صنعت چرم کشور در آستانه نابودی

پنج شنبه, ۲۲ام تیر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

صنعت،معدن و خودرو
خبرگزاري آريا- ايجاد صنايع وابسته به صنعت دامپروري و دامداري در مناطق داراي اين گونه صنايع،علاوه بر ايجاد اشتغال موثر مي تواند با توسعه زير ساخت هايي به منظور استفاده از مواد اوليه در دسترس و کسب ارزش افزوده،موجبات تکميل زنجيره توليد را فراهم نمايد.
ايجاد کارخانه توليد چرم و سالامبور نيز از جمله اين فعاليت ها است که مي تواند با استفاده از محصولات فرعي واحدهاي دامداري در رونق صنعت دامپروري موثر واقع شده و با توليد چرم و سالامبور علاوه بر ايجاد اشتغال مستقيم،زمينه ساز اشتغال در صنايع پايين دستي خود گردد و به اين ترتيب چرخه توليد منطقه را از توليد محصولات غذايي مورد استفاده دام ها تا توليد مصنوعات چرمي کامل کند.
وجود صنعت چرم و سلامبورسازي يک مزيت براي بالا بردن ارزش افزوده فرآورده هاي دامي نيز است زيرا با تبديل پوست به چرم علاوه بر افزايش کيفيت پوست،ارزش افزوده خوبي را نيز مي توان کسب کرد.
بنابراين بي ترديد وجود اين گونه صنايع جنبي را مي توان امري مناسب و غيرقابل اجتناب براي مناطقي با توليدات دامي بالا دانست که قادر به افزايش رونق اقتصادي در اين مناطق خواهد بود همچنين ارزآوري و درآمد ارزي حاصل از صدور چرم و محصولات آن علاوه بر افزايش صادرات غيرنفتي باعث افزايش درآمد ناخالص ملي نيزمي شود.
ولي به عقيده بسياري از مسئولان اجرايي صنعت چرم کشور بسيار مظلوم واقع شده و توجه کمتري به اين صنعت با وجودي كه اشتغالزايي و ارزش افزوده بالايي دارد، شده است.
به گفته فعالان صنعت چرم مواد اوليه‌ اين صنعت به ويژه وت‌بلوي گاوي به صورت غيرقانوني از كشور خارج مي‌شود که اين امر باعث ايجاد مشکلاتي در عرصه توليد شده است.
پيش از اين دبير انجمن صنايع چرم ايران، فاش كرده بود كه براساس تحقيقات و بررسي هاي صورت گرفته توسط اين انجمن طي چند ماه گذشته حدود 60 كانتينر وت‌بلوي گاوي از ايران به مقصد ايتاليا ارسال شده است، اما معلوم نيست كه اين محموله بزرگ طبق قانون عوارض صادراتي را پرداخت كرده يا خير.
به گفته اين مقام مسئول هم‌اكنون براي صادرات و خروج هر كيلو وت‌بلوي گاوي از كشور بايد 4200 تومان عوارض داده شود که به طور کل صادرات وت‌بلوي گاوي از كشور به هيچ‌وجه صرفه اقتصادي ندارد؛ بنابراين خروج اين حجم وت‌بلوي گاوي از كشور نشان مي‌دهد كه اين محموله عوارض صادراتي را پرداخت نكرده و با بداظهاري و تحت نام وت‌بلوي گوسفندي صادر شده است.
به گفته دبير انجمن صنايع چرم هر كانتينر معادل حدود 20 تن وت‌بلوي گاوي ظرفيت دارد كه در صورت تبديل آن به كيلو و ضرب در عدد 4200 تومان عوارض مصوب، معادل بيش از پنج ميليارد تومان بايد درآمد نصيب گمرك مي‌شده است.
در حال حاضر350 كارخانه چرم‌سازي در كشور وجود دارد كه 300 ميليارد تومان در آنها سرمايه‌گذاري شده، اما كمتر از 100 واحد از اين تعداد به دليل كمبود پوست فعال هستند.
در حال حاضر سالانه حجم بسيار زيادي گوشت گاوي از برزيل و ديگر كشورها وارد ايران مي‌شود؛ به ‌طوري كه واردات ايران در اين زمينه از روسيه هم‌ پيشي گرفته است.
اين وضعيت در كنار عوامل ديگر باعث شده تا حجم كشتار دام در كشور به شدت كاهش يافته و بازار پوست كه ماده اوليه صنعت چرم است، دچار كمبود جدي شود.
طبق گزارشات، كشور برزيل تنها در ماه آگوست بيش از 61 ميليون دلار گوشت گاو به ايران صادر كرده است به طوري که ايران هم اکنون از بهترين مشتريهاي گوشت گاو برزيل محسوب مي گردد.
پوست گاوي كه گوشت آن به ايران صادر مي‌شود، در برزيل باقي ‌مانده و مورد استفاده‌ صنعت چرم اين كشور قرار مي‌گيرد و اين درحالي است كه صنعت چرم ايران دچار كمبود شديد ماده اوليه لازم براي فرآوري بوده و اين درحالي است که بسياري از فعالان صنعتي واردات بي‌رويه و غيرهدفمند را موجب نابودي سرمايه‌هاي موجود در صنعت دامپروري و ساير صنايع وابسته به آن مانند صنايع لبني و صنعت چرم مي دانند.
با توجه به اظهارات برخي ازکارشناسان آگاه ،امروزه حتي گوشت گوسفندي هم به صورت قاچاق از چين وارد ايران مي‌شود که اين وضعيت منجر به كاهش كشتارهاي داخلي و ازدست دادن اشتغال در چند صنعت كشور خواهد شد.
گزارشات حاکي از توليد900 هزار تن در سال انواع گوشت در ايران بوده که نزديك به 200 هزار تن نيز انواع گوشت به کشور وارد شده است.
با اين تفاسير مسئولان مربوطه در صورت تصميم به واردات گوشت از کشورهاي ديگر بايد سعي کنند تا گوشت را همراه با پوست وارد کنند تا از اين طريق تعادل در بازار پوست كشور ايجاد شود و صنعت چرم دچار كمبود ماده اوليه مورد نياز خود نشود.
حسن ساعدي خبرنگار اقتصادي آريا
از :  سایت اقتصادی نیوز


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.