انتقاد چهره نزدیک به خامنه ای از پیگرد قضایی رحیمی: او یک نیروی ولایی است/ می‌خواهند از خدماتش جلوگیری کنند

یکشنبه, ۲ام آذر, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در اقدامی غیرمنتظره از محمدرضا رحیمی دفاع کرد و بدون اعتنا به محکومیت حبس سنگین وی، گفت رحیمی «خادمی» است که «ناآگاهانه یا مغرضانه خدماتش به نظام نادیده انگاشته شده است»!

به گزارش کلمه، سید رضا تفوی از چهره های نزدیک به رهبری است، تا جایی که آیت الله خامنه ای یک ماه قبل برای درگذشت خواهرش پیام تسلیت منتشر کرد. او حالا می گوید معاون اول احمدی نژاد، که به چهارده سال حبس و چهل میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده، یک نیروی «مخلص، ولایی و خادم» است که «عده ای می خواهند از تداوم خدمات او جلوگیری کنند.»

این البته اولین باری نیست که ولایی بودن رحیمی در پرونده او مطرح می شود. پیش از این هم کمک میلیاردی وی به «نامزدهای ولایتمدار» در انتخابات مجلس هشتم، در دادگاه بیمه ایران مطرح شده بود.

حالا سایت «دولت بهار» که به نزدیکان احمدی نژاد منتسب است، گزارش داده که تقوی در مراسم ختم مادر رحیمی به «دفاع جانانه از خدمات رحیمی و عملکرد دولت دکتر احمدی نژاد» پرداخته و گفته است: «عده ای فضایی ایجاد می کنند که خدمات را نادیده می گیرند و یک عده از انسانها را رمی می کنند، مورد هدف قرار می دهند که بسیاری از این مسائل یا ناآگاهانه است یا مغرضانه است. بعضی ها نمی دانند، بعضی ها هم مغرضانه عمل می کنند.»

محمدرضا رحیمی در دادگاه بدوی به ۱۵ سال و در دادگاه تجدیدنظر به ۱۴ سال حبس محکوم شده است. وی همچنین ۴ میلیارد تومان جزای نقدی نیز در مجازات خود دارد. پرونده او هم اکنون در دیوان عالی کشور است.

نادری وکیل معاون اول احمدی‌نژاد چندی قبل گفته بود که ۴۰ تا ۵۰ اتهام در پرونده رحیمی بوده که فقط یک مورد از آنها در پرونده باقی مانده است. این یعنی ۱۴ سال محکومیت حبس صادر شده برای رحیمی، تنها مربوط به یک مورد از ۴۰ تا ۵۰ اتهام وی است.

وی همچنین گفته بود رحیمی به ۱۷۰ یا ۱۸۰ نماینده اصولگرای مجلس پول داده است تا در انتخابات هزینه کنند، و به این خاطر محکوم شده است، نه به علت اختلاس یا رشوه‌گیری در پرونده بیمه ایران.

رحیمی پیش از این در نامه ای تهدیدآمیز خطاب به صادق لاریجانی، فاش کرده بود که پرونده اش مربوط به انتخابات «چندین ساله» قبل است، او آن مبالغ را طبق «صلاحدید برخی بزرگان و مسؤولان کشور» به نامزدهای اصولگرای انتخابات داده و صاحب دسته چک مذکور را نیز «تنی چند از مسؤولان وقت دستگاه قضا و برخی نمایندگان محترم مجلس» به وی معرفی کرده اند.

