جمهوری اسلامی: حرف زدن درباره زیان‌های تحریم ممنوع!

پنج شنبه, ۲۲ام تیر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

وزیر ارشاد به رسانه‌هایی که اخبار و تحلیل‌های مربوط به تحریم‌ها را منتشر می‌کنند هشدار داد

وی گفت به‌زودی در نشستی با صاحبان رسانه‌ها اتمام حجت خواهد کرد. برخی معتقدند روزنامه شرق دوباره آماج حمله است.

محمد حسینی، وزیر ارشاد جمهوری اسلامی برخی رسانه‌ها را متهم به حرکت «برخلاف منافع ملی» کرد و با اشاره به تحریم‌ها گفت که ایران «در شرایطی نیست که هر رسانه ای هر خبر یا تحلیلی را منتشر کند که با مصالح نظام و منافع ملی سازگاری نداشته باشد.»

به گفته او به زودی نشستی با صاحبان رسانه و مسئولین اقتصادی کشور برگزار می‌شود تا آن‌ها «نسبت به شرایط کنونی خصوصا تحریم ها آگاهی بیشتری» پیدا کنند و «هر کس با سلیقه خود» هرچه خواست ننویسد.

به‌گزارش “پایگاه اطلاع رسانی دولت” وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان برخورد با «شایعه پراکنی در فضای رسانه ای» شد و «از تمام شخصیت‌های حقوقی و حقیقی خواست درصورتی که موردی را خلاف واقع یافتند با ارسال شکایت یا تهیه جوابیه نسبت به خبر منتشر شده، واکنش نشان دهند تا در هیئت نظارت مورد بررسی قرار گیرد».

حرف زدن درباره زیان‌های تحریم ممنوع!

روزنامه «شرق» در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه با مهرداد عمادی، مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا مصاحبه‌ای انجام داد که به شدت خشم مسئولان حکومتی ایران را برانگیخت.

در این مصاحبه خبرنگار روزنامه شرق از عمادی پرسید: «الان دقيقا در چه مرحله ای از تحريم قرار داريم. مراحل قبلی چه بوده و مراحل بعدی احتمالی چيست؟»

پاسخ مهرداد عمادی به سوال این بود که «تمامی پروژه های انرژی ما كه شريك غربی، ژاپنی و كره جنوبی داشته اند لغو شده اند و پس رفته اند. سيستم بانكی ايران از سيستم بانكی جهانی و سوئيفت جدا شده است. چين، ژاپن، اتحاديه، هند و حتی تركيه خريد نفت خود را از ايران كم كرده‌اند. ميزان نفت ذخيره ناخواسته كه نفت قابل صادرات است بالارفته و ايران از تانكرها به عنوان انبار نفت استفاده می كند. توليد صنعتی بسيار پايين آمده و ما كاملا به بازار بدون رقيب برای كالاهای چينی، هندی و مالزی تبديل شده‌ايم. ایران به عنوان يكی از توانمندترين نيروهای جوان در جهان و يكی از ثروتمند‌ترين منابع زيرزمينی، امسال به گفته بانك جهانی و صندوق پول رشدی نزديك به صفر درصد داشته است.»

مهرداد عمادی اضافه کرده است:«مراحل بعدی تحريم شديدتر شدن محدوديت‌ها برای فروش نفت و گاز و انتقال آن خواهد بود و شايد رديابی حساب‌های ايران در شرق و بستن آن‌ها، البته اگر زمينه حقوقی داشته باشند.»

وزیر ارشاد جمهوری اسلامی می‌گوید رسانه‌ها نباید به سلیقه خود درباره تحریم بنویسند

این سخنان در بحبوحه آغاز دوباره نشست‌های ایران با گروه ۵+۱ زده شد. نشست‌هایی که در ابتدا امیدهای ضعیفی ایجاد کرد که ممکن است قدم‌هائی در مسیر رسیدن به توافقی قابل قبول میان طرفین برداشته شود،امیدهایی که برای چندمین بار به سراب تبدیل شدند.

جلو نرفتن مذاکرات و شروع دور جدیدی از تحریم‌ها، اقتصاد ایران را قدمی دیگر به سوی چشم‌انداز تاریکی برد که مهرداد عمادی و پیش از او نیز بسیاری از کارشناسان چه در داخل و چه خارج از ایران پیش‌بینی کرده بودند.

تحلیل درباره تحریم مساوی است با «سیاه نمایی»

پس از انتشار مصاحبه مهرداد عمادی در شرق، بهروز جعفری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در مصاحبه با «باشگاه خبرنگاران» گفت: «روزنامه شرق در پاره ای از موارد به جای همراهی با مردم اقدام به سیاه نمایی می‌کند که گاهی به دلیل تکرار این موارد در غیر عمد بودن این اعمال نیز تردید وجود دارد.»
از: دويچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.