دادستانی فدرال آمریکا علیه یک ایرانی و یک چینی به دلیل خرید مواد و تجهیزات اتمی و ارسال آن به ایران کیفرخواست صادر کرد

شنبه, ۲۴ام تیر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

متهم ایرانی پرویز خاکی نام دارد که ظاهراَ قصد داشته فولاد ویژه‌ای که برای ساخت سانتریفوژها بکار گرفته می‌شود را به ایران منتقل کند. به درخواست دادستانی آمریکایی پرویز خاکی در فیلیپین دستگیر شده است.

دادستانی فدرال آمریکا علیه دو تن به دلیل خرید مواد و تجهیزات اتمی و ارسال آن به ایران کیفرخواست صادر کرد. یک ایرانی و یک چینی متهم هستند که بخشی از مواد خریداری شده را از طریق چین به ایران صادر کرده‌اند.

ایالات متحده آمریکا در روز جمعه (۱۳ ژوئیه/۲۳ تیر) دو نفر را متهم کرد که بطور غیرقانونی مواد مورد نیاز برای صنایع هسته‌ای به ایران ارسال کرده‌اند. یکی از این افراد تابعیت چینی دارد و دیگری شهروند ایران است.

متهم ایرانی پرویز خاکی نام دارد که ظاهراَ قصد داشته فولاد ویژه‌ای که برای ساخت سانتریفوژها بکار گرفته می‌شود را به ایران منتقل کند. به درخواست دادستانی آمریکایی پرویز خاکی در فیلیپین دستگیر شده است. هنوز از سرنوشت متهم چینی خبری گزارش نشده است. به گفته منابع آمریکایی وی قطعاَ هنوز بازداشت نشده، اما تحت تعقیب است.

اقامه این کیفرخواست از سوی دادستانی شهر واشنگتن صورت گرفته و به تایید هیات منصفه دادگاه فدرال واشنگتن نیز رسیده است.

به گفته منابع آمریکایی پرویز خاکی ۴۳ سال دارد و در ماه مه امسال در فیلیپین به درخواست ایالات متحده آمریکا بازداشت شده است. اما متهم چینی به نام “یی زونگ‌چنگ” هم‌چنان تحت تعقیب است.

وزارت دادگستری آمریکا گفت که متهمان مواد مختلفی که در صنایع اتمی به کار گرفته می‌شود، از جمله فولاد “مارایجینگ”، آلیاژهای آلومینیومی، دستگاه‌های اندازه‌گیری (اسپکترومتر) و پمپ‌های مخصوص خلاء را تهیه کرده و قصد ارسال آن‌ها را به ایران داشته‌اند. همه مواد ذکر شده در غنی‌سازی اورانیوم به کار گرفته می‌شوند.

کشورهای غربی و اسرائیل بر این باورند که اصرار ایران بر ادامه غنی‌سازی اورانیوم می‌تواند به منظور دستیابی به تسلیحات اتمی از سوی این کشور صورت گیرد. منابع رسمی غرب می‌گویند تمامی مواد خریداری شده در ساخت بمب اتمی نیز کاربرد دارند.
از: دويچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.