بازار سرمایه در تنگنای افت قیمت نفت

یکشنبه, ۹ام آذر, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

kahesh-gheimate-naft

قیمت جهانی نفت را شاید این روزها بتوان همدرد شاخص بورس و بازار سرمایه کشور دانست؛ چرا که چند ماهی می شود طلای سیاه هم نزد جهانیان از ارزش افتاده و علاوه بر این معاملات بازار سرمایه کشور را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

در حالی که شاخص بورس از دیماه سال گذشته ریزش خود را از ارتفاع 89 هزار واحدی آغاز کرده و در تابستان امسال تا ارتفاع 70 هزار واحد نیز کاهش پیدا کرده بود، آمدن فصل خزان نقدینگی جامعه رفته رفته به واسطه رکود شدید بازارهای رقیب بازار سهام، گزارشات 6 ماهه به نسبت خوب شرکتها و نیز کنترل تورم و خوشبینی به روند مذاکرات سیاسی شاخص بورس را در انتهای آبان به ارتفاع 76 هزار واحد نیز نزدیک کرد؛ اما به ناگه ورق دوباره برگشت و تمدید مذاکرات سیاسی به مدت 7 ماه و 7 روز تا 10 تیر سال آینده بهانه ای کافی برای بازار سهام شد تا هیجان عرضه و تشکیل صف فروش باعث شود نماگر بازار سرمایه تمام راههای رفته خود طی چند هفته را در مدت چند روز برگردد؛ و این تنها بهانه بورس و سهامدارانش برای بدبینی به معاملات بازار سرمایه نبود.

قیمت جهانی نفت را شاید این روزها بتوان همدرد شاخص بورس و بازار سرمایه کشور دانست؛ چرا که چند ماهی می شود طلای سیاه هم نزد جهانیان از ارزش افتاده است و قیمت آن به مثابه نماگر بورس سر به زیری را در پیش گرفته است و ارزش هر بشکه نفت تا این لحظه به پایین ترین حد خود در 4 سال گذشته رسیده و همانگونه که سهامداران بورسی به ویژه حقیقی ها چشم به راه تدبیری از سوی مدیران بازار سرمایه و حقوقی ها هستند، بازار جهانی نفت نیز چشم به دور همنشینی اعضای اوپک داشت تا شاید درمانی برای درد کاهش قیمت آن تدبیر شود.

با این حال یکصدوشصت‌وششمین نشست وزیران سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) که یک‌سوم فروش جهانی نفت را در اختیار دارد، سرانجام روز پنج‌شنبه گذشته در شهر وین برگزار شد تا فکری به حال تب کاهش نفت کنند، اما مخالفت عربستان به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت در جهان به دلیل این که می خواهد قیمت نفت را به رقمی برساند که تولید نفت شل را توجیه‌پذیر کند، مانع از کاهش تولید و قیمت نفت شد.

بر این اساس نیز برخی کارشناسان حوزه انرژی بر این باورند که این اقدام باعث خواهد شد تا تولید این نوع نفت به‌ویژه در آمریکا مقرون به صرفه نباشد و اوپک بار دیگر نقش مسلط خود در بازار نفت را بازیابد.

اما تبعات افت قیمت نفت خام بر بازار سرمایه و سودآوری شرکت های بورسی نیز موضوعی است که در حال حاضر اثرات خود را بر بورس گذاشته است و برخی معتقدند در صورت ادامه روند کاهشی قیمت نفت خام می توان تاثیر مستقیم و غیرمستقیم کاهش طلای سیاه بر سودآوری شرکت های بورسی را انتظار داشت.

همچنین صنایع و شرکتهایی چون پالایشی ها، صنعت پتروشیمی و یا صنعت فولاد و سیمان که مصرف کننده سوخت فسیلی هستند به لحاظ این که قیمت نفت در کشور از نوسان های جهانی تبعیت نمی کند از منظر کاهش هزینه ها بدون تاثیر است.

بعلاوه این که از لحاظ کاهش فروش یا سودآوری شرکت های بورسی در صنایع مختلف از جمله پالایشی ها به دلیل آنکه اغلب فرآورده های آنها در بازار داخلی به فروش می رسد و تنها حجم اندکی از محصولات آنها از قبیل نفت کوره یا سایر محصولات پایین دستی همچون قیر یا مواد روانکار از طریق بازارهای صادراتی به فروش می رسد؛ کاهش قیمت نفت خام تاثیر منفی بر سودآوری این شرکت ها خواهد داشت.

از نگاهی دیگر برخی خریداران نفتی نیز در این شرایط دست از سفارش های جدید می کشند و مصرف کنندگان برای کاهش بیشتر قیمت ها و خریدهای ارزان‌تر صبر می کنند که به هر ترتیب بر درآمد فروش عرضه کنندگان کالا نیز تاثیر کاهشی خواهد داشت و در سایر صنایع و شرکت های بورسی از جمله صنعت سیمان و فولاد و یا پتروشیمی‌ها هم افت قیمت نفت خام تاثیرگذار خواهد بود.
از: تسنیم


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.