بندی مشاغل و بهره وری و اجرای آن در این کارخانه شد و گفت: عدم وجود نظارت کافی مسوولان بازار کار استان باعث شده این مشکل هر روز بزرگ‌تر شود چرا که این کارگران، در سال گذشته هم بار‌ها شکایتشان را به اداره کار و حتی کمیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرده بودند اما گره‌ای از کارشان باز نشده است.

از: ايلنا، ناهید شفیعی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.