اصغر فرهادی، رئیس داوران، جشنواره آسیا پاسیفیک

پنج شنبه, ۲۰ام آذر, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

honar01

مراسم گشایش هشتمین دوره جشنواره آسیا پاسیفیک در شهر بریسبان کشور استرالیا برگزار شد. اصغر فرهادی، رئیس هیات داوران این دوره از جشنواره است.

هشتمین دوره جشنواره آسیا پاسیفیک از فردا ۲۰ آذر/ ۱۱ دسامبر به طور رسمی در شهر بریسبان استرالیا آغاز به کار خواهد کرد. اصغر فرهادی رئیس هیات داوران این دوره از جشنواره است. او نخستین فیلمساز ایرانی است که به ریاست هیات داوران یکی از دوره‌ها منصوب شده است.

اصغر فرهادی پیش از این با فیلم‌های “درباره الی” و “جدایی نادر از سیمین” موفق به دریافت جایزه از آسیا پاسیفیک شده است. آقای فرهادی از سال ۲۰۰۹ عضو آکادمی آسیا پاسیفیک است.

“مایکل هاوکینز” رئیس جشنواره آسیا پاسیفیک درباره انتخاب اصغر فرهادی برای ریاست هیات داوران این جشنواره پیش از این گفته بود: “آسیا پاسیفیک” شکل گرفتن ارتباط و ادامه دادن آن با فیلمسازانی همچون اصغر فرهادی را قدر می‌داند. این افتخار بزرگی است که ما دوباره اصغر فرهادی را به عنوان رئیس هیات داوران، در این جشنواره خواهیم داشت.

رئیس جشنواره آسیا پاسیفیک گفته است: «آقای فرهادی به عنوان یکی از اعضای دائم آسیا پاسیفیک و کسی که جوایز متعددی گرفته و بارها کاندیدای دریافت جایزه شده است، همکاری بی‌نظیر و درکی عمیق از این جشنواره دارد.»

آکادمی آسیا پاسیفیک از سال ۲۰۰۸ کار خود را آغاز کرده است. جوایز این آکادمی به فیلم‌های منطقه و قاره آسیا اختصاص دارد.

مراسم افتتاحیه هشتمین دوره جشنواره آسیا پاسیفیک در شهر بریسبان کشور استرالیا

honar02

اصغر فرهادی در مورد حضورش در این جشنواره پیش از این گفته بود: «جشن گرفتن سینمای فوق‌العاده منطقه آسیا پاسیفیک که نیمی از فیلم‌های دنیا را تولید می‌کند، واقعا خاص و متفاوت است. انتخاب برندگان جوایز سال ۲۰۱۴ همراه اعضای هیئت داوران یک چالش و یک لذت است.»

محل برگزاری جشنواره فیلم آسیا پاسیفیک هر سال از سوی انجمن کارگردانان فدارسیون بین‌المللی اتحادیه‌های تهیه کنندگان فیلم در یکی از کشورهای عضو این فدراسیون تعیین می‌شود.

honar03

این جشنواره که از سال ۱۹۵۴ آغاز به‌کار کرده است، به سینمای کشورهای آسیایی و جزایر اقیانوس آرام اختصاص دارد. منطقه آسیا پاسیفیک ۷۱ کشور را شامل می‌شود و ۲۱ کشور عضو فیاپف هستند. ایران نیز در سال ۱۳۸۲ میزبان این جشنواره در شیراز بوده است.

در جشنواره امسال، سینمای ایران در بخش بهترین فیلم، بازیگر مرد، کارگردانی، فیلمنامه و بازیگر زن نامزد دریافت پنج جایزه است.

honar05

سینمای ایران با نامزدی فیلم‌ “عصبانی نیستم” در دو رشته بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد، فیلم “قصه‌ها” در رشته بهترین کارگردانی، فیلم “ملبورن” در رشته بهترین فیلمنامه و مریلا زارعی برای بهترین بازیگر زن فیلم “شیار ۱۴۳” حضور فعالی در این دوره از جوایز جشنواره فیلم آسیا پاسیفیک دارد.

honar04

جشنواره فیلم آسیا پاسیفیک به “اسکار منطقه” شهرت دارد.

بر اساس اعلام نشریات مختلف، پس از اسکار، جشنواره فیلم آسیا پاسیفیک از بیشترین تعداد تماشاگر برخوردار است.

مراسم افتتاحیه هشتمین دوره جشنواره آسیا پاسیفیک در شهر بریسبان کشور استرالیا – عکس‌ها: آرمین
از: دويچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.