پاپ: رهبران مسلمانان، تروریسم را محکوم کنند

دوشنبه, ۱۰ام آذر, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، اسلام‌ستیزی در جهان را محکوم کرد و هم‌زمان، رهبران مسلمانان جهان را فرخواند که “تروریسم ” را محکوم کنند. وی با اشاره به درگیری‌های گوناگون در خاورمیانه از شروع جنگ جهانی سوم سخن گفت.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در جریان بازگشت از سفر و دیدار سه‌روزه‌اش از ترکیه در مورد اسلام موضع‌گیری کرد. وی رهبران مسلمانان جهان را فراخواند تا اعمال تروریستی را که به نام اسلام در جهان صورت می‌گیرد، محکوم کنند.

به اعتقاد وی رهبران مذهبی و سیاسی جهان اسلام باید تاکید کنند که “قرآن کتاب صلح است”. وی افزود که محکومیت جهانی خشونت از سوی مسلمانان به اکثر آنان کمک خواهد کرد تا تصویری را که اسلام را به تروریسم مرتبط می‌سازد، باطل کنند.
رهبر کاتولیک‌های جهان در عین حال اسلام‌ستیزی در جهان را محکوم کرد و در ارتباط با سوءقصدهای تروریستی در خاورمیانه و برخی کشورهای آفریقایی تأکید ورزید که “برابر دانستن اسلام با تروریسم” خاطر مسلمانان را آزرده می‌کند.

پاپ فرانسیس در این راستا تصریح کرد: «نمی‌توان گفت که همه مسلمانان تروریست هستند، به همان اندازه که نمی‌توان گفت، همه مسیحیان بنیادگرا هستند، اگر چه شاید شماری از آنان بنیادگرا باشند.»

وی همچنین از اینکه در جریان سفرش به ترکیه نتوانسته از یکی از اردوگاه‌های آورگان سوری بازدید کند، ابراز تأسف کرد و گفت که همچنین میل سفر به عراق را نیز داشته، اما تحقق این امر به دلایل امنیتی میسر نبوده است.

رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین با توجه به درگیری‌های موجود در نقاط مختلف خاورمیانه گفت که جنگ جهانی سوم به نوعی شروع شده است. او افزون بر مشکلات سیاسی، معاملات اسلحه و همچنین کسانی را مسئول این روند دانست که سعی دارند “نظامی را که در آن خدای پول حاکم است، حفظ کنند”.

پاپ فرانسیس که در جریان سفر خود به ترکیه از جمله با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه و همچنین شماری از شخصیت‌های اسلامی و مسیحی این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده بود، خواستار پایان فشار و سرکوب مسیحیان در خاورمیانه شد.

وی در این راستا با اسقف بارتولمو اول، اسقف اعظم قسطنطنیه و رهبر معنوی ۲۵۰ میلیون مسیحی ارتدکس بیانیه‌ای مشترک منتشر کرد.

شهروندان مسیحی به ویژه در عراق و سوریه در سال‌های اخیر هدف خشونت مسلمانان افراطی قرار داشته‌اند. این حملات در یک سال گذشته با تشدید حضور گروه تروریستی “دولت اسلامی” در منطقه بالا گرفته است.
از: دويچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.