دو هفته بعد از انتشار این نامه، سید مصطفی تاجزاده در نامه ای به رئیس قوه قضاییه، از صادق لاریجانی پرسید: نام مقامات قضایی که پرداخت کننده وجوه غیرقانونی را به آقای احمدی نژاد معرفی کردند، چیست؟ آنان در این پرونده و نیز در انتخابات مجلس هشتم چه نقشی داشتند؟ آیا محاکمه شدند؟ اگر پاسخ مثبت است چرا اطلاع رسانی نشد؟ و اگر نه چرا به اتهاماتشان رسیدگی نشده است؟ آیا نمایندگان معرف فرد مورد نظر به آقای رحیمی خود در فهرست دریافت کنندگان قرار دارند؟ کدام یک از دستگاه های نظارتی از وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی و سپاه به استعلام آقای احمدی نژاد جواب مثبت دادند؟ مسئولان سیاسی و شاخص کشور که داوطبان انتخابات را برای اخذ رأی به آقای رحیمی یا شخص پرداخت کننده ارجاع می دادند علاوه بر رئیس دولت چه کسانی بودند؟ آیا چک هایی که آقای رحیمی در روز استیضاح آقای کردان بین نمایندگان پخش کرد تا به نفع او رأی دهند از همین مبلغ پرداخت شد؟ چرا اسم نمایندگان دریافت کننده این وجوه اعلام نمی شود؟

هنوز یک هفته از انتشار نامه رحیمی به رئیس قوه قضاییه نگذشته بود که رحیمی در جمع هواداران احمدی نژاد حضور یافت و تهدید کرد که منتظر است تا حکم اعلام شود تا ناگفته هایی را از پرونده بگوید.

در چهاردهم مهرماه، کلمه برای اولین بار خبر داد که رحیمی در دادگاه بدوی به ۱۵ سال حبس و ۴۰ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده است، اما دستگاه قضایی و شبکه رسانه ای و محافل امنیتی اقتدارگرایان به شکلی عجیب و سازمان یافته برای پنهان کردن محتوای این حکم تلاش می کنند.

دو روز بعد، روزنامه دولتی ایران خبر داد که حکم رحیمی در دادگاه تجدید نظر، به چهارده سال حبس و چهار میلیارد تومان جزای نقدی رسیده است. این یعنی با وجود تعلل زیاد مسئولان قضایی و تلاش ها و تهدیدهای نزدیکان احمدی نژاد، دادگاه تجدیدنظر تنها یک سال از محکومیت رحیمی را کاهش داد.

وکیل رحیمی چندی بعد حالا فاش کرد که پای ۱۷۰ تا ۱۸۰ نماینده اصولگرا در این پرونده گیر است. نمایندگانی که هنوز فریادهای «مرگ بر موسوی و کروبی و خاتمی» آنها در روز ۲۶ بهمن ۱۳۸۹ از یادها نرفته و سکوت آنها در برابر فسادهای بزرگ دوره احمدی نژاد نیز در تاریخ خواهد ماند.

وی همچنین حضور «یکی از نمایندگان سرشناس مجالس دوره های متعدد که هم اکنون نیز در مجلس حضور دارد و نامش به خاطر دریافت مبلغ کمک به نمایندگان از طرف ج.ا در پرونده وجود داشته است» در دادگاه را نیز رد کرد.

به نظر می رسد اشاره وکیل رحیمی به محمدرضا باهنر بوده است؛ نایب رئیس مجلس اصولگرا که در پی افشای کمک انتخاباتی رحیمی به نمایندگان اصولگرا از محل رشوه خواری و اختلاس، سایت روزنامه دولتی ایران فاش کرد پول هایی که جابر ابدالی از محمدرضا رحیمی گرفته، به نیابت از محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس بوده است.

باهنر البته تنها نماینده مدعی اصولگرایی نیست که به همدستی با رحیمی در این پرونده فساد سیاسی و اقتصادی متهم است. پرویز سروری، سردار سابق سپاه و نماینده مجلس هشتم، نیز همان زمان فاش کرده بود که رحیمی ۹۰۰ میلیون تومان را به عنوان «کمک افراد خیر به مساجد» به نمایندگان مجلس هفتم و هشتم پول داده تا هزینه تبلیغات انتخاباتی کنند.

حمید رسایی هم در همان زمان اعتراف کرد که رحیمی به او هم پیشنهاد پرداخت پول داده و حتی نگفت که نمی خواسته پول را بگیرد، بلکه اعتراف کرد که به رحیمی پیغام داده پول را به حسابش واریز کند اما او خواستار پرداخت کمک مالی پس از دیدار حضوری شده است!

از: کلمه


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.