قم، ام القرای طلاق

یکشنبه, ۹ام آذر, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

fariba-davoodi-mohajer

در حالی که علما و مدیران حکومت شهر قم را “ام القرای جهان اسلام و تشیع” میدانند و از سوی دیگر افزایش مشکلات خانوادگی در کشور را ناشی ازفقدان اخلاق و تربیت اسلامی بیان می کنند، رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر قم گفت: طلاق یکی از آسیب های اجتماعی و مهم شهر قم است و اخبار مربوط به این معضل حتی به خارج از کشور هم رسیده و دستاویز دشمنان اسلام قرار گرفته است.

طوبی حجازی عضو شورای اسلامی شهر قم که تصور کرده دشمنان اسلام در پی ساختن سناریو باآمار طلاق و ازدواج در قم هستند، به خطر سو استفاده ضد انقلاب از افزایش طلاق در شهرقم تاکید کرده است.

اما اینان توضیح نمی دهند چطور در دارالمومنین و مهد تقوا، مشکلات خانوادگی که مطابق تبلیغات حکومتی در خانواده های غربزده اتفاق می افتاد در حال حاضر میان اهل ایمان و مدعیان اخلاق اسلامی رایج شده و گوی سبقت را از دیگر شهرها ربوده و بعد از تهران در این زمینه پیشتاز است.

طوبی حجازی برای رفع این مشکل که آبرو مرکز تشیع را در معرض خطر قرار داده، دست به دامان مسئولین برای گرفتن بودجه و اعتبار مالی شد، حتی “مصطفی ملایی” یکی از اعضا شورا توصیه به جهاد در این زمینه کرد و گفت برای جهاد مقابله با طلاق هر چه هزینه کنیم کم کرده ایم.

پس از این اعلام جهاد به وسیله عضو شورای شهر، مصطفی ملایی نایب رییس شورا در اظهار نظری عجیب گفت: هزینه ای که دنیای غرب و غربی ها برای تضعیف نهاد خانواده می کنند بسیار بیشتر از هزینه ای است که در کشور و استان قم به عنوان مرکز شیعه برای مقابله با آنها در جهت مبارزه با طلاق می شود.

با این مقدمات شورای شهر قم دست آخر برای مقابله باتوطئه غربی ها ۲۰ میلیون تومان اختصاص دادند. در همین رابطه ابراهیم حاج مظفر مدیر کل بهزیستی استان قم گفت: در کشور از هر ۶ ازدواج یکی به طلاق منجر می شود در حالی که در قم از هر ۴ ازدواج یکی به طلاق منجر می شود و ۳۰ درصد ازدواج ها در سال های اول به فروپاشی منجر می شود.

همچنین براساس تحقیق صورت گرفته در دانشگاه آزاد قم حدود ۹۰ درصد زنان قم ‌بدون دریافت کامل مهریه طلاق می گیرند. در این تحقیق آمده است قم به عنوان شهر الگو و نمونه کشور از نظر فرهنگی با وجود چنین آماری در زمینه طلاق نیازمند توجه و تامل بیشتری است.

اما مرکز جهان اسلام فقط در طلاق پیش رو نیست. چندی پیش سایت تابناک از قول یک مقام آگاه در سازمان ثبت احوال نوشت: شهر قم و یزد بالاترین آمار ازدواج موقت را دارند در حالی که بسیاری از این صیغه ها ثبت نمی شود و آمار نهایی در دست نیست، ازدواج های موقتی که پیامد های حقوقی نامطلوبی دارند و وقتی وضع بدتر می شود که پای فرزندی در میان است.

اما آن ها که سری به قبرستان شیخان در مرکز قم رفته اند می دانند که در باغچه قدیمی این مرکز یک مسجد احداث شده که با حرم حضرت معصومه فاصله ای ندارد، با زنانی روبرو می شوید که برای صیغه آنجا می گردند و گاه سر قبری فاتحه ای هم می خوانند. دلالانی که کار خود را خوب بلد هستند همانجا بدون رودربایسی و تعارفی با مشتری وارد چانه زنی می شوند و معامله را جوش می دهند. قبرستان نو هم دست کمی از شیخان ندارد و رفتن به آنجا هم زیارت است و هم سیاحت.

نگاهی به آمارهای منتشره که البته جدید نیست ولی تنها آمار موجود است نشان می دهد که بالاترین نسبت جنسی خودکشی (حدود ۶۶۰ نفر) مربوط به استان قم است. یعنی در این استان مردان در مقایسه خیلی بیشتر از زنان خودکشی کرده اند. ابراهیم حاج مظفر مدیر کل بهزیستی استان قم در کشور به افسردگی گسترده در شهر قم ازدواج کرده است.

دعوا و چاقو کشی از جمله مواردی است که در مرکز شیعیان جهان اتفاق می افتد و در صفحات حوادث قابل ردگیری است. همین چند وقت پیش در محله شادقلی خان قم چاقو کشی شد و طرفین خون آلود به بیمارستان شهید بهشتی شهر مراجعه کردند و به محض دیدن همدیگر مجددا دعوا را شروع شد و یک نفر را در اثر ضربات چاقو به گردن کشتد.

در محله نیروگاه قم هم معنای دعوا و زورگیری و چاقو کشی و بزه بهتر اشکار می شود. محله کامکارها و شهرک فاطمیه نیز مطابق گزارش ها امن نیست. حاشیه دکل های برق و ریل راه آهن پرمساله ترین جای قم است. این محلات شلوغ است و دعوا و قمه کشی و مردم آزاری در آن ها عادی است، اما کمتر رسانه ای می شود. محله ها پرشده از مواد مخدر و معتادان تزریقی و انواع و اقسام مشکلاتی که در شهر قم عادی شده است به گونه ای که با وجود همین آمار دست و پا شکسته اعلام شده از ۴۰ هزار معتادی که در شهر قم زندگی می‌کنند، ۱۰ درصد معتادان پر خطر هستند.

چندی پیش نیز باند بزرگ فساد که پنجاه نفر عضو داشت، در قم شناسایی و متلاشی شد. رئیس کل دادگستری استان در جمع خبرنگاران گفت: به دنبال دریافت گزارش های مردمی، ضابطان دادگستری با همراهی ماموران نیروی انتظامی در اقدامی گسترده مبادرت به شناسایی عوامل این باند کردند. حجت الاسلام طالبی افزود: تاکنون از عوامل و مسوولان این گروه فساد،۵۰ نفر دستگیر شده اندرئیس کل دادگستری قم عمده فعالیت های این گروه را قوادی و به انحراف کشاندن جوانان و تشویق آنان به انجام اعمال منافی عفت عنوان کرد.

سوالی که در اینجا ذهن را به خود مشغول می کند این است که با وجود حرم حضرت معصومه، تعلیمات اسلامی گسترده، حضور علما و مراجع بزرگ دینی، وجود حوزه علمیه، مراکز فرهنگی و عقیدتی،۴۱۰ کانون فرهنگی، ۳۰۰ مسجد و انبوهی از امامزادگان و مراکز عقیدتی و اختصاص بودجه های انچنانی چرا در این شهر آمار فساد و فخشا و دزدی و طلاق و خودکشی و صیغه و روسپیگری بیداد می کند؟

نکته عجیب تر هم اینجاست که با وجود آسیب ها و یا بزهی که در این شهر به چشم میخورد چگونه و با چه رویی افرادی چون آیت‌الله حسن ممدوحی عضو بوجسته جامعه مدرسین حوزه علمیه قم غرب را به فساد و فحشا و بی عفتی متهم می کند.
از: روز


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.