انتقاد شدید “اروهان پاموک” از وحشت‌افکنی رژیم اردوغان

یکشنبه, ۱۶ام آذر, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن
 اورهان پاموک، برنده جایزه نوبل ادبیات

اورهان پاموک، برنده جایزه نوبل ادبیات

“اورهان پاموک” که به مناسبت انتشار رمان جدیدش با روزنامه “حریت”، چاپ ترکیه گفت‌وگو می‌کرد، اظهار داشت: «بدترین وضعیت این است که ترس وجود داشته باشد. من فکر می کنم که همه می ترسند و این طبیعی نیست».

نویسنده رمان “موزه معصومیت” با اشاره به فشار بر روزنامه‌نگاران مخالف دولت، ادامه داد که سطح آزادی بیان در ترکیه بسیار افت کرده است؛ بسیاری از دوستانم به من گفته‌اند که این یا آن روزنامه نگار کارشان را از دست داده اند. حتی روزنامه‌نگاران نزدیک به دولت نیز در امان نبوده‌اند. من شبیه چنین چیزی را در هیچ کجا ندیده‌ام

در حالی که اخیرا اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، گفته که برابری زنان با مردان مغایر طبیعت انسانی است، اورهان پاموک تأکید کرد که آخرین رمانش درباره سرکوب زنان در ترکیه است.

این نویسنده 62 ساله اضافه کرد: اگر بخواهیم ترکیه را با یک نگاه بیرونی نقد کنیم، این نقد متوجه جایگاه زن در جامعه این کشور خواهد بود.

اورهان پاموک بدون ذکر نام اردوغان گفت که سیاستمداران ترکیه درباره این موضوع فکرنشده اظهارنظر می‌کنند و انگار آنان می خواهند در جامعه درگیری و کشمکش ایجاد کنند.

انتقاد شدیدالحن اروهان پاموک به عنوان تنها نویسنده ترک‌زبان برنده جایزه نوبل ادبیات، در حالی است که رجب طیب اردوغان از زمان پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه با صراحت بیشتری اعتقادات گاه جنجال برانگیز خود را بیان می کند.

اردوغان علاوه بر زیر سؤال بردن برابری زنان و مردان، پیشتر نیز گفت که قبل از کریستف کلمب، دریانوردان مسلمان قاره آمریکا را کشف کرده بودند.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.