ادامه نارضایتی ها در سپاه پاسداران

دوشنبه, ۲۶ام تیر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

نماینده خامنه ای در سپاه پاسداران با انتقاد از برخی از فرماندهان سپاه پاسداران به دلیل “عدم همراهی” با حکومت در سرکوب اعتراضات، تلویحا ادامه دار بودن نارضایتی ها در نهادهای نظامی را تایید کرد.

حجت الاسلام علی سعیدی طی اظهاراتی در همایش سراسری فرماندهان و مسئولان نیروی دریایی سپاه در شهر مشهد با بیان اینکه “در شرايط فتنه برخي از سرداران ما بر دهانشان مهر زدند” گفت: “اين افراد در دوران فتنه چيزي نگفتند و کوتاه آمدند. بايد ببينيم «اين مشکل از کجا نشات مي‌گيرد» که برخي افراد مانند «اسامه ابن زيد» پس از رحلت رسول اعظم سقوط آزاد کرده اند.”

این بخش از گفته های علی سعیدی در حالی در روزنامه خراسان منتشر شده که سایر رسانه ها و همچنین سایت های خبری وابسته به سپاه پاسداران از جمله خبرگزاری فارس در گزارش های خود از انتشار آن خودداری کرده و “سرداران” را در اظهارات آقای سعیدی به “سیاستمداران” تغییر داده اند.

نقل مثال “اسامه ابن زید” از زبان نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه هم اشاره به فرزند “زید” پسرخوانده پیامبر مسلمانان و از فرماندهان مورد اعتماد او دارد که بنا بر برخی روایات همچون پدرش به فرماندهی سپاه اسلام برای جنگ با روم منصوب شد، اما بعد‌ها در دوره خلافت علی ابن ابی‌طالب از شرکت در جنگ‌های او خودداری کرد.

علی سعیدی همچنین در ادامه اظهاراتش تاکید کرده است که “بايد نوع رفتار کساني که در زمان امام خميني و مقام معظم رهبري در خط مقدم ولايت مداري قرار داشتند اما در قضايايي مانند بني صدر، نهضت آزادي، ماجراي منتظري و اصلاح طلبان و نيز فتنه ۸۸ رفتار ديگري نشان دادند را اندازه گيري کنيم تا ببينيم مرز ولايت پذيري و ولايت مداري افراد چگونه است.”

او با بیان اینکه “بعد اول ولایتمداری بعد اعتقادی است و همه کسانی که در بحث ولایتمداری و ولایت پذیری شبهه دارند قطعا مشکلاتشان در پایه و اعتقاد به ولایت الله است”همچنین افزود: “همه کسانی که در برابر تهاجم علیه جبهه حق ساکت هستند همانند کسانی هستند که به جبهه حق حمله کرده‌اند.”

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران در خردادماه نیز با اعلام اینکه “دشمنان نظام جمهوری اسلامی وحدت مردم و مسئولان را نشانه گرفته اند” خواستار “هوشیاری مردم و مسئولان” و “تبعیت محض” از آیت الله خامنه ای شده بود.

وی در آبان ماه سال گذشته هم از “برخی تعلل ها” در میان اعضای بسیج و سپاه در تبعیت از دستورات رهبر جمهوری اسلامی و برخورد با معترضان انتقاد کرده و گفته بود: “بسیجی دستورات ولی فقیه را فصل‌الخطاب می‌خواند و دستورات او برای افراد با فرهنگ بسیجی لازم‌الاجرا است.این تبعیت از رهبری باید کامل باشد نه گزینشی و اینطور نیست که ما طبق میل خودمان به تبعیت از رهبری بپردازیم.”

نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه پاسداران افزوده بود: “در فرهنگ بسیجی قدرت وسیله‌ای است برای رسیدن به اهداف والایی الهی. ایثار و از خودگذشتگی باید در فرهنگ بسیجی همه‌جانبه باشد نه اینکه برخی فقط تا ایثار مال «پای ‌کار» هستند اما باید این ایثار تا پای مال، جان، فرزند و آبرو باشد.”

وی سپس خطاب به اعضای سپاه و بسیج تاکید کرده بود که “منافقین وقتی در مقابل ولی خدا می‌ایستند،«مهدورالدمند» همانطور که خوارج در مقابل امیرالمؤمنین ایستادند و یا منافقین زمان امام و همچنین فتنه‌گران در فتنه ۸۸ که «بسیجی بدون توجه به لباس و عنوان» نباید در برخورد با آنان تعلل کنند.”

