آینده ایران را زنان می سازند

دوشنبه, ۲۶ام آبان, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

zanan iran

تحلیل هافینگتون پست از تحولات جامعه

اعدام ریحانه جباری و بازتابِ نامه منتشر شده از او که در آن با دیدگاهی فعالانه به لزوم مبارزه و بهای پرداخت دموکراسی اشاره کرده بود، بار دیگر وجهه حکومت تهران را لکه دار کرد. ولی برای اولین بار، احساسات به راه افتاده در ایران با خارج از کشور یکسان است و این یک خطر واقعی برای آیت الله ها محسوب می شود.

لویی آراگون نوشته بود: “زن آینده مرد است.” اگر در جهان غرب، این گفته در راستای نبرد فمینیستی کاربرد داشته، ولی در ایران، قدرت آن قبل از هر چیز در نبرد برای دموکراسی نهفته است. برای درک بهتر این مسأله، باید به رویدادهایی بنگریم که طی چند ماه اخیر به صورت زنجیروار اتفاق افتاده و واقعیت جامعه ایران را از نزدیک به ما نشان می دهد.

در ابتدا، با واقعیت جوانان تحصیلکرده روبرو هستیم که بسیار قابل تأمل است… مردان و زنان تحصیلکرده… در دانشگاه های ایران تعداد دانشجویان دختر و پسر تقریباً با هم برابری می کند… درحقیقت، دسترسی به کسب دانش بدون هیچ اختلاف جنسیتی انجام می شود… ولی زمانی که بحث کاریابی مطرح است، مجدداً تعداد موارد تبعیض آمیز افزایش می یابد… بدتر آنکه طی چند سال اخیر، حکومت از هر طریق درتلاش است تا فعالیت های زنان را محدود کند و فکر می کند که بدین ترتیب مشکل کاهش زاد و ولد نیز مرتفع خواهد شد، چرا که امروز زنان ایرانی کمتر از زنان فرانسوی دارای فرزند می شوند.

از زمان جنبش سبز در سال ۲۰۰۹ که طی آن اقشار متوسط جامعه به دلیل تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری به اعتراض پرداختند، زنان همواره در خط اول حضور داشتند و طی ماه های اخیر نیز به ویژه جنبش های اعتراض آمیز مختلفی روی داده است. ابتدا در بهار امسال شاهد آن بودیم که تعداد زیادی از زنان ایرانی حجاب خود را از سر برداشتند و خواستار آزادی های یواشکی شدند. آنها تصاویر بدون حجاب خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشتند.

شروع مدارس با تحرکات و التهابات های بیشتری همراه بود… ابتدا حملات اسیدپاشی به روی زنان جوان در شهر به شدت محافظه کار اصفهان روی داد که به خشم و انزجار مردم دامن زد. تظاهراتی در حمایت از این زنان قربانی برگزار شد که به تدریج لحن و ماهیتی به شدت اعتراض آمیز علیه حکومت به خود گرفت. شهرداری در پاسخ به این رویدادها، چندین کنسرت را به دلیل حضور نوازندگان زن لغو کرد.

درعین حال، مجلس آیت الله ها امکان فعالیت زنان در بخش های خصوصی را محدود کرده و خواستار آن شده که زنان دیگر با مردان در تماس نباشند. درنهایت، نسرین ستوده، وکیل مدافعی که اغلب از نهضت های زنان دفاع کرده، امروز از ادامه فعالیت های وکالت اش منع شده است. او در برابر دادگاه تهران به تحصن پرداخت و امید به آن داشت که اعدام ریحانه جباری با واکنش سریع مردم مواجه شود و جنبش هایی در این زمینه آغاز گردد.

منبع: هافینگتون پست، ۱۲ نوامبر
از: روز


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.