اختلافات در سپاه از زبان فرماندهان

تایید اینکه برخی از فرماندهان و نیروهای سپاه پاسداران در جریان سرکوب اعتراضات مردمی از همراهی با مقامات ارشد کنونی سپاه و حکومت جمهوری اسلامی سرباز زده اند از زبان نماینده رهبر جمهوری اسلامی در شرایطی است که در طول سه سال گذشته بارها اخبار نارضایتی برخی از نظامیان و همچنین هواداری آنها از رهبران جنبش سبز و مردم به بیرون از این نهاد نظامی درز کرده است. برخی از مقامات کنونی هم با اظهاراتی همچون گفته های اخیر علی سعیدی این نارضایتی ها را تایید کرده اند.

نخستین بار در اسفندماه ۱۳۸۸ محمدحسین صفارهرندی مشاور کنونی فرمانده کل سپاه و رییس سابق اداره سیاسی این نهاد نظامی از وجود “تردید” در میان فرماندهان ونیروهای بدنه سپاه و بسیج برای برخورد با معترضان به نتیجه انتخابات ۸۸ و اعضای جنبش سبز انتقاد کرده و با توصیه افراد به “بصیرت” گفته بود: “بعضا شبهه‌هایی ایجاد می‌شود و کسانی مي‌گويند که اين حرف‌ها را کسانی مي‌زنند که با امام بوده‌اند و نسبت‌هاي سببي يا نسبي با امام دارند و اصلا دست پرورده امام هستند، و اصولا مگر می‌شود که این‌ها فتنه کنند.”

پس از او محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران در مردادماه ۱۳۸۹ طی اظهاراتی با اذعان به حضور حامیان میرحسین موسوی و مهدی کروبی در سپاه پاسداران و اشاره به اینکه سپاه تلاش کرده است تا این افراد را “قانع” کند گفت:”خیلی از ابهامات دیگر رفع شده و آنها قانع شدند حرکت اشتباه بوده و این بهتر از برخورد فیزیکی و حذف است.”

محمدحسین صفارهرندی بار دیگر در بهمن ماه ۱۳۸۹ طی اظهاراتی با عنوان “تبیین ماهیت فتنه” در مشهد گفت: “زمانی که حرف‌های «ضد انقلاب» توسط «افراد خودی» گفته می‌شود، آنجاست که انسان نگران می‌شود و دل‌ها دچار يک «اختلال درونی» می‌شود.”

سردبیر سابق روزنامه کیهان در ادامه افزود: “همين فتنه سال گذشته، اين تنها فتنه‌ای نبود که با آن مواجه شده بوديم، مصاديقی را از اول انقلاب تاکنون ديده‌ايم، انسان‌هايی که فتنه‌گری کردند و لزومی ندارد که همه آن‌ها برانگيخته توسط دشمن بوده باشند، بلکه اين‌ها ياران، رفيقان، «همرزمان و همسنگران» ما بودند، پيش از انقلاب و پس از انقلاب، چه شد که اين‌ها از دست رفتند و به اين وادی کشيده شدند. متاسفانه بعضی از افرادی که عوامل انقلابی هم بودند، در مقابل دشمنی دشمنان کشور «سکوت» کردند.”

روز ۲۶ بهمن ماه سال ۸۹ احمد وحيدی، وزیر دفاع دولت جمهوری اسلامی نیز که خود از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران است “از سكوت برخي پيشكسوتان جهاد و شهادت در برابر اقدامات فتنه‌گران” انتقاد كرد.

در واکنش به همین سخنان بود که علی شمخانی یکی از فرماندهان پیشین سپاه در سال های جنگ و وزیر دفاع در دولت محمد خاتمی که اکنون “رئيس مركز تحقيقات راهبردي دفاعي” است از برخی ها “حذف ها به خاطر انتقاد” خبر داد و با اشاره به مخالفت برخی از فرماندهان سابق با شرایط فعلی کشور اظهار کرد: “مگر مي‌شود كسي كه در دوران بي‌كسي مدافع انقلاب بود، امروز از آن دست بكشد؟ اگر مشكلي براي هريك از پيشكسوتان جبهه و جنگ رخ بدهد در حقيقت اين ماييم كه مسئوليم.”

او همچنین با اشاره به “جوسازي عليه پيشكسوتان جهاد و شهادت” از سیاست های کنونی سپاه پاسداران انتقاد کرد: “حتما ما سياسي هستيم ولي اين سياسي به معني جناحي بودن و له كردن ارزش‌ها براي حفظ قدرت نيست بلكه اين بالندگي انقلاب است كه براي ما اهميت دارد.”

اشارات شمخانی به برخی از نیروهای قدیمی سپاه پاسداران و بسیج بود که در طول سه سال گذشته با فرماندهان کنونی سپاه همراهی نکرده و در برخی مواقع حتی از عملکرد این نهاد نظامی بخاطر سرکوب مردم و دخالت در امور سیاسی انتقاد کرده اند.

بخش اعظم اعضای بدنه سپاه پاسداران فعالیت خود را در این نهاد نظامی عمدتا از دوره های نخست وزیری میرحسین موسوی آغاز کرده اند.همچنین نیروهای قدیمی در بدنه سپاه پاسداران رابطه نزدیکی با هاشمی رفسنجانی که ریاست مجلس و فرماندهی جنگ ۸ ساله و همچنین مهدی کروبی که به حکم آیت الله خمینی ریاست بنیاد شهید را برعهده داشته است دارند. این درحالی است که پس از تحولات سه سال اخیر در کشورفرماندهان کنونی سپاه موسوی و کروبی را ضد انقلاب خوانده وهاشمی رفسنجانی را هم به دلیل حمایت از معترضان “ستون خیمه فتنه” معرفی کرده اند.

تایید وجود نارضایتی ها از عملکرد کنونی سپاه و عدم همراهی برخی از فرماندهان و نیروهای بدنه این نهاد نظامی در سرکوب اعتراضات پس از انتخابات ۸۸ در شرایطی است که به گفته برخی از منصوبان آیت الله خامنه ای درسپاه این نهاد نظامی امنیتی تنها گروهی است که پشت سر رهبر جمهوری اسلامی مانده است.

ریزش در منصوبان رهبری

نارضایتی ها در سپاه پاسداران تنها به برخی از فرماندهان و نیروهای بدنه این نهاد نظامی خلاصه نمی شود. در طول دو سال گذشته خبرهای غیررسمی حتی از عدم همراهی برخی منصوبان خودآیت الله خامنه ای در نهاد نمایندگی وی در سپاه و بسیج در جریان سرکوب اعتراضات مردمی در سال ۸۸ حکایت داشت که در مواردی به برکناری، بازنشستگی اجباری و تغییر مسئولیت آنها منجر شد. علی سعیدی در نیمه مردادماه ۱۳۸۹ طی اظهاراتی به صورت تلویحی این اخبار را تایید کرد و با انتقاد از برخی از این اعضای نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی در سپاه و بسیج گفت: “نمایندگي ولی فقیه امروز در حساس‌ترین جایگاه قرار دارد و پرچمدار ولایت‌مداری در سپاه و کشور است و باید شفافترین مواضع را داشته باشد. اگر نمایندگی «پایه‌اش بلرزد» نمی‌تواند در مسایل هدایت‌گر باشد.”

علی سعیدی که برای مسئولین نمایندگی های ولی فقیه در بسیج سخنرانی می کرد با طرح این سئوال که “ملاک حقانیت و حقیقت در برابر ناخالصی‌ها و پالایش چیست”، افزوده بود: “آیا وابستگی به قرآن کافی است؟ آیا ملاک رای مردم و طرفداری مردم است؟ یعنی آيا این موضوع حقیقت و حقانیت می‌آورد؟ و یا ملاک حقانیت چیز دیگری است.”

او در ادامه با بیان اینکه “حتی قرآن نیز نمی‌تواند ملاک حل اختلافات باشد، زیرا قرآن زبان ندارد و کلامی است قابل تاویل و تفسیر”همچنین گفته بود: “در هر عصری كشتي حق ناخدايی داشته، رهبری الهی ملاک حق در هر زمان است، اما در برابر آن رهبری بدلی قرار دارد. «امروز هم مشکل ما این است» که آدم‌ها گرفتار رهبران بدلی می‌شوند. به عنوان مثال تصور می‌شود که «آقایی» هنوز اعتبار داشته و رهبر است.”

او همچنین با اشاره به اینکه “روزی ناخدای كشتي حق امام خمینی بود و امروز هم ناخدای کشتی حضرت سید علی خامنه‌ای است” به طور تلویحی به حامیان و طرفداران رهبران جنبش سبز اشاره وتاکید کرده بود: “… کسانی هستند که رهبری را قبول دارند‌، اما برای جلب نظر «طرف مقابل» موضع‌گیری نمی‌کنند و اين انتقاد برانگيز است.تنها ملاک حق، اتکا به حجت خدا در هر زمان است. امروز حجت خدا ولی‌فقیه است که افراط و تفریط نیز را با توجه به ایشان باید سنجید.”
از: روز


